Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 19°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Restauratéři v centru kritizují nová pravidla předzahrádek
Ilustrační foto: archiv

Restauratéři v centru kritizují nová pravidla předzahrádek

Asociace zaměstnanců a podnikatelů pohostinství (POHO), sdružující provozovatele restaurací v centru Prahy, nesouhlasí s novými pravidly podoby restauračních předzahrádek, která v pondělí schválili radní města. Jak ČTK sdělila předsedkyně asociace Dana Křivánková, pro provozovatele podniků budou znamenat velké investice v době, kdy jsou vystaveni existenčnímu tlaku.

Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) uvedl, že město s POHO opakovaně jednalo, některé připomínky vzalo v potaz, a naopak odmítli požadavky směřující k rozvolnění některých dosud platných pravidel.

V oblasti Pražské památkové reservace již několik let platila pravidla památkářů, nyní město schválila další, která jsou obsáhlejší a podrobnější. Zahrnují požadavky na podobu ohraničení, zastínění a vybavení zahrádek a až na výjimky zakazují, aby byly umístěny na podestách.

„Před několika lety jsme na základě požadavku památkářů investovali stovky tisíc až miliony korun do změn předzahrádek. Nyní, kdy gastronomie v centru Prahy doslova bojuje o každého hosta a holé přežití, chtějí radní další obří investice," uvedla Křivánková.

Dodala, že radnice s nimi o změnách nejednala. „Všichni máme platné smlouvy a platíme téměř nejvyšší nájmy v Evropě, ale ani tak nejsme partnery pro radnici při jednání o změnách," uvedla.

Scheinherr sdělil, že Praha se zástupci POHO včetně Křivánkové opakovaně jednali i v přítomnosti Hospodářské komory Prahy 1. „Pravidla jsme zaslali e-mailem 26. května 2021, následně proběhla dvě jednání, kde jsme je bod po bodu prošli a velkou část připomínek zapracovali. Připomínky ovšem často mířily k tomu, aby se rozvolnila i ta pravidla, která dnes platí, což jsme bohužel nemohli akceptovat. Zcela nových pravidel je ostatně v dokumentu minimum. Jde o shrnutí všech platných předpisů a případně jejich zpřesnění tak, aby byla jednoznačnější. Hlavní změnou je to, že budou pravidla závaznou součástí nájemních smluv," uvedl.

Asociace současné vedení magistrátu kritizovala i v minulosti v souvislosti s tím, že město omezilo některé předzahrádky v turisticky nejfrekventovanějších částech historického centra. Opatření se týkalo zahrádek umístěných na dvou hlavních turistických tepnách – na Královské cestě vedoucí od Prašné brány přes Staroměstské náměstí, Karlův most a Malou Stranu na Pražský hrad, a na takzvaném hradebním korzu, které kopíruje původní staroměstské hradby v ulicích Národní, 28. října, Na Příkopě a Revoluční.

Podle zástupců města bylo rozhodnuto o úpravách asi padesátky zahrádek, z nichž 31 se musí přesunout nebo zmenšit, 12 bylo vypovězeno s možností uzavřít jinou smlouvu a osm bylo úplně zrušeno bez náhrady. Někteří podnikatelé, kterých se buď omezení plochy, nebo úplné zrušení zahrádky dotklo, to na jednání zastupitelstva označili za likvidační.

Upozornili také na fakt, že město za pronájmy prostoru inkasovalo miliony měsíčně, o které přijde. Zástupci vedení magistrátu k tomu mimo jiné uvedli, že snahou bylo zajistit dostatek prostoru pěším a zabránit tomu, aby předzahrádky bránily přístupu k historickým památkám.


Autor: ČTK

innosvět: do verze 2.0 byly zapracovány podněty uživatelů původní aplikace

3. října 2022 v 15:29

innosvět je bezplatná mobilní aplikace vyvinutá společností innogy, která umožňuje mít energie pod kontrolou kdykoliv a odkudkoliv. Do verze 2.0 byly zapracovány podněty uživatelů původní aplikace.

Technologie jsou pro naši budoucnost zásadní, řekl Frans Timmermans v diskusi na ČVUT

30. září 2022 v 10:36

Během své návštěvy Česka zamířil Frans Timmermans, výkonný místopředseda Evropské komise pro Zelenou dohodu pro Evropu („Green Deal“), i do Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. Zde se v pondělí 26. září seznámil s řešeními pro udržitelný a chytrý průmysl vyvíjenými v centru...

innogy přechází jako první ze skupiny MVM do cloudu od SAP

29. září 2022 v 09:49

Energetika v současné době čelí mnoha výzvám. Kromě extrémní volatility cen elektřiny a plynu na světových burzách, tlaku na úspory a bezemisní ekonomiku je nyní klíčová i flexibilita a využití digitálních technologií. innogy se proto rozhodla přepracovat IT podporu svých podpůrných procesů a jako...

Další články
Nahoru