
Revitalizace Branického náměstí se nakonec protáhne o tři čtvrtě roku, skončí v květnu
9. března 2025 13:05
Trigema u Branického náměstí před pár lety vybudovala rezidenční projekt Bydlení Braník, ve kterém je v bytových domech téměř 140 bytů a také 15 řadových rodinných domů. V polovině roku 2021, tedy v době, kdy byl komplex ve výstavbě, uzavřela společnost memorandum o spolupráci s Prahou 4.
V rámci dokumentu se developer zavázal umožnit místním nákup určitého počtu parkovacích míst, vybudovat dětské hřiště a také revitalizovat Branické náměstí. S posledně jmenovaným projektem se v rámci dohodnutých kontribucí začalo až v polovině loňského března. Práce měly skončit v červenci, ale nestalo se tak.
„Zpoždění mělo několik důvodů, od změny dodavatelů v průběhu realizace přes delší lhůty na dodání specifických materiálů až po klimatické podmínky, které zatím nedovolují lepení obkladů a start vegetačních prací,“ uvedl radní Prahy 4 pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011). „S ohledem na počasí předpokládáme otevření Branického náměstí na přelomu dubna a května, bylo by hezké otevřením oslavit 1. máj,“ pokračoval.

Branické náměstí, březen 2025. Foto: Jan Puci
Podle Březiny je plánované dokončení v květnu, přesné datum nesdělil. K zpoždění podle něj došlo z důvodu nutnosti dořešení připojení na technologií na inženýrské sítě a kapacit zhotovitele.
„Věříme, že cizelace a precizace použitých materiálů za pochodu přispěje k větší estetické hodnotě náměstí, a to i za cenu zpoždění jeho otevření. Pak se na to budeme koukat desítky let,“ podotkl Hrdinka. Na revitalizovaném náměstí přibudou lavičky, zeleň a kašna s tryskami. Počítá se také s novými přístupy na náměstí, změní se povrchy cest.
Stavební náklady, náklady na projektovou dokumentaci a autorský dozor budou dosahovat celkem 11 milionů korun bez DPH, zaplatí je na základě uvedeného memoranda Trigema. Městská část si podle radního zaplatí mobiliář a revitalizaci sochy Jana Husa, která stojí ve východní části náměstí.