Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - bourky 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Úpravy Riegrových sadů pokračují další etapou, v jejím průběhu bude vybudován přírodní amfiteátr
Aktuální pohled na budoucí amfiteátr. Foto: P2

Úpravy Riegrových sadů pokračují další etapou, v jejím průběhu bude vybudován přírodní amfiteátr

Aktuálně probíhající práce v části Riegrových sadů podél ulice Vozová navazují na předchozí etapu revitalizace nad pomníkem F. L. Riegra, kterou Praha 2 dokončila v polovině roku 2019. V rámci této etapy dojde k přímému propojení Riegrových sadů s Rajskou zahradou v sousední Praze 3. Revitalizace bude dokončena do konce letošního roku. Náklady na stavební a sadovnické práce činí včetně celkem 55,6 milionu korun. Druhá městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Celková revitalizace parku je realizována postupně v rámci jednotlivých ucelených etap. Architektonické a urbanistické řešení revitalizace, jejímž autorem je docent Matouš Jebavý, vychází ze stávajícího dochovaného řešení této části parku.

V roce 2017 byla zrealizována rekonstrukce historické brány Vozová v zadní části parku, o dva roky později v roce 2019 proběhla celková revitalizace prostoru hlavního výhledu na historické centrum.

Současná etapa revitalizace spočívá v rekonstrukci povrchů parkových cest, odvedení srážkových vod do vsakovacích galerií, rekonstrukci stávajících vodních prvků a instalaci nových pítek či vybudování přírodního amfiteátru.

Zároveň se počítá s obnovou romantické části parku a demolicí zázemí pro zahradníky. Dojde i k rozšíření parkového mobiliáře, instalovány budou nové lavičky, odpadkové koše i litinové patníky, které zabrání nežádoucímu vjezdu aut do parku.

Dojde i k proměně zdejšího romantického zákoutí s umělými modelovanými pařezy a kořeny. V plánu je obnova stávajícího ptačího pítka i litinové pumpy, které mají historickou hodnotu.

Nově budou vybudovány skalní výchozy ve formě amfiteátru pod objektem Mlíkárny. „Skalní výchozy budou připomínat hlediště pro diváky a travnatá plocha, která nahradila bývalou požární nádrž, bude vybavena odběrným místem elektrické energie. Místo tak získá širší společenské a rekreační využití,“ sdělil místostarosta Prahy 2 pro územní rozvoj a životní prostředí Václav Vondrášek (ODS).

Součástí revitalizace budou i sadovnické práce, které se týkají zejména zakomponování skupin keřů a solitérních stromů tak, aby byl umožněn výhled na severní část města.

Dojde k nové výsadbě dřevin na svazích, konkrétně 48 kusů stromů, 2 240 kusů keřů a 18 000 kusů cibulovin. V místě odstraněného zázemí pro zahradníky vznikne nová cesta lemovaná duby, jabloněmi a třešněmi s doplněním růží a vyšších kvetoucích keřů.


Autor: TZ, red

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru