Dnes Sobota - obcasny-dest -1°C
Zítra Neděle - zatazeno 1°C
Sobota 4. 12. 2021
Svátek má Barbora
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Restauratéři v centru kritizují nová pravidla předzahrádek
Ilustrační foto: archiv

Restauratéři v centru kritizují nová pravidla předzahrádek

Asociace zaměstnanců a podnikatelů pohostinství (POHO), sdružující provozovatele restaurací v centru Prahy, nesouhlasí s novými pravidly podoby restauračních předzahrádek, která v pondělí schválili radní města. Jak ČTK sdělila předsedkyně asociace Dana Křivánková, pro provozovatele podniků budou znamenat velké investice v době, kdy jsou vystaveni existenčnímu tlaku.

Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) uvedl, že město s POHO opakovaně jednalo, některé připomínky vzalo v potaz, a naopak odmítli požadavky směřující k rozvolnění některých dosud platných pravidel.

V oblasti Pražské památkové reservace již několik let platila pravidla památkářů, nyní město schválila další, která jsou obsáhlejší a podrobnější. Zahrnují požadavky na podobu ohraničení, zastínění a vybavení zahrádek a až na výjimky zakazují, aby byly umístěny na podestách.

„Před několika lety jsme na základě požadavku památkářů investovali stovky tisíc až miliony korun do změn předzahrádek. Nyní, kdy gastronomie v centru Prahy doslova bojuje o každého hosta a holé přežití, chtějí radní další obří investice," uvedla Křivánková.

Dodala, že radnice s nimi o změnách nejednala. „Všichni máme platné smlouvy a platíme téměř nejvyšší nájmy v Evropě, ale ani tak nejsme partnery pro radnici při jednání o změnách," uvedla.

Scheinherr sdělil, že Praha se zástupci POHO včetně Křivánkové opakovaně jednali i v přítomnosti Hospodářské komory Prahy 1. „Pravidla jsme zaslali e-mailem 26. května 2021, následně proběhla dvě jednání, kde jsme je bod po bodu prošli a velkou část připomínek zapracovali. Připomínky ovšem často mířily k tomu, aby se rozvolnila i ta pravidla, která dnes platí, což jsme bohužel nemohli akceptovat. Zcela nových pravidel je ostatně v dokumentu minimum. Jde o shrnutí všech platných předpisů a případně jejich zpřesnění tak, aby byla jednoznačnější. Hlavní změnou je to, že budou pravidla závaznou součástí nájemních smluv," uvedl.

Asociace současné vedení magistrátu kritizovala i v minulosti v souvislosti s tím, že město omezilo některé předzahrádky v turisticky nejfrekventovanějších částech historického centra. Opatření se týkalo zahrádek umístěných na dvou hlavních turistických tepnách – na Královské cestě vedoucí od Prašné brány přes Staroměstské náměstí, Karlův most a Malou Stranu na Pražský hrad, a na takzvaném hradebním korzu, které kopíruje původní staroměstské hradby v ulicích Národní, 28. října, Na Příkopě a Revoluční.

Podle zástupců města bylo rozhodnuto o úpravách asi padesátky zahrádek, z nichž 31 se musí přesunout nebo zmenšit, 12 bylo vypovězeno s možností uzavřít jinou smlouvu a osm bylo úplně zrušeno bez náhrady. Někteří podnikatelé, kterých se buď omezení plochy, nebo úplné zrušení zahrádky dotklo, to na jednání zastupitelstva označili za likvidační.

Upozornili také na fakt, že město za pronájmy prostoru inkasovalo miliony měsíčně, o které přijde. Zástupci vedení magistrátu k tomu mimo jiné uvedli, že snahou bylo zajistit dostatek prostoru pěším a zabránit tomu, aby předzahrádky bránily přístupu k historickým památkám.


Autor: ČTK

ZEVO Malešice a ZEVO Plzeň v Chotíkově zahájily spolupráci

2. prosince 2021 v 17:26

ZEVO Malešice na konci listopadu postihl požár, který částečně poškodil dvě ze čtyř spalovacích linek, které jsou nadále odstaveny a čeká je dlouhodobá a nákladná oprava. Z důvodu omezení zpracovatelských kapacit je malá část pražského směsného komunálního odpadu (SKO) nově transportována do ZEVO...

Milostivé léto v Praze 2

2. prosince 2021 v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

2. prosince 2021 v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

2. prosince 2021 v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Letos za prvních 10 měsíců vzniklo o 2360 obchodních společností více než loni

1. prosince 2021 v 19:23

V říjnu vzniklo v České republice 2365 obchodních společností, o 122 více než v září a o 190 více než loni v říjnu.  Zároveň zaniklo 1131 obchodních společností, o 86 méně než v září a o 226 méně než před rokem. Během prvních 10 měsíců letošního roku vzniklo 24 747 společností, což je o 2360...

Další články
Nahoru