dnes
Sobota - zatazeno
15°C
zítra
Neděle - skorojasno
13°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
14°C
Restauratéři čekají kvůli zákazu kouření přechodný úbytek hostů
Příloha dnes nebude? Ilustrační foto: freeimages

Restauratéři čekají kvůli zákazu kouření přechodný úbytek hostů

Majitelé kuřáckých restaurací kvůli zákazu kouření očekávají nanejvýš přechodný úbytek hostů. Ti se ale zanedlouho vrátí. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pražskými provozovateli hospod a restaurací. Podle Asociace hotelů a restaurací (AHR) se restauratéři se změnou nařízení ohledně kouření smířili, příliš se nevyskytují ani pokusy zákaz kouření platící od konce května obejít.

Snahy přejmenovat restaurace na kluby a provozovat je beze změny i po zákazu kouření podle prezidenta asociace Václava Stárka příliš časté nejsou. Podle právní analýzy asociace to ani není možné, takovéto kluby by totiž nešlo provozovat jako komerční živnost. Asociace proto takovýto postup proto restauracím nedoporučuje.

Zásadní problémy se zákazem kouření podle Stárka nenastanou nyní v létě, ale až v zimě, kdy bude pro kuřáky daleko méně komfortní chodit kouřit ven před restaurace.

Problém se ale bude týkat dodržování nočního klidu, o čemž se podle Stárka mohly přesvědčit země, které zákaz kouření v restauracích a barech v minulosti zavedly. Je totiž naivní si myslet, že návštěvníci barů se po 22:00 budou venku před barem krotit.

Mírný pokles spotřeby očekávají i výrobci lihovin. „Lze očekávat, že část spotřebitelů přesune část své konzumace do domácího prostředí," uvedl manažer distribučních značek Stock Plzeň-Božkov Tomáš Hejkal. Největší dopad na provoz restaurací a barů nicméně očekává spíše na venkově, než ve velkých městech.

Přechodný mírný úbytek hostů očekává například výčepní v pražské pivnici U Jelínků. Podle výčepního Bohumila Kundrta ale zákaz kouření postihne všechny podniky stejně a hosté se tak vrátí.

Jako hloupý nápad označil zákaz kouření majitel michelské hospody U Starý svině Jaroslav Zahradník. Zákaz kuřáky vyžene před hospodu v blízkosti zastávky tramvaje, kde budou všem na očích včetně dětí.

Direktivní zákaz, který nedává majitelům právo rozhodovat o podobě jejich restaurace, pak považuje za nedemokratický.

Zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin platí od 31. května. Norma má zavést také zákaz kouření i na nekrytých částech zastávek hromadné dopravy, užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či nákupních centrech.

Zakazuje rovněž prodej cigaret v automatech, kde si je mohou bez překážek kupovat děti mladší 18 let. Kritikům zákazu se nepovedlo prosadit zachování oddělených kuřáckých prostor v restauračních zařízeních.

Podle výkonné ředitelky Českého svazu pivovarů a sladoven Martiny Ferencové přichází protikuřácký zákon v nevhodnou chvíli. Restaurace a hospody nyní procházejí náročným obdobím – zákaz provozu hracích automatů v restauracích, zavedení povinného kontrolního hlášení DPH a EET. Nyní je čeká řada dalších zákonných povinností jako je zákaz kouření. To vše má vliv zejména na majitele a provozovatele restaurací, kterým vznikají další a další povinnosti. „S každým opatřením můžeme souhlasit, ale byly zavedeny v příliš krátkém období a trh se tomu nestihl přizpůsobit,“ uvedla šéfka svazu.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Dnes v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

Včera v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

Včera v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru