dnes
Úterý - prehanky-dest
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
Rezignovali pražští radní na kontakt s veřejností? Souhra okolností, vysvětluje magistrát
Vstup do historické budovy magistrátu na Mariánském náměstí, ve které jednají pražští radní. Foto: puc

Rezignovali pražští radní na kontakt s veřejností? Souhra okolností, vysvětluje magistrát

I když vedení města opakovaně zdůrazňuje, že po odvolání několika členů Rady hl. m. Prahy funguje a své úkoly plní, a že by se vlastně navenek nemělo nic být jinak, minimálně jedna viditelná změna v kontaktu s veřejností tu je.

V minulosti se pravidelně konaly každý týden po zasedání Rady tiskové konference, na kterých volení zástupci veřejnosti informovali „hlídací psy demokracie“ o zásadních projednávaných bodech. Díky tomu byla veřejnost bezprostředně informována o tom, co se ve vedení města děje.

Na začátku října, kdy gradovala koaliční krize (která vyvrcholila v noci na 23. října odvoláním několika radních), začal magistrát tiskové konference rušit.  

„Tisková konference po dnešním jednání Rady hl. m. Prahy se nekoná,“ informuje od té doby téměř každý týden tiskový odbor magistrátu. Zatímco v minulosti bylo rušení tiskových setkání po společném jednání radních spíše výjimkou, v posledních týdnech je pravidlem.

Nestíhají radní? Nemají veřejnosti co sdělit? „To určitě ne,“ reaguje mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Brífinky podle něj vyplývají z témat, která jsou aktuálně projednávaná na Radě.

„A v poslední době tam byly spíše technické tisky, které nejsou tak mediálně zajímavé. Určitě se setkání neruší proto, že by radní nechtěli komunikovat,“ řekl serveru Pražský patriot Hofman.Vzápětí připustil, že se na rušení konferencí podílí také fakt, že se v současnosti probíhají vyostřená koaliční jednání.

Dnes, kdy bylo setkání také zrušeno, projednávali radní novelu vyhlášky o hazardu, která snižuje počet míst v Praze, kde je hazard povolen. Zabývali se také programem změny kvality veřejných prostranství a rozhodovali jako valná hromada Pražské plynárenské Holding.

Podle místopředsedy opozičního zastupitelského klubu ODS Filipa Humplíka by tiskové konference radních měly být konány pravidelně, nezávisle na důležitosti témat či aktuální politické situaci. „Rušení setkání s novináři nyní v plné nahotě ukazuje již dlouho známý fakt, že současní radní o své agendě mluvit nechtějí. Mnozí z nich umí prezentovat svou činnost jen smskami či telefonáty, na tiskových konferencích by se ukázalo, že komunikovat a prezentovat svou činnost pořádně neumí. A také, že bohužel ani nemají nic moc co prezentovat,“ řekl Humplík.

„Řekl bych, že to zapadá do celkové obrazu ,nefungování´ této Rady. Působí to jako přiznání slabosti a neochoty nést odpovědnost,“ myslí si zastupitel Jiří Nouza z TOP 09.

Nesouhlasí s tvrzením, že by radní projednávali především technické tisky. „Pár zajímavých a důležitých tisků by se našlo. Minimálně ten, kterým Rada nedala souhlas k prodeji takzvaného ,levého břehu´Pražské teplárenské, což je dle mého soudu správně. V budoucnu, po stabilizaci současné rozjitřené situace, to Praze umožní vyjednávat o souboru otázek týkajících se majetkových podílů v některých společnostech částečně vlastněných Prahou v odpovídající pozici,“ řekl Nouza serveru Pražský patriot.

„Co si já pamatuji, Rada, které jsem byl členem, po loňských volbách rozhodovala a chovala se tak, aby nečinností město neohrozila. Teprve na žádost současné primátorky přestala rozhodovat v zásadních věcech tak, aby svým rozhodnutím nedeterminovala rozhodování nově nastupující Rady s úplným mandátem po volbách," dodal.


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru