dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Rezervace Klánovický les se rozšíří
Klánovický les je známý též pod jménem Vidrholec nebo Fiedrholec. Foto: archiv

Rezervace Klánovický les se rozšíří

K přírodní rezervaci Klánovický les přibudou lokality Blatov a Xaverovský háj, které jsou součástí evropské sítě chráněných území Natura 2000. Rozhodli o tom pražští radní.

Jelikož Blatov a Xaverovský háj v minulosti uznala Evropská komise za evropsky významné lokality, povinností České republiky bylo zajistit jejich formální ochranu. Proto došlo nyní k jejich začlenění do přírodní rezervace Klánovický les.

Cílem soustavy Natura 2000 je zajistit přírodní rozmanitost Evropy. Zabezpečit ochranu těch druhů živočichů, rostlin a typů přírodních stanovišť, které jsou z evropského pohledu nejcennější, nejvíce ohrožené, vzácné či omezené svým výskytem jen na určitou oblast.

V České republice je chráněným území Natura zhruba tisícovka.

Největší lesnatá plocha v Praze

Klánovický les je známý též pod jménem Vidrholec a jeho části podléhají různým stupňům ochrany. Téměř celá pražská část Klánovice je chráněna jako přírodní park Klánovice – Čihadla s rozlohou přes 1 000 ha.

Jedná se o největší lesnatou plochu na území hlavního města. Historie lesa sahá hluboko do středověku, kdy zde vedla císařská silnice ohrožována loupežníky. Roku 1840 byla přes les protažena železniční trať.

Na území přírodní rezervace nelze bez předchozího souhlasu používat hnojiva, provádět terénní úpravy, tábořit, rozdělávat oheň a organizovat mimo cesty pro chodce jakékoliv aktivity.


Další články
Nahoru