Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Revitalizace areálu bývalé letňanské Avie začne příští rok, stát do ní investuje miliardu korun
Areál, který projde sanací a celkovou revitalizací. Foto: Temperence1 / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Revitalizace areálu bývalé letňanské Avie začne příští rok, stát do ní investuje miliardu korun

Stát investuje více než miliardu korun do sanace a revitalizace areálu bývalého podniku Avia v Praze Letňanech. V zadávacím řízení vybral pro provedení sanace sdružení AVIA 21, které tvoří tři firmy. Ty budou na projektu spolupracovat s vlastníkem objektu, který uhradí značnou část nákladů. Práce v areálu by mohly začít na jaře příštího roku. Ve společné zprávě to uvedlo ministerstvo a firmy.

Průmyslový areál bývalého podniku Avia v Praze-Letňanech má zase o krok blíže ke své obrodě. Ministerstvo financí České republiky vybralo v otevřeném zadávacím řízení zhotovitele komplexní sanace areálu, kterým bude sdružení „AVIA 21“ (AVE CZ odpadové hospodářství, Gemtech a Ekomonitor), kde vedoucím účastníkem sdružení je první jmenovaná společnost. 

Sdružení nyní ve spolupráci s vlastníkem areálu, společností Odien Real Estate, revitalizuje rozsáhlý pozůstatek dřívější automobilové a letecké výroby. V budoucnu zde vznikne městská čtvrť včetně občanské vybavenosti, pracovních příležitostí a zeleně. 

Vlastní sanační práce začnou na jaře 2023. „Stát v Letňanech investuje přes miliardu korun do revitalizace velkého brownfieldu. Plníme tak rozhodnutí uložené Českou inspekcí životního prostředí i smluvní závazek vůči majiteli pozemku. Revitalizace přinese Letňanům opětovné zpřístupnění a smysluplný rozvoj nyní uzavřeného a chátrajícího území,“ řekl náměstek ministra financí Roman Binder. 

„Máme připravený projekt AVIA CITY, který přinese užitek nejenom budoucím, ale v prvé řadě stávajícím obyvatelům Letňan a Čakovic. Jde o plochu srovnatelnou s polovinou Malé Strany, což si zaslouží mimořádný přístup. Do revitalizace areálu a vybudování potřebné nové infrastruktury chceme investovat přibližně 6 miliard korun a věříme, že finance a naše úsilí přispějí k modernizaci celých Letňan a přiblíží nás k realizaci projektu AVIA CITY,“ uvedl zakladatel a generální ředitel skupiny Odien Michael Saran. 

Veškeré tyto kroky jsou podle Bindera také v souladu s Národní strategií regenerací brownfieldů, která zdůrazňuje nutnost transformovat tyto plochy na ekonomicky produktivní, ekologicky a sociálně zdravá území. 

Smlouva, která upravuje pravidla sanace, vstoupila v platnost v červenci 2022 a hned vzápětí započala příprava formálního zpracování projektu. „Předpokládáme, že prováděcí projektová dokumentace bude dokončena do konce tohoto roku tak, aby vlastní práce mohly začít na jaře 2023,“ říká Radek Halbich, ředitel oddělení sanací za společnost AVE CZ. 

Rozlohou sanovaného území a rozsahem požadovaných prací jde o jednu z největších státem vypisovaných ekologických zakázek v historii. Všichni účastníci tak měli povinnost doložit vysokou technickou kvalifikaci, podrobně specifikovanou v zadávací dokumentaci. 

Vítězné sdružení „AVIA 21“ bude na projektu spolupracovat s vlastníkem objektu, Odien Real Estate, za kterým půjde značná část nákladů.


Autor: puc

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Zákaznické centrum PVK se vrací do Dykovy ulice

3. srpna 2022 ve 21:09

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací se vrací a od pondělí 8. srpna bude opět fungovat v Dykově ulici na pražských Vinohradech.

Další články
Nahoru