
Reuse na školách: Praha schválila podporu projektu, který učí lidi renovovat nábytek
20. února 2025 20:22
Počet workshopů se letos bude zdvojnásobovat na dvacet, hlavní město na pořádání workshopů přispěje částku v celkové výši 433 tisíc korun, ze které bude financováno pořízení materiálu nezbytného pro opravy a renovace nábytku, ochranné pomůcky, honorář odborných lektorů ze SOŠ Jarov i koordinátora projektu a pronájem dílny. Zájemci o kurzy se budou na nákladech spolupodílet formou platby přihlášky.
„Workshopy zaměřené na opravu nábytku se vždy rychle zaplní, stále se těší velké přízni veřejnosti. Potvrzuje se, že lidé mají zájem renovovat si věci, ke kterým mají vztah, a Praha jim poskytuje prostor, kde pod dohledem zkušeného lektora mohou opravy provést. Domů si tak odnášejí svůj opravený kus nábytku, zkušenosti a dobrý pocit. Kapacita kurzů nestačila poptávce, proto jsme v letošním roce navýšili jejich počet na dvojnásobek tak, aby se dostalo na více zájemců,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti).
S výjimkou prázdnin se budou kurzy konat dvakrát za měsíc v zázemí plně vybavených dílen SOŠ Jarov, jež je příspěvkovou organizací hlavního města. „Jsme moc rádi, že se naše Střední odborná škola Jarov zapojila do projektu Reuse. Máme velkou radost, že vracíme zpět do života věci, které mají pro naše účastníky význam v podobě vzpomínek na lidi, kteří danou věc dříve používali. Dále moc oceňujeme, že kurzy slouží pro odreagování a aktivní odpočinek. Je spousta lidí, kteří se k nám vracejí opakovaně. Odcházejí od nás vždy velice spokojeni, a i se získanými vědomostmi,“ doplnil koordinátor Reuse dílen Radek Andrlík ze SOŠ Jarov.
Podpora projektu vychází z Klimatického plánu hl. m. Prahy, Strategie Cirkulární Praha 2030 a Krajské koncepce enviromentálního vzdělávání, výchovy a osvěty hl. m. Prahy na období 2016–2025.
Rada hlavního města současně schválila finanční podporu realizace projektu „Reuse na školách“ v objektu své příspěvkové organizace Stanice techniků Domu dětí a mládeže v Praze 6 v celkové výši 231 110 korun.
Konkrétně se jedná o opravy a renovace menšího nábytku bytového textilu, šperků, obrazových rámů a dalších věcí, které si na kurzy přinesou sami zájemci z řad veřejnosti.
K dispozici jsou dvě plně vybavené dílny, kurzy se budou uskutečňovat jedenkrát měsíčně do prosince 2025 s výjimkou letních prázdnin. Odborný dohled zajistí zkušení lektoři Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy.
Reuse v Praze 11
Loni v listopadu zahájilo v ulici K Milíčovu činnost Reuse centrum Praha 11, které si klade za cíl, aby použité věci našly své další využití. Zájemci zde mohou levně pořídit použitý nábytek, oblečení, knihy, hračky nebo také spotřebiče. Nejenže vrátí předměty znovu do oběhu, ale koupí také zamezí nadbytečnému odpadu.
„U nás v Reuse Praha 11 přinesené věci zkrášlíme, dáme jim nový obal, následně je pak distribuujeme sociálně slabším skupinám, například matkám samoživitelkám, důchodcům, anebo také lidem, kteří mají podobné smýšlení jako my. Není jim lhostejná naše planeta a podporují principy cirkulární ekonomiky,“ popsal Jaroslav Zíta, předseda spolku Reuse Praha 11.
Reuse Praha 11 však není pouze místem pro podporovatele udržitelného stylu života, ale také místem pro komunitní setkávání. Budou zde organizovány workshopy, SWAP akce, ale také přednášky, výstavy a jiné.
„V zimě jsme se byli s tehdejší radní Ivou Hovorkovou, paní Mitroliosovou z re-use federace a se zájemci o provozování re-use centra podívat na prostory v areálu školy K Milíčovu. Jsem moc rád, že se paní Hanzlíčkové a panu Zítovi prostor zalíbil a mohou i díky kolegovi Michalovi Veselskému a pomoci od Jihoměstské majetkové navázat na předchozí re-use centrum, které sídlilo v Modletické ulici," popsal vznik nového jihoměstského re-use centra místostarosta Jan Jaroš (Praha 11 Sobě).