Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 19°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Revizoři v pražské MHD loni provedli rekordní počet kontrol
Takto vypadali revizoři před více než sto lety. Foto: archiv DPP

Revizoři v pražské MHD loni provedli rekordní počet kontrol

Revizoři v pražské MHD loni provedli 8,33 milionu kontrol a uložili 255 115 pokut, na kterých pražský dopravní podnik (DPP) vybral 227,9 milionu korun. Zkontrolováno tak bylo rekordní množství pasažerů a výběr pokut byl nejvyšší minimálně od roku 2016. Novinářům to řekli zástupci pražského dopravního podniku (DPP). O rok dříve bylo asi 8,18 milionu kontrol, udělených pokut pak 219 607 za zhruba 172,2 milionu korun.

Oproti roku 2021 loni při srovnatelném množství kontrol poměrně výrazně vzrostl počet udělených pokut, což podle ředitele podniku Petra Witowského může být dáno tím, že lidé z důvodu vysokých cen začali šetřit na jízdném.

Dalším z možných vysvětlení je, že lidé více pracovali z domova a pro jízdy MHD používali namísto časových jízdenek jednorázové, které si mohli zapomenout koupit či riskovali jízdu načerno, uvedl.

V těchto případech nicméně černí pasažéři podle Witowského často chybu uznají a pokutu zaplatí hned na místě, což je možné i kartou. V minulém roce to udělala polovina přistižených oproti 37,2 procentům o rok dříve.

Dalších 26,3 procenta lidí loni zaplatilo ve třicetidenní lhůtě, zhruba čtvrtina z nich bezhotovostně. Zbylých 23,7 procenta pokut zůstalo neuhrazených a putovalo do vymáhání.

Růst počtu kontrol je podle ředitele dán způsobem odměňování revizorů. „Revizoři jsou samozřejmě kontrolami motivováni a část jejich odměny závisí na tom, kolik cestujících zkontrolují," uvedl. Dodal, že počet revizorů, kterých je kolem 150, zůstává stabilní.

Pokuta za jízdu načerno je v metropoli nastavena na 1500 korun, která se snižuje na 1000 korun v případě, že viník pokutu zaplatí do 15 dnů. Pokuta za zapomenutou kartu MHD lítačka je 50 korun. Roční kupon stojí 3650 korun. DPP je největší pražskou městskou firmou a zaměstnává téměř 11 000 lidí.


Autor: ČTK

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru