dnes
Čtvrtek - jasno
30°C
zítra
Pátek - jasno
31°C
pozítří
Sobota - zatazeno
27°C
Restauratéři čekají kvůli zákazu kouření přechodný úbytek hostů
Příloha dnes nebude? Ilustrační foto: freeimages

Restauratéři čekají kvůli zákazu kouření přechodný úbytek hostů

Majitelé kuřáckých restaurací kvůli zákazu kouření očekávají nanejvýš přechodný úbytek hostů. Ti se ale zanedlouho vrátí. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pražskými provozovateli hospod a restaurací. Podle Asociace hotelů a restaurací (AHR) se restauratéři se změnou nařízení ohledně kouření smířili, příliš se nevyskytují ani pokusy zákaz kouření platící od konce května obejít.

Snahy přejmenovat restaurace na kluby a provozovat je beze změny i po zákazu kouření podle prezidenta asociace Václava Stárka příliš časté nejsou. Podle právní analýzy asociace to ani není možné, takovéto kluby by totiž nešlo provozovat jako komerční živnost. Asociace proto takovýto postup proto restauracím nedoporučuje.

Zásadní problémy se zákazem kouření podle Stárka nenastanou nyní v létě, ale až v zimě, kdy bude pro kuřáky daleko méně komfortní chodit kouřit ven před restaurace.

Problém se ale bude týkat dodržování nočního klidu, o čemž se podle Stárka mohly přesvědčit země, které zákaz kouření v restauracích a barech v minulosti zavedly. Je totiž naivní si myslet, že návštěvníci barů se po 22:00 budou venku před barem krotit.

Mírný pokles spotřeby očekávají i výrobci lihovin. „Lze očekávat, že část spotřebitelů přesune část své konzumace do domácího prostředí," uvedl manažer distribučních značek Stock Plzeň-Božkov Tomáš Hejkal. Největší dopad na provoz restaurací a barů nicméně očekává spíše na venkově, než ve velkých městech.

Přechodný mírný úbytek hostů očekává například výčepní v pražské pivnici U Jelínků. Podle výčepního Bohumila Kundrta ale zákaz kouření postihne všechny podniky stejně a hosté se tak vrátí.

Jako hloupý nápad označil zákaz kouření majitel michelské hospody U Starý svině Jaroslav Zahradník. Zákaz kuřáky vyžene před hospodu v blízkosti zastávky tramvaje, kde budou všem na očích včetně dětí.

Direktivní zákaz, který nedává majitelům právo rozhodovat o podobě jejich restaurace, pak považuje za nedemokratický.

Zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin platí od 31. května. Norma má zavést také zákaz kouření i na nekrytých částech zastávek hromadné dopravy, užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či nákupních centrech.

Zakazuje rovněž prodej cigaret v automatech, kde si je mohou bez překážek kupovat děti mladší 18 let. Kritikům zákazu se nepovedlo prosadit zachování oddělených kuřáckých prostor v restauračních zařízeních.

Podle výkonné ředitelky Českého svazu pivovarů a sladoven Martiny Ferencové přichází protikuřácký zákon v nevhodnou chvíli. Restaurace a hospody nyní procházejí náročným obdobím – zákaz provozu hracích automatů v restauracích, zavedení povinného kontrolního hlášení DPH a EET. Nyní je čeká řada dalších zákonných povinností jako je zákaz kouření. To vše má vliv zejména na majitele a provozovatele restaurací, kterým vznikají další a další povinnosti. „S každým opatřením můžeme souhlasit, ale byly zavedeny v příliš krátkém období a trh se tomu nestihl přizpůsobit,“ uvedla šéfka svazu.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

Dnes v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

Včera v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

Včera v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

Včera v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru