Dnes Pondělí - polojasno 27°C
Zítra Úterý - oblacno 27°C
Pondělí 22. 7. 2024
Svátek má Magdaléna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Revitalizace Kampy by měla začít příští rok, Praha 1 ladí podobu s občany
Park Kampa. Zdroj foto: Prague City Tourism

Revitalizace Kampy by měla začít příští rok, Praha 1 ladí podobu s občany

Chystanou revitalizaci parku Kampa chce Praha 1 dělat bez velkých změn a půjde spíš cestou jemných úprav s důrazem na zachování charakteru místa. Na nedávné diskusi s občany to řekly starostka Terezie Radoměřská (TOP 09) a místostarostka pro životní prostředí Kateřina Klasnová (REZIDENTI 1).

Úpravy parku Kampa jsou dlouhodobým tématem a diskuse se vedou už několik volebních období. Před rokem 2010 tehdejší vedení první městské části plánovalo velkou revitalizaci za zhruba sto milionů korun, která měla spočívat například ve vzniku nových okrasných a bylinkových záhonů nebo třeba dalšího mostku. Z plánů sešlo, veřejnosti především vadilo, že by kvůli vzniku záhonů ubylo trávníkových ploch, na kterých lidé s oblibou relaxují. 

Současné vedení radnice chce do debat o budoucí podobě maximálně zapojit veřejnost. Proto také v květnu uspořádalo v Sala Terreně na Kampě setkání s občany, kterému předcházela procházka parkem s architektkou Magdalenou Kurfürstovou.

„Domluvili jsme se, že nebudeme prosazovat žádné velké změny. Půjdeme opatrnými kroky,“ okomentovala chystanou revitalizaci starostka Radoměřská.

„Chceme, aby se na Kampě dál báječně žilo, aby byla vlídným místem ve dne i v noci a aby nám tu všem bylo dobře. Pokud se nám podaří udržet, případně trochu vylepšit to, co je dobré a odstranit to, co dobré není, dosáhneme svého. Stojíme o to, aby se nejednalo o nějakou aktivitu shora, ale abychom se k výsledku dopracovali společnými silami, se všemi, co tu žijí, se všemi, kterým na Kampě záleží,“ dodala.

V diskuzi podle ní byla probrána všechna témata, která považují obyvatelé a návštěvníci této části centra metropole v souvislosti s obnovou parku za důležitá – zeleň, cesty, vodní a herní prvky, psi, bezpečnost, kulturní akce. Nejvíce se debatovalo o páteřní cyklostezce procházející parkem, respektive o soužití pěších a cyklistů, kteří tudy projíždějí.

„Akci považuji za zdárné zakončení participačního procesu,“ ohodnotila besedu s procházkou místostarostka Klasnová. V rámci participace se podle ní projednalo vše podstatné. „Návrhy občanů jsme společně se zástupci participačního oddělení a mého odboru životního prostředí předali paní architektce, která vše zapracuje do finálního návrhu,“ doplnila místostarostka. Výstup pak bude zveřejněn přímo na Kampě, na sociálních sítích Prahy 1 a v magazínu Jedna.

„Chtěla bych, aby projekt závěry participace respektoval. Primárně chceme opravit cesty, zábradlí okolo Čertovky, dosázet keře a stromy. Chystáme se doplnit i pítka a mlžítka,“ dodala.

Podle jejích slov by rekonstrukce mohla začít už v roce 2025. V plánu je také revitalizace Nosticovy zahrady, kde jsou cestičky v nevyhovujícím stavu. Celkové náklady budou vyčísleny až podle konečné podoby a rozsahu úprav.


Autor: puc

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

20. července 2024 v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru