dnes
Neděle - prehanky-dest
26°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
25°C
pozítří
Úterý - polojasno
28°C
Režimy Ticho večer a Ticho v neděli. Na náplavkách začnou od jara platit nová pravidla
Jeden z upravovaných prostor na náplavce Rašínova nábřeží. Foto: Jan Puci

Režimy Ticho večer a Ticho v neděli. Na náplavkách začnou od jara platit nová pravidla

Během letošního jara skončí na pravobřežní náplavce přestavba takzvaných kobek ve zdi Rašínova nábřeží a budování potřebné síťové infrastruktury. Proběhne také instalace nového mobiliáře. Tato první fáze revitalizace náplavek stojí přes 200 milionů korun. V další fázi se u náplavky objeví molo či bazén, ale asi v úspornější podobě, než bylo původně plánováno. Správce náplavek v průběhu dubna a května vybere nájemce kobek, takže letošní sezóna nabídne veřejnosti širší nabídku nejen občerstvení a dalších služeb, ale třeba i kultury. Novinkou bude změna pravidel, kterými se musí organizátoři veškerých akcí u Vltavy řídit. Cílem je vyjít vstříc obyvatelům oblastí, které s náplavkami sousedí a na negativní dopady související s chováním návštěvníků si stěžují.

„Do poloviny února jsme dostávali projekty na využití kobek od části nájemců, kterým Rada hl. m. Prahy doporučila prodloužit nájemní smlouvy v kobkách, které provozovaly před rekonstrukcí. Mezi tyto nájemce patří i Bajkazyl a další. Pokud hlavní město Praha jejich návrhy akceptuje a schválí, nájemci se budou moci do kobek po dokončení rekonstrukce vrátit. Na další kobky pak bude v řádu týdnů vyhlášeno otevřené výběrové řízení. Osobně se těším na návrhy zajímavých projektů. Výběrové řízení je nastaveno tak, aby preferovalo kvalitu projektů nad dalšími kritérii, proto je prostor pro dobré nápady,“ sdělil serveru Pražský patriot kurátor pražských náplavek Jiří Sulženko, podle kterého jsou revitalizované kobky na Rašínově nábřeží částečně navržené jako galerie, částečně jako kavárny a v některých z nich pak budou toalety.

Na nájem kobek, u kterých se nebude prodlužovat dosavadní nájemní smlouva, bude vyhlášeno otevřené výběrové řízení v průběhu března na Realitním portálu hlavního města Prahy. Při hodnocení bude kromě ceny kladen důraz také na koncepty, se kterými žadatelé přijdou.

Na Hořejším nábřeží (Smíchovská náplavka) jsou pak kobky navržené jako ateliéry nebo jako kavárny. Jedna z kobek na této levobřežní náplavce bude od letoška sloužit pro komunitní akce, tedy jako otevřený prostor pro zapojení spolků a neformálních pořadatelů.

Na náplavkách stále probíhají menší stavební práce, provoz ale výrazně neomezí. Jejich smyslem je posílit základní infrastrukturu, která za posledních osm let, kdy náplavky ožily, už kapacitně nestačí. Jedná se především o vybudování přípojek na vodu, odpad a elektřinu. Rozšiřuje se kapacita WC a na závěr se bude doplňovat mobiliář. Na Hořejším nábřeží by stavební práce měly být dokončeny v průběhu května, na Rašínově nábřeží do konce června.

Změna pravidel

Server Pražský patriot měl možnost nahlédnout do nových pravidel pro výběr pořadatelů a pro realizaci krátkodobých akcí na pražských náplavkách. K podobě několikastránkovému dokumentu se již kladně vyjádřilo vedení Prahy, v dohledné době jej bude schvalovat správce náplavek, společnost Trade Centre Praha (TCP). Pravidla stanovují několik omezení, která se dotknou především hudební produkce v prostorách náplavek. Doposud, kromě dodržování nočního klidu od 22 hodin a omezení hluku na 80 decibelů, žádná další omezení nebyla.

Nově bude od letošní sezóny platit režim s názvem Ticho večer, kdy bude zakázána živá a reprodukovaná hudební produkce na palubách lodí a v prostoru náplavek v pondělí a úterý večer už od 20 hodin.

kobky-naplavka-unor-2019-a Začne také platit režim Ticho v neděli. Ten stanovuje zákaz hudební produkce od sobotní do nedělní půlnoci. Správce stanoví místa, kde budou moci hudebníci pro svou životu produkci „rozbalit svá fidlátka“. Reprodukovanou hudbu bude podle nových pravidel možné provozovat pouze uvnitř uzavřených prostor kobek a kotvících lodí. Podmínkou pro povolení podkresové reprodukované hudby na palubách lodí a zahrádkách bude, aby nebyla slyšet mimo tyto prostory.

„Nová Pravidla jsou výsledkem diskuse mezi obyvateli okolí náplavek, několika místními spolky, provozovateli akcí na náplavkách a zástupci městských částí Praha 2 a Praha 5. Pravidla například zavádějí tiché režimy od neděle do úterý, stanovují konkrétní pozice pro provozování hudby nebo zpřesňují pravidla pro počet velkých akcí během sezóny. Snažíme se tak zvýšit kvalitu života obyvatel v okolí náplavek strukturováním týdenního programu, kdy se tímto zaručují alespoň tři skutečně tiché večery týdně. Po první sezóně fungování Pravidla vyhodnotíme a případně je upravíme,“ uvedl Jiří Sulženko z TCP.

„Dlouhodobě jsou evidovány četné stížnosti od občanů, kteří u náplavek žijí. Proto jsme museli nastavit pravidla, aby mohli lidé dále relaxovat na náplavkách, ale aby to zároveň nezhoršovalo kvalitu života obyvatel. Věřím, že dojde k rozumnému souladu potřeb návštěvníků náplavek a obyvatel. Dopady nových pravidel budeme průběžně vyhodnocovat a případně upravovat,“ podotkl pražský radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu / TOP 09).

Nová pravidla také nastavují transparentní kritéria pro výběr velkých akcí. Stanovují jejich limit tak, aby se konala maximálně jedna velká akce měsíčně mezi dubnem a zářím.  „Kromě omezení však také pravidla mluví o tom, že lze náplavky využít ke komunitním akcím bez složité administrativy,“ pokračoval Sulženko.

Podporovány podle něj budou akce, které nezatěžují náplavky velkou koncentrací návštěvníků v krátkém časovém úseku a respektují je jako veřejný prostor a neomezují pohyb lidí. Pravidla také nově stanovují, že užití veřejného prostoru návštěvníky náplavek není povoleno omezovat nebo regulovat formou zpoplatněného vstupu.

Jaké hlavní akce se letos na pravobřežní a dalších náplavkách chystají? Kalendář nyní vzniká. Letos část akcí organizuje přímo TCP, jako například dětský víkend 31. května až 2. června. „Jednáme s Pražským jarem o možné spolupráci na zpřístupnění některého z vyprodaných koncertů prostřednictvím přímého přenosu návštěvníkům náplavek, ale plánů je víc. Z těch velkých akcí jsou to pak samozřejmě tradiční Primátorky, znovu se objeví také Auta na náplavce v upravené formě, která budou respektovat nová pravidla,“ dodal Jiří Sulženko.

Revitalizace pražských náplavek nezahrnuje jen rekonstrukci kobek a zasíťování, součástí jsou také navazující studie jejich dovybavení doplňkovými funkcemi, jako například návrh na vznik plovoucích lázní. Jejich případné realizaci bude předcházet diskuze s veřejnost a odborné projednání s dotčenými orgány státní správy. Prioritou současného vedení Prahy však v současné době stavba plovoucích lázní není.


V logistickém centru hořelo nákladní auto, škoda je milion korun

Včera v 09:04

 Včera krátce před sedmnáctou hodinou zasahovaly dvě jednotky pražských hasičů u požáru kabiny nákladního auta v logistickém centru v ulici U Plynárny v Praze 4.   

Prahou prošly tisíce lidí, u sídla komunistů po nich zůstala rakev

22. srpna 2019 v 00:11

Metropolí prošly ve středu večer tisíce lidí k připomínce obětí 21. srpna 1969. Podle pořadatelů ze spolku Milion chvilek pro demokracii jich bylo zhruba 10 000. U sídla KSČM nechali rakev se jmény pěti zastřelených a jejich siluety namalované na zemi.

Další články
Nahoru