dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Restaurátoři sejmou zbylé sochy z Mariánského morového sloupu na Hradčanech
Mariánský morový sloup na Hradčanském náměstí. Foto: Jan Puci

Restaurátoři sejmou zbylé sochy z Mariánského morového sloupu na Hradčanech

Restaurátoři dnes snímají zbylé sochy z Mariánského morového sloupu na Hradčanech. Na začátku měsíce sundali pomocí těžké techniky první tři sochy. Figurální výzdobu i celý památkově chráněný sloup, který je v havarijním stavu, čeká oprava.

Hlavní práce by měly začít v příštím roce, hotovo bude patrně v roce 2016. Odborníci se původně domnívali, že sloup bude nutné rozebrat a z náměstí odvézt.

„Po výpočtech to vypadá, že je sloup na devadesát procent staticky v pořádku. Víc budeme ale vědět až poté, co bude sejmuta vnější figurální výzdoba," uvedla už dřív kurátorka z Galerie hlavního města Prahy (GHMP) Marie Foltýnová. Galerie kvůli tomu chystá zakázku za zhruba 10 až 15 milionů korun.

mariansky-sloup-nahled Morový sloup stojí uprostřed Hradčanského náměstí v místě, kde se při velkém moru v letech 1713–1714 konaly bohoslužby pod širým nebem. Autorem sochy Panny Marie a postav světců na zábradlí a na pilířích obelisku je Ferdinand Maxmilián Brokoff. Socha Madony byla už v předminulém století nahrazena kopií.


Další články
Nahoru