dnes
Úterý - obcasny-dest
10°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
11°C
Reynek končí už za měsíc! Je několik důvodů, proč si nenechat ujít kulturní událost roku
Foto: NfRF a Galerie Zdeněk Sklenář

Reynek končí už za měsíc! Je několik důvodů, proč si nenechat ujít kulturní událost roku

Jako horký kandidát na kulturní událost roku se začíná jevit výstava v pražské Valdštejnské jízdárně na Malé Straně, Reynek – Génius, na kterého jsme měli zapomenout. Sice se teprve přehoupla do své druhé poloviny, ale jedno je již jisté. Lidé na mystického a duchovně založeného umělce nezapomněli, a to navzdory jeho umlčování po dlouhá desetiletí minulým režimem. Snové a až spiritualistické poselství celoživotního díla grafika, básníka a překladatele Bohuslava Reynka (1892–1971) již stihlo přilákat bezmála dvacet tisíc návštěvníků.

Výstavu grafického díla grafika, básníka a překladatele Bohuslava Reynka ve Valdštejnské jízdárně v Praze 1 připravily Nadační fond Richarda Fuxy, Národní galerie, Galerie Zdeněk Sklenář a Nadace Reynek. Otevřeno je denně od 10 do 19 hodin. Za vstupenku na výstavu dají dospělí 150 Kč, děti, studenti a senioři 80 Kč.

Podaří se naplnit cíl, který si před zahájením výstavy dali její autoři, že dostanou Bohuslava Reynka do každé rodiny? Je na to čas ještě do konce července, do kdy výstava ve Valdštejnské jízdárně potrvá. Důvodů, proč by si neměli milovníci moderního výtvarného umění tuto unikátní kolekci nechat ujít, se přitom nabízí hned několik.

Výstava představuje 237 děl Bohuslava Reynka. Vůbec poprvé si mohou návštěvníci prohlédnout řadu dosud nikdy veřejně nevystavených prací, pocházejících z autorovy pozůstalosti. Výstava přináší také nebývalý pohled na Reynkovy tvůrčí postupy.

Autoři málokteré výstavy se mohou pochlubit tím, že je při její příležitosti vydána nejčtenější kniha na světě – bible. V případě výstavy Reynkových grafik se ovšem speciální vydání bible přímo nabízelo. Hluboce věřící Bohuslav Reynek se k biblickým motivům uchyloval často jako básník i jako malíř.

Byly vydány dvě verze knihy. Exkluzivní a skromná

Láska k Bohu, životu a ke všemu, co žije a trpí, prostupuje celým jeho dílem. V grafických listech pak u něj převažují motivy ukřižování, pieta či zapření sv. Petra. K výstavě Bohuslava Reynka byly vydány hned dvě verze bible, doprovázené sto pěti reprodukcemi grafik tohoto umělce.

Exkluzivní verze knihy, Bible Reynek, obsahuje úplné znění Starého a Nového zákona podle českého překladu Jeruzalémské bible z roku 2009 (přeložili František X. a Dagmar Halasovi). Je ozdobena světlou koženou vazbou s reliéfní ražbou a vloženou ilustrací na obálce, a je opatřena zlatou ořízkou, v níž je ještě provedena reliéfní ražba jména Reynek.

Celkový náklad tohoto vydání je pouhých 250 kusů. Každá kniha obsahuje jeden novotisk grafiky z originální matrice vyryté Bohuslavem Reynkem.

Druhá, o něco skromnější, verze je provedena v plátěné vazbě s reliéfní ražbou clichésverre (metoda upravovaného skleněného negativu – fotografika) Ukřižování, v nákladu 800 exemplářů. Reynkovy ilustrace se přímo váží k obsahu biblického textu. Objevují se v nich i s motivy všedního života.

Iniciativa Osobnosti pro Reynka

Z dalších doprovodných akcí se setkaly s velkým ohlasem i pravidelné komentované prohlídky, které se konají vždy v sobotu od 15 hodin a trvají hodinu, anebo grafické dílny, kde si zájemci mohou pod taktovkou lektorky vyzkoušet techniku suché jehly a odnést si domů i vlastní drobnou grafiku, inspirovanou dílem Bohuslava Reynka.

Do šíření odkazu špičkového, leč polozapomenutého, výtvarníka se pustila také řada známých osobností z oblasti kultury. Například Miroslav Etzler, Bára Hrzánová, David Prachař, Jaromír Hanzlík nebo Otakar Brousek mladší se zúčastnili pravidelných komorních předčítání pasáží z unikátní Bible Reynek. Výstavu rovněž navštívila Lucie Bílá. Osobnost Bohuslava Reynka tak zajímá čím dál více českých celebrit.

Lucii Bílou nadchla i myšlenka Iniciativy Osobnosti pro Reynka, která si dala za cíl předávání autorova odkazu dalším generacím tak, aby se z Bohuslava Reynka již navždy stala věčně živá legenda a aby neupadl opět v zapomnění. Předčítání z bible a jeho veršů bude pokračovat i v budoucnu.

Váží si návštěvy Hanzlíka

„Toho si nesmírně vážím, stejně jako všech ostatních, kteří neváhají investovat svůj čas pro myšlenku Iniciativy. Nicméně návštěvy pana Jaromíra Hanzlíka si cením o to více, že podle mých informací jsme jedni z mála, jejichž prosbě o spolupráci vyhověl,“ řekl již dříve Richard Fuxa, předseda správní rady nadačního fondu nesoucího jeho jméno.

Více informací naleznete na webových stránkách www.reynek.cz a na facebookovém profilu: www.facebook.com/osobnostiproreynka.


Další články
Nahoru