dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Retro v Národním muzeu: Výstava dá nahlédnout do šatníků minulých generací
Přijďte se inspirovat krásou, která nestárne! Foto: NM

Retro v Národním muzeu: Výstava dá nahlédnout do šatníků minulých generací

V Nové budově Národního muzea byla otevřena výstava Retro, která představuje desítky historických šatů, módních doplňků, hraček, vybavení domácnosti a techniky od 19. století až po sametovou revoluci.

Šaty jsou představeny v kontextu současných oděvů od známých návrhářů, přes značkové butiky až po konfekci. Vše je zasazeno do dobových kulis, které propojují módu s technikou, designovým nábytkem a užitým uměním.

Na výstavě mohou všichni milovníci módy obdivovat jak historické šaty, tak i současné oděvy od dnešních známých návrhářů. Eleganci jednotlivých modelů podtrhuje i mimořádná instalace prostřednictvím takzvaných „neviditelných“ figurín, které byly vyráběny jednotlivým šatům přímo na míru.

„Uvidíte například korzety, doplňky ze pštrosí a hadí kůže, orientální vzory či plísňové džíny,“ sděluje hlavní autorka výstavy Miroslava Burianová.

Oděvy jsou tematicky rozděleny podle typu a doby, ve které se nosily, a navíc jsou umístěny v autentickém prostředí a kulisách, jež danému období odpovídají. Návštěvníci se tak na chvíli ocitnou např. v 19. století, kdy převládaly v módě drátěné krinolíny, korzety, šaty se širokými sukněmi a spodničky.

V neposlední řadě se samozřejmě objeví i typická móda 70. a 80. let představující např. klasické džíny zvonového střihu nebo kabátky s ramenními vycpávkami. Nepostradatelnou součástí každého outfitu musí být také módní doplňky, a proto na výstavě nechybí ani sbírka obuvi, klobouků, kabelek a vějířů.

Na výstavě Retro si na své přijdou kromě žen i muži a děti. Muži v částech s technickými prvky zastoupené starými automobily, motorkami nebo interaktivním prostorem pro kutily, a děti se budou moci seznámit s hračkami, se kterými si hráli v dětství jejich rodiče.

Návštěvníci se mohou těšit na bohatý doprovodný program v podobě módních přehlídek, textilních workshopů nebo soutěžních akcí. Výstava potrvá do 30. dubna příštího roku.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Další články
Nahoru