dnes
Středa - prehanky-dest
22°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
19°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
20°C
Restauratérům v centru vadí absence jasných pravidel pro předzahrádky, Praha 1 to chce změnit
Předzahrádky na Malém náměstí. Foto (4x): JP

Restauratérům v centru vadí absence jasných pravidel pro předzahrádky, Praha 1 to chce změnit

I když provozovatelé restaurací platí za zábor veřejných prostranství nemalé peníze, pro řadu z nich je rozšíření plochy podniků o předzahrádky nezbytnou součástí jejich podnikání. O to více jim vadí, že nemají jistotu, že dostanou potřebné povolení, a to i když splní všechny požadavky úředníků. Změnu prosazuje 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma.

Podle Hospodářské komory Praha 1 není dosavadní postoj samosprávy a státní správy dostatečně transparentní a rovný vůči všem podnikatelům. „Pokud někdo nedodržuje pravidla, nechť je sankcionován. Pokud je však dodržuje, zaslouží si respekt a stabilní podnikatelské prostředí bez překvapení a nepochopitelných a nikým nevysvětlených rozhodnutí,“ sdělil serveru Pražský patriot předseda komory Vladimír Krištof.

predzahradka-3 To uznává i místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (My, co tady žijeme/STAN), do jehož gesce spadají mj. obchod, služby, podpora podnikání a cestovní ruch. „Předzahrádky musejí splňovat estetické nároky odpovídající charakteru historického centra, nesmějí rušit a omezovat svoje okolí, bránit v průchodu a jejich provozovatelé jsou povinni striktně dodržovat provozní dobu. Pokud toto spolu s dalšími předpisy dodržují, nevidím zásadní důvod, aby podnikatelům, kteří takto řádně a bez větších problémů provozují svoje předzahrádky, nebylo vydáno povolení i na další sezonu,“ prohlásil Hejma, podle kterého je také důležité, aby se podnikatelé o vydání povolení dozvěděli v dostatečném časovém předstihu, protože potřebují určitou dlouhodobější jistotu, aby mohli plánovat svoje investice, zajistit nábor zaměstnanců a podobně.

Dosavadní chování úředníků a politiků neodpovídá podle Hospodářské komory velkému finančnímu přínosu restauračních předzahrádek pro městské pokladny. „Jsou zdrojem zásadních příjmů Prahy 1 i hlavního města. Za rok 2018 to bylo zhruba 150 milionů korun,“ zdůraznil Vladimír Krištof a uvedl podle něj nikoliv výjimečný příklad, kdy podnikatel žádá o povolení obdobné předzahrádky, jaká byla povolena o několik set metrů dál, avšak bez vysvětlení jej nedostane.

predzahradka-1 Cena za umístění předzahrádky na veřejné prostranství v Praze je podle Krištofa navíc příliš vysoká; například oproti Vídni, která je Praze často dávána za vzor, až desetinásobná. V Praze se platí za zábor městské části mezi deseti a šedesáti korunami za metr čtvereční a den. Záleží samozřejmě na atraktivitě lokality. A obdobná částka se navíc platí i Technické správě komunikací v Praze. Takže není výjimkou, když částka zaplacená za měsíc za jednu předzahrádku přesáhne 100 tisíc korun. Praha patří v tomto ohledu k nejdražším městům v Evropě.

Podnikatelé jsou navíc podle Krištofa zatíženi velkým množstvím administrativy. Hospodářská komora Praha 1 proto iniciovala vznik aplikace, která živnostníkům umožní, aby mohli každý rok o opětovné povolení předzahrádky žádat elektronicky. „Tato aplikace je hotová, už měsíce však vázne její implementace na úřadech,“ zkritizoval Krištof.

predzahradka-2 Komora také pro podnikatele prosazuje, aby kromě povinností měli i právo například na včasné získání informací o uzavírkách a jiných akcích, které omezí jejich provozovny, právo na snížení nájmu po dobu nezaviněného omezení či právo na oznámení případného neprodloužení nájmu dostatečně dopředu, aby nedošlo ke zbytečnému maření investic. Radnice Prahy 1 je podle svého 1. místostarosty Hejmy na takové jednání připravena.

„My jako samospráva musíme od živnostníků vyžadovat plnění povinností, ale na druhou stranu je v zájmu naší městské části a jejích obyvatel je podporovat a vytvářet jim kvalitní servis. I díky příjmům ze záborů veřejného prostranství má Praha 1 dostatečné zdroje na financování kvalitního školství, sociálních služeb, grantové politiky a dalšího servisu pro občany,“ uznal Petr Hejma.


Program celoměstské podpory vzdělávání na rok 2021

Včera v 17:55

Rada hl. m. Prahy odsouhlasila otevření Programu celoměstské podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy pro rok 2021. Dotaci lze poskytnout pouze na základě Žádosti o poskytnutí dotace, přičemž každý žadatel může podat pouze jednu žádost, která může obsahovat více projektů u jednotlivých...

Praha 2 přistoupila k realizaci slíbené podpory nájemcům nebytových prostor

Včera v 17:35

Radní Prahy 2 na svém pondělním jednání navázali na svá předchozí rozhodnutí o podpoře podnikatelských nebo jiných činností provozovaných v nebytových prostorách ve správě městské části, které byly znemožněny nebo podstatně ztíženy v důsledku mimořádných opatření ke zmírnění dopadů epidemie...

Ủy ban Praha 11. Radnice založila stránku ve vietnamštině

Včera v 08:06

Radnice Prahy 11 založila pro informování o dění nejen v městské části pro vietnamské sousedy facebookovou stránku Ủy ban Praha 11.

Exkurze: Mumifikace ve starém Egyptě

Včera v 07:42

Víte, jaký je rozdíl mezi přirozenou a umělou mumifikací? Jaké typy mumií a z jakých koutů světa známe? Kdy a proč začali staroegyptští balzamovači s úpravou těl zesnulých a jejich přípravou na posmrtný život? Jak vypadala mumifikace krok za krokem? Proč je pro úspěšný přechod do zásvětí nezbytné...

Další články
Nahoru