dnes
Čtvrtek - skorojasno
10°C
zítra
Pátek - zatazeno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Revolta v pražském ANO proti Babišovi? Kleslové fanklub možná o víkendu nezvolí Stropnického
Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová. V posledních dnech se logicky stáhla do ústraní, přesto má v pražské politice stále velký vliv. Foto: archiv

Revolta v pražském ANO proti Babišovi? Kleslové fanklub možná o víkendu nezvolí Stropnického

Řada členů sněmu pražského ANO není nakloněna tomu, aby se kandidující ministr obrany Martin Stropnický stal předsedou krajské organizace hnutí. Pokud bude víkendová volba tajná, pak jej více než dvousetčlenný sněm, který z velké části stojí za bývalou předsedkyní Radmilou Kleslovou, patrně nezvolí. Zaznívá to od vysoce postavených zdrojů ze strany i z pražského magistrátu. Stropnického přitom do čela znesvářené pražské buňky navrhuje předseda hnutí Andrej Babiš. Ministr ji má podle Babiše stmelit.

Jaký scénář na víkendovém sněmu zavládne, nechce nikdo oficiálně komentovat. Někteří tvrdí, že sněm neskončí, dokud nebude zvolen alespoň nějaký předseda, když už ne Stropnický. Jiní ale předpovídají, že by situace mohla dojít tak daleko, že by Babiš zrušil pražskou organizaci ANO.

Tím by se rozpadl i rozhádaný zastupitelský klub, který je nesmiřitelně rozdělen mezi lidi nakloněné primátorce Adrianě Krnáčové a mezi příznivce vlivné političky Kleslové. Rozpad klubu by přitom zcela zamíchal kartami v jednání o nové pražské koalici. A ze hry o křesla v radě by vypadla kritizovaná primátorka Krnáčová.

Pražská koalice definitivně skončila v úterý. Stalo se tak na popud ČSSD, která přitom několik týdnů předtím opakovala, že uskupení ČSSD, ANO a Trojkoalice je pro magistrát nejlepším možným. Spekuluje se, že ČSSD už potenciální koaliční partnery našla. A mohou jimi být právě odpadlíci z ANO. Do takové koalice by pak mohla vstoupit i TOP 09, se kterou měl stávající klub ANO dosud spolupráci zapovězenou.

Možná i z obavy z překotného vývoje dnes Babiš začal tlumit doteď jednoznačné výroky o tom, že ANO nesmí v Praze vyjednávat s TOP 09. „Ty komentáře, proč jsme nechtěli jednat s TOP 09, byly založené na vyjádření TOP 09, že si počká, než se náš klub rozpadne a potom bude s námi jednat, což je absurdní," uvedl.

On sám o dalším vývoji jednání prý nerozhoduje, záleží na klubu zastupitelů. Ten se sejde dnes odpoledne a patrně vezme rozhodnutí o zákazu TOP 09 zpět. Sama TOP 09 by se jednání s ANO nebránila. „Pokud nebude ANO měnit názory jak ponožky," řekl předseda klubu Václav Novotný.

K sestavení koalice je potřeba nejméně 33 zastupitelů. Koaliční potenciál se rýsuje především u TOP 09, která v loňských volbách skončila na druhé příčce. Varianty jsou možné i bez ANO, a dokonce i bez ČSSD. Domluvit by se mohla TOP 09, Trojkoalice, Piráti, Nezávislí a ODS.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO od podzimních voleb 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru