Dnes Pátek - skorojasno 11°C
Zítra Sobota - oblacno 11°C
Pátek 22. 10. 2021
Svátek má Sabina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Retenční nádrž Jiviny byla odbahněna, i díky úpravám se zlepšila protipovodňová ochrana
Zrevitalizovaná nádrž Jiviny. Foto(2x): MHMP

Retenční nádrž Jiviny byla odbahněna, i díky úpravám se zlepšila protipovodňová ochrana

Letos revitalizována retenční nádrž Jiviny v Praze 6, dočkala se odbahnění a dalších úprav. Hlavním účelem této stavby je protipovodňová ochrana spodní části povodí Litovicko-Šáreckého potoka, nádrž slouží též jako rybářský revír.

„V rámci klimatického závazku hlavního města byly vytvořeny nové biotopy pro faunu i flóru, v zadní části nádrže pak vznikly zatopené úkryty ze starých pařezů a kamenů,“ uvedl náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN).

jiviny-a Retenční nádrž Jiviny byla postavena v letech 1980 až 1984 na Litovicko-Šáreckém potoce v Praze 6 pro zachycení dešťových vod. Nebyla od svého vzniku nikdy čištěna a na jejím dně se za tu dobu usadilo více jak 40 000 metrů krychlových sedimentu.

Díky více než pět metrů vysoké a téměř 300 metrů dlouhé hrázi je schopna při povodních pojmout až 240 000 metrů krychlových vody, plocha zátopy činí téměř 12 hektarů a tím se Jiviny řadí mezi největší pražské nádrže. Nádrž byla poslední velkou vodní plochou v majetku hlavního města, která nebyla odbahněna. 

„Od léta letošního roku byla nádrž celkově revitalizována, veškerý sediment byl z nádrže odvezen a využit na rekultivaci deponie v Řeporyjích a jako hnojivo na okolní pole. Součástí revitalizace je i nové opevnění podemletého pravého břehu těžkou balvanitou rovnaninou a vytvoření přístupové cesty k lovišti,“ dodává náměstek Petr Hlubuček.

Kulturně historickou zajímavostí této revitalizace jsou nálezy objektů a keramiky z mladší doby železné – laténu, pravděpodobně se zde v blízkosti potoka nalézalo keltské sídliště.

Celkové náklady činily 21 milionů korun a byly plně hrazeny z rozpočtu hlavního města Prahy. Odbahnění a další úpravy se uskutečnily v rámci dlouhodobého strategického projektu hlavního města Prahy „Obnova a revitalizace pražských nádrží“, zajišťovaného odborem ochrany prostředí pražského magistrátu.


Autor: red

Praha podpoří integraci mladých lidí z dětských domovů

20. října 2021 v 10:54

Rada hl. m. Prahy schválila finanční podporu projektu Patron – podpora sociální integrace dospívajících z dětských domovů organizace Liga otevřených mužů ve výši 199,8 tisíc korun. 

Další články
Nahoru