Dnes Pátek - jasno 22°C
Zítra Sobota - zatazeno 26°C
Pátek 6. 8. 2021
Svátek má Oldřiška
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Restauratéři v centru kritizují nová pravidla předzahrádek
Ilustrační foto: archiv

Restauratéři v centru kritizují nová pravidla předzahrádek

Asociace zaměstnanců a podnikatelů pohostinství (POHO), sdružující provozovatele restaurací v centru Prahy, nesouhlasí s novými pravidly podoby restauračních předzahrádek, která v pondělí schválili radní města. Jak ČTK sdělila předsedkyně asociace Dana Křivánková, pro provozovatele podniků budou znamenat velké investice v době, kdy jsou vystaveni existenčnímu tlaku.

Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) uvedl, že město s POHO opakovaně jednalo, některé připomínky vzalo v potaz, a naopak odmítli požadavky směřující k rozvolnění některých dosud platných pravidel.

V oblasti Pražské památkové reservace již několik let platila pravidla památkářů, nyní město schválila další, která jsou obsáhlejší a podrobnější. Zahrnují požadavky na podobu ohraničení, zastínění a vybavení zahrádek a až na výjimky zakazují, aby byly umístěny na podestách.

„Před několika lety jsme na základě požadavku památkářů investovali stovky tisíc až miliony korun do změn předzahrádek. Nyní, kdy gastronomie v centru Prahy doslova bojuje o každého hosta a holé přežití, chtějí radní další obří investice," uvedla Křivánková.

Dodala, že radnice s nimi o změnách nejednala. „Všichni máme platné smlouvy a platíme téměř nejvyšší nájmy v Evropě, ale ani tak nejsme partnery pro radnici při jednání o změnách," uvedla.

Scheinherr sdělil, že Praha se zástupci POHO včetně Křivánkové opakovaně jednali i v přítomnosti Hospodářské komory Prahy 1. „Pravidla jsme zaslali e-mailem 26. května 2021, následně proběhla dvě jednání, kde jsme je bod po bodu prošli a velkou část připomínek zapracovali. Připomínky ovšem často mířily k tomu, aby se rozvolnila i ta pravidla, která dnes platí, což jsme bohužel nemohli akceptovat. Zcela nových pravidel je ostatně v dokumentu minimum. Jde o shrnutí všech platných předpisů a případně jejich zpřesnění tak, aby byla jednoznačnější. Hlavní změnou je to, že budou pravidla závaznou součástí nájemních smluv," uvedl.

Asociace současné vedení magistrátu kritizovala i v minulosti v souvislosti s tím, že město omezilo některé předzahrádky v turisticky nejfrekventovanějších částech historického centra. Opatření se týkalo zahrádek umístěných na dvou hlavních turistických tepnách – na Královské cestě vedoucí od Prašné brány přes Staroměstské náměstí, Karlův most a Malou Stranu na Pražský hrad, a na takzvaném hradebním korzu, které kopíruje původní staroměstské hradby v ulicích Národní, 28. října, Na Příkopě a Revoluční.

Podle zástupců města bylo rozhodnuto o úpravách asi padesátky zahrádek, z nichž 31 se musí přesunout nebo zmenšit, 12 bylo vypovězeno s možností uzavřít jinou smlouvu a osm bylo úplně zrušeno bez náhrady. Někteří podnikatelé, kterých se buď omezení plochy, nebo úplné zrušení zahrádky dotklo, to na jednání zastupitelstva označili za likvidační.

Upozornili také na fakt, že město za pronájmy prostoru inkasovalo miliony měsíčně, o které přijde. Zástupci vedení magistrátu k tomu mimo jiné uvedli, že snahou bylo zajistit dostatek prostoru pěším a zabránit tomu, aby předzahrádky bránily přístupu k historickým památkám.


Transformace za tři miliardy. Chceme udávat směr, říká šéf Veolie Reda Rahma

Včera v 07:31

Veolia, přední dodavatel služeb v oblasti vodohospodářství, energetiky a nakládání s odpady má za sebou náročný rok. Složitá restrukturalizace nesouvisí jen s koronavirovou pandemií, ale i s celkovými změnami v odvětví, které se v posledních letech...

Veřejnost může hlasovat pro nejsympatičtější projekt soutěže Adapterra Awards

4. srpna 2021 v 09:03

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards o nejlepší projekty reagující na klimatickou změnu, kterou pořádá Nadace Partnerství, má 18 finalistů. Mezi ně se probojovaly i čtyři projekty z Prahy. 

Anketa Prahy 6: Rodiče jsou s hřišti spokojeni, uvítali by zastínění nebo houpačky

3. srpna 2021 v 10:17

Radnice Prahy 6 uspořádala na svém Geoportálu anketu, do které se zapojilo se přes 600 respondentů. Ti hodnotili šestková hřiště s ohledem na vybavení, využití různě starými dětmi nebo z hlediska zázemí pro rodiče. Zároveň měli možnost navrhnout, do jakého vylepšení by městská část měla investovat...

Školská zařízení v Praze 5 finišují s přípravou na nový školní rok

2. srpna 2021 v 09:55

Nové fasády, vylepšení technického zázemí, ale i úplně nové učebny. Školy na pětce v polovině prázdnin dokončují plánovanou modernizaci budov.

Další články
Nahoru