dnes
Pátek - obcasny-dest
15°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
10°C
pozítří
Neděle - zatazeno
13°C
Restauratérům v centru vadí absence jasných pravidel pro předzahrádky, Praha 1 to chce změnit
Předzahrádky na Malém náměstí. Foto (4x): JP

Restauratérům v centru vadí absence jasných pravidel pro předzahrádky, Praha 1 to chce změnit

I když provozovatelé restaurací platí za zábor veřejných prostranství nemalé peníze, pro řadu z nich je rozšíření plochy podniků o předzahrádky nezbytnou součástí jejich podnikání. O to více jim vadí, že nemají jistotu, že dostanou potřebné povolení, a to i když splní všechny požadavky úředníků. Změnu prosazuje 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma.

Podle Hospodářské komory Praha 1 není dosavadní postoj samosprávy a státní správy dostatečně transparentní a rovný vůči všem podnikatelům. „Pokud někdo nedodržuje pravidla, nechť je sankcionován. Pokud je však dodržuje, zaslouží si respekt a stabilní podnikatelské prostředí bez překvapení a nepochopitelných a nikým nevysvětlených rozhodnutí,“ sdělil serveru Pražský patriot předseda komory Vladimír Krištof.

predzahradka-3 To uznává i místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (My, co tady žijeme/STAN), do jehož gesce spadají mj. obchod, služby, podpora podnikání a cestovní ruch. „Předzahrádky musejí splňovat estetické nároky odpovídající charakteru historického centra, nesmějí rušit a omezovat svoje okolí, bránit v průchodu a jejich provozovatelé jsou povinni striktně dodržovat provozní dobu. Pokud toto spolu s dalšími předpisy dodržují, nevidím zásadní důvod, aby podnikatelům, kteří takto řádně a bez větších problémů provozují svoje předzahrádky, nebylo vydáno povolení i na další sezonu,“ prohlásil Hejma, podle kterého je také důležité, aby se podnikatelé o vydání povolení dozvěděli v dostatečném časovém předstihu, protože potřebují určitou dlouhodobější jistotu, aby mohli plánovat svoje investice, zajistit nábor zaměstnanců a podobně.

Dosavadní chování úředníků a politiků neodpovídá podle Hospodářské komory velkému finančnímu přínosu restauračních předzahrádek pro městské pokladny. „Jsou zdrojem zásadních příjmů Prahy 1 i hlavního města. Za rok 2018 to bylo zhruba 150 milionů korun,“ zdůraznil Vladimír Krištof a uvedl podle něj nikoliv výjimečný příklad, kdy podnikatel žádá o povolení obdobné předzahrádky, jaká byla povolena o několik set metrů dál, avšak bez vysvětlení jej nedostane.

predzahradka-1 Cena za umístění předzahrádky na veřejné prostranství v Praze je podle Krištofa navíc příliš vysoká; například oproti Vídni, která je Praze často dávána za vzor, až desetinásobná. V Praze se platí za zábor městské části mezi deseti a šedesáti korunami za metr čtvereční a den. Záleží samozřejmě na atraktivitě lokality. A obdobná částka se navíc platí i Technické správě komunikací v Praze. Takže není výjimkou, když částka zaplacená za měsíc za jednu předzahrádku přesáhne 100 tisíc korun. Praha patří v tomto ohledu k nejdražším městům v Evropě.

Podnikatelé jsou navíc podle Krištofa zatíženi velkým množstvím administrativy. Hospodářská komora Praha 1 proto iniciovala vznik aplikace, která živnostníkům umožní, aby mohli každý rok o opětovné povolení předzahrádky žádat elektronicky. „Tato aplikace je hotová, už měsíce však vázne její implementace na úřadech,“ zkritizoval Krištof.

predzahradka-2 Komora také pro podnikatele prosazuje, aby kromě povinností měli i právo například na včasné získání informací o uzavírkách a jiných akcích, které omezí jejich provozovny, právo na snížení nájmu po dobu nezaviněného omezení či právo na oznámení případného neprodloužení nájmu dostatečně dopředu, aby nedošlo ke zbytečnému maření investic. Radnice Prahy 1 je podle svého 1. místostarosty Hejmy na takové jednání připravena.

„My jako samospráva musíme od živnostníků vyžadovat plnění povinností, ale na druhou stranu je v zájmu naší městské části a jejích obyvatel je podporovat a vytvářet jim kvalitní servis. I díky příjmům ze záborů veřejného prostranství má Praha 1 dostatečné zdroje na financování kvalitního školství, sociálních služeb, grantové politiky a dalšího servisu pro občany,“ uznal Petr Hejma.


Do konce září nepoteče voda v těchto ulicích

Včera ve 13:00

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody do konce měsíce. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 4 podpořila udělení Řádu Bílého lva válečnému letci

Včera v 11:54

Zastupitelstvo městské části Praha 4 včera podpořilo svým usnesením návrh na udělení Řádu Bílého lva (in memoriam) válečnému letci Royal Air Force Jaroslavu Hofrichterovi, kterému bylo v roce 2008 uděleno čestné občanství Prahy 4. Podnět k vyznamenání Řádem Bílého lva vzešel z městské části Praha...

Vyšehradský voříšek na Letní scéně

Včera v 09:46

Festival Vyšehradský voříšek se koná v sobotu 3. října na Letní scéně Vyšehrad a v přilehlém parku. Akce, která podporuje zodpovědné adopce psů z útulků, přichází právě v době, kdy se do útulků vrací řada pejsků zbrkle adoptovaných během jarní karantény, kdy rodiče chtěli zabavit děti a mít důvod...

Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

Včera v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Sousedské moštování v Suchdole

Včera v 07:14

Moštování přineseného ovoce, buřtíky a dílny pro děti. Spolek Na ovoce zve na moštování.

Praha udělí čestné občanství Medě Mládkové

23. září 2020 v 09:26

Čestné občanství hlavního města Prahy bude uděleno mecenášce a sběratelce umění Medě Mládkové. Zakladatelka Muzea Kampa oslavila 8. září 101. narozeniny. Se svým manželem založila nadaci a zasloužila se o věhlas české metropole ve světě. Nechala zrekonstruovat historické budovy Sovových mlýnů a...

Další články
Nahoru