dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Řetěz se vrací k soše svatého Václava, Balbínovci ho vezmou útokem
Článek řetězu po restaurování. Foto: GHMP

Řetěz se vrací k soše svatého Václava, Balbínovci ho vezmou útokem

Již tento čtvrtek se po osmi letech vrátí k soše sv. Václava na Václavském náměstí řetěz. Důvod? Praze 1 a městské policii vadí údajné narušování piety toho místa včetně fyzického poškozování sousoší. Balbínovci si nechtějí nechat znovuosazení řetězu líbit. 

Příběh řetězu

1978 – ohrazení pomníku řetězem se sloupky
2004 – Balbínovci iniciovali diskusi o odstranění
8. 6. 2005 – primátor Pavel Bém symbolicky zahájil odstranění řetězu
2012 – Praha 1 a městská policie se vyjádřila pro návrat řetězu
25. 4. 2013 – znovuosazení řetězu
8. 6. 2013 – protest Balbínovců proti znovuosazení

Řetěz bude osazen ve čtvrtek v deset hodin na původní sloupky za dozoru pracovníků památkové péče a autora, akademického sochaře Zdeňka Kolářského.

„V současné době opět sílí protesty a negativní ohlasy na dění a běžný provoz kolem pomníku svatého Václava,“ uvedla kurátorka veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy Marie Foltýnová. Stinnou stránkou je podle ní stálý nepořádek kolem pomníku i neukázněnost návštěvníků Prahy.

„Údržba, restaurování i drobné opravy monumentálního díla, které je od roku 1995 prohlášeno za národní kulturní památku, jsou mimořádně finančně náročné,“ vysvětlila, proč bylo po osmi letech letech po jeho odstranění opět přistoupeno k navrácení bronzového řetězu na zachované sloupky kolem celého pomníku.

Celý řetěz byl očištěn a nakonzervován, byla zkontrolována funkčnost všech ok a spojů.

V hlavní roli šroubováky

Recesisté Balbínovy poetické strany, kteří se v minulosti zasloužili o odstranění řetězu, jeho znovuosazení kritizují. Už přemýšlejí, jak se jim podaří „patrona z řetězů“ opět dostat.

Návrat řetězu rozlítil geniálního guvernéra Balbínovy poetické strany Jiřího Hrdinu, který byl v minulosti jeden z iniciátorů kampaně za odstranění řetězu. Na čtvrteční osazení se půjde osobně podívat a již nyní vymýšlí, jakou formu protestu zvolí 8. června.  

Anketa

Souhlasíte s návratem řetězu k jezdecké soše na Václavském náměstí?

85.6%
(85.6%)
14.4%
(14.4%)

To bude totiž přesně osm let, kdy před zraky veřejnosti a se šroubovákem v ruce rozebíral první díly symbolických okovů svatého Václava tehdejší primátor Pavel Bém.

"Řetěz nyní asi zase vezmeme útokem. Tyhle bolševický napichováky k soše nepatří. Vymýšlí se jen proto, aby chránily sochu před německými turisty, kteří se neumí chovat,“ uvedl Hrdina.

O rok dřív, 8. června 2004 vzali Balbínovci řetěz útokem se šroubováky v ruce. Policie při strkanici šest šroubováků zabavila. Tehdejších událostí kolem řetězu se zúčastnil i folkový hudebník a disident Jaroslav Hutka.

„Až se řetěz vrátí, už to nebude symbol nesvobody, ale symbol lásky Čechů ke všem plotům, mřížím a ohradám,“ řekl Pražskému patriotu nedávno.

Pohled Pavla Béma

Jestli vyrazí Balbínovci v červnu k řetězu opět se šroubováky, zatím Jiří Hrdina neupřesnil. „Možná řetěz zabalíme do rudých hadrů,“ přemítal.

K řetězu se pro Pražský patriot nedávno vyjádřil i bývalý primátor Pavel Bém. Původní řetěz považuje nadále za nevkusný, nicméně situaci nevidí už tak jednoznačně. „Jak už to tak bývá – ani jedno řešení není optimální,“ řekl.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru