Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Zítra Pátek - polojasno 20°C
Čtvrtek 28. 3. 2024
Svátek má Soňa
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Restaurátoři nesouhlasí se zapůjčením Slovanské epopeje do Asie, vedení Prahy trvá na svém
Slovanskou epopej můžete vidět ve Veletržním paláci. Foto: archiv NG

Restaurátoři nesouhlasí se zapůjčením Slovanské epopeje do Asie, vedení Prahy trvá na svém

Restaurátoři nesouhlasí s tím, aby se Slovanská epopej Alfonse Muchy zapůjčila na výstavy do asijských zemí. Obávají se toho, že se plátna i přes nejmodernější technologické vybavení transportních boxů poškodí. Odvolávají se na historickou zkušenost a řadu negativních vlivů. Řekli to dnes na tiskové konferenci Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR. Praha i přes kritiku restaurátorů trvá na tom, že Slovanská epopej Alfonse Muchy poputuje na zahraniční výstavy, plány města tak zůstávají beze změny.

Odborníci rovněž žádají ministerstvo kultury, aby s ohledem na nezpochybnitelné ohrožení díla a zachování světově unikátního obrazového cyklu pro další generace nevydalo s vývozem této movité kulturní památky do zahraničí souhlas. Dopis by měl podle informací ČTK na ministerstvo dorazit dnes. Ministerstvo ale podle své mluvčí Simony Cigánkové bude moci odpovědět, až podnět posoudí jeho odborníci.

Pražští radní v červnu schválili, že epopej zapůjčí do Číny. Výstava bude následovat po japonském turné a uskuteční se od poloviny příštího roku do poloviny roku 2018. Čínská strana za to zaplatí zhruba 2,7 milionu korun (100.000 eur) a také náklady na transport, balení a pojištění. Restaurátoři ale upozorňují na to, že není známo, kdy přesně by se dílo do vlasti mělo vrátit zpět. Zápůjční částku navíc považují za směšnou.

„Příslib tříleté zahraniční zápůjčky cyklu dvaceti obrazů Alfonse Muchy Slovanská epopej na orientální cesty do Číny, Koreje a dalších asijských zemí s kolísající nesrovnatelně vyšší relativní vlhkostí i teplotami je riskantní, neodpovědný hazard hraničící s fyzickou likvidací technologicky velmi choulostivé a zranitelné kulturní památky,“ uvedl akademický malíř Karel Stretti z Akademie výtvarných umění v Praze.

Dílo bylo podle akademické malířky Zuzany Polákové, která Muchova díla ze soukromé sbírky restaurovala, vystavováno už více než dvacetkrát v ČR i v cizině, poprvé v roce 1919 v Klementinu. Už v roce 1936 ale pražská městská rada nedoporučila epopej vůbec na výstavy zapůjčovat, protože vzhledem ke své technice a k obrovským rozměrům při transportu velmi trpí.

„Čím více vývozu, tím méně Alfonse Muchy. Kromě úbytku barevné vrstvy z povrchu plátna stálým natáčením pro převoz jsou velkým nebezpečím plísně, které klihová vrstva plátna přirozeně láká. Klih rubu obrazu přitahuje nejen plísně, ale také veškeré škůdce. Po odstranění plísní se již nikdy konopnému plátnu nevrátí jeho původní pevnost," řekla Poláková.

„Každá manipulace s dílem znamená, že je musíte navíjet na válec. Ohýbáním dochází k mechanickému poškození malby, vznikají praskliny a dílo se musí následně restaurovat," doplnil Stretti. Politici podle něj nadřazují politické a ekonomické zájmy kulturnímu dědictví. Navíc neřeší závazek, které město kdysi Muchovi dalo, že se vybuduje stálá expozice.

Wolf: Díla už byla rolována za Muchova života

Vedení Prahy ale trvá na svém záměru nechat epopej na pár let vycestovat. „Nechat epopej cestovat považujeme za logické, neboť jejím cílem je propagovat Českou republiku a hlavní město Prahu, která je vlastníkem obrazů," sdělil dnes ČTK radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice).

Anketa

Vadí vám, že Slovanskou epopej půjčí Praha na dva roky do Asie?

86.3%
(86.3%)
13.7%
(13.7%)
„Restaurátorský dohled nad plátny epopeje je trvalý a stav všech pláten je vynikající. Alfons Mucha těžil při jejich realizaci ze svých dlouholetých zkušeností malíře divadelních kulis a opon, které musely odolávat neustálým přesunům a manipulaci, proto volil techniku vaječné tempery, která je uzpůsobena k tomu, aby byla plátna rolována na válce," uvedl Wolf.

Dodal, že díla byla rolováním na válce transportována už za Muchova života například v roce 1921 do Chicaga, později do New Yorku a v novodobé historii například do Grand Palais v Paříži, Mathildenhöhe v Darmstadtu, Musea Fridericianum v Kasselu nebo Kunsthalle v Mnichově.

„Epopej bude transportována v klimatizovaných bednách na míru a bude vystavena v jednom z nejmodernějších muzeí, které se pyšní dokonalými technickými i klimatickými podmínkami," uvedl Wolf.


Autor: ČTK

Franz Kafka očima studentů: vernisáž výstavy

Včera v 05:40

V Betlémské Kapli se v pondělí 15. dubna koná od 10 do 12 hodin vernisáž výstavy s programem.

Výstava: Krása bez závoje v Galerii Villa Pellé

26. března 2024 v 15:29

Galerie Villa Pellé připomene od 5. dubna jednu z klíčových osobností českého poválečného figurálního malířství Jiřího Načeradského, od jehož úmrtí v dubnu uplyne rovných deset let. Výstavní síň od přízemí po půdu zaplní jak Načeradského ikonická díla z let 1967–1972, tak jeho dosud ne plně...

Setkání s osobností české fotografie: Michael Hanke

26. března 2024 v 08:12

Michael Hanke začal fotografovat až ve svých čtyřiceti letech, za krátkou dobu získal řadu významných ocenění v soutěžích jako jsou Czech Press Photo, Sony World Photography Awards, International Photographer Of The Year i dvou druhých míst v jedné z nejprestižnějších světových soutěži, World...

Rajská zahrada: Barbora Sika v Kavárně co hledá jméno

25. března 2024 ve 14:25

Kavárna co hledá jméno hostí výstavu Rajská zahrada, která představuje jedinečný pohled na svět skrze oči talentované umělkyně Barbory Sika.

Velkopáteční hudební meditace

25. března 2024 v 08:40

Koncert v bazilice sv. Ludmily v Praze 2 na náměstí Míru na Velký pátek.

Dubnové tipy z Violy

24. března 2024 v 10:50

Jedinečná atmosféra do Violy přitahuje nejen diváky, ale také velké osobnosti uměleckého světa. K legendám, které se sem rády vracely, patřili Radovan Lukavský, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Karel Höger, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, později Jan Kačer, Jana Hlaváčová, Hana Maciuchová, Boris...

Česká hudba ve Vršovickém zámečku

24. března 2024 v 06:59

Ve Vršovickém zámečku proběhl první letošní komorní koncert. Hosty v sále si svým talentem podmanila čtrnáctiletá Nora Lubbadová ze ZUŠ Oleššská.

Veronika Sluka vystoupí v obřadní síni radnice

23. března 2024 v 11:18

V rámci cyklu koncertů komorní hudby v obřadní síni radnice zve Praha 9 na koncert Veroniky Sluka. Vystudovaná advokátka, která věnuje se zpěvu, hraje na klavír, kytaru a cello vystoupí 18. dubna v 19 hodin.

Výstava Nahoru / Up Petry Kubík Nandrážiové

22. března 2024 v 09:10

Od 11. dubna se bude konat v Galerii ve věži Novoměstské radnice v Praze 2 výstava Nahoru / Up Petry Kubík Nandrážiové, která tvoří abstraktní obrazy, ale nemaluje je štětcem.

Dokument o Gabriele Soukalové sklízí úspěchy

21. března 2024 v 11:07

Celovečerní dokument Gabriela Soukalová: Pravda se pořád vyplatí, se i po několika týdnech nachází v českých kinech na předních příčkách sledovanosti. Vedle toho aktuálně vrcholí turné Noc s legendou s Gabrielou Soukalovou. Fanoušci na dojemný příběh hlavní hrdinky pějí ódy, a přestože nově...

Čechovův Racek přiletí Na Zábradlí

19. března 2024 ve 12:00

Divadlo Na zábradlí ve středu 20. března uvede premiéru inscenace Racek. Ikonická hra Antona Pavloviče Čechova se na repertoár pražské scény vrátí po třiceti letech od premiéry legendární inscenace Petra Lébla, tentokrát v režii úspěšného divadelního a filmového tvůrce Jiřího Havelky.  V hlavních...

Divadlo Na zábradlí zve na divadelní kvíz

17. března 2024 v 10:50

Tradiční Noc divadel se tentokrát koná v březnovém termínu, v sobotu 23. března. Divadlo Na zábradlí naváže na dvě odpolední představení inscenace Franz a kavka večerem v duchu „hospodského kvízu“ na divadelní téma.

Dvořákovo Stabat Mater v Obecním domě

17. března 2024 v 07:44

K Velikonocům neodmyslitelně patří uvedení Dvořákova oratoria Stabat Mater ve Smetanově síni Obecního domu v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. 

Další články
Nahoru