dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Budou restaurace a bary zavírat ve 22 hodin? Návrh na kontroverzní vyhlášku sklidil kritiku
Ilustrační foto: praguecrawl.cz

Budou restaurace a bary zavírat ve 22 hodin? Návrh na kontroverzní vyhlášku sklidil kritiku

Snaha o omezení otevíracích hodin restaurací a barů v centru Prahy kvůli hluku, kterou ve středu prezentoval radní Prahy 1 Ivan Solil (ČSSD), se setkala s kritikou. Nápad odmítla opoziční ODS, kriticky se k ní staví také primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Solil na tiskové konferenci řekl, že Praha 1 navrhne hlavnímu městu vyhlášku, která na Starém Městě omezí otevírací hodiny podniků do 22 hodin. Důvodem jsou hluční hosté, na které si dlouhodobě stěžují tamní obyvatelé.

Kvůli potížím s hlukem, který způsobují především mladí lidé přesouvající se ve větších skupinách mezi jednotlivými podniky, sepsali obyvatelé Starého Města petici. Podepsalo ji 330 obyvatel.

Podle Solila Praha 1 proto na tento rok připravila několik opatření. Problémovým podnikům nechce povolovat předzahrádky, rozšíří také kamerový systém například o zvukové senzory. A připravit chce vyhlášku, která by stanovila otevírací dobu podniků na Starém Městě, podle Solila do 22 hodin. Solil se odvolává na nálezy Ústavního soudu, který prý takový postup povolil.

Původcem hluku nejsou samotné restaurace a bary

Právě vyhláška se ale stala předmětem kritiky. Předseda opoziční ODS Filip Humplík ji označil za diskriminační a šikanující. Provozovny, na které si lidé opakovaně stěžují, musí podle něj radnice pravidelně kontrolovat. „Není možné omezovat provozovatele plošně vyhlášením ‚policejní hodiny‘, protože městská část buď dostatečně nevymáhá své pravomoci, nebo část živnostníků není ochotna akceptovat nastavená pravidla,“ poznamenal.

Humplík podotkl, že na území Prahy 1 je registrováno 1400 až 1500 restaurací a barů. V roce 2013 podle něj na ně živnostenský odbor obdržel pouze 21 stížností, některé z nich byly opakované jako v případech podniků Chapeau Rouge v Rytířské ulici, Vysmátý zajíc nebo Propaganda v Michalské, Pub Crawl v Dlouhé, KU bar v Rytířské nebo Maxim bar v Melantrichově. „Z informací z živnostenského odboru jasně vyplývá, že původcem hluku nejsou samotné restaurace, ale hluk na ulicích,“ řekl Humplík.

Radnice by podle něj měla omezovat hluk a zároveň postihovat provozovny, které nedodržují vyhlášky. „Na druhé straně by veřejnost měla pochopit, že život v samotném centru města přináší mnoho výhod a je vyvažován komplikacemi v podobě nadměrné turistické zátěže," poznamenal Humplík.

Mluvčí Veronika Blažková zdůraznila, že městská část zatím žádné rozhodnutí nepřijala. Praha 1 podle ní navrhuje, aby v některých rezidenčních místech existovala zvláštní pravidla, tedy i třeba omezení otevírací doby. „Jestli to bude do 22:00, 23:00 nebo do půlnoci, o tom by se teprve jednalo," dodala s tím, že by nešlo o plošné omezení, ale o konkrétní problémová místa. Zdůraznila také, že pravidelné kontroly se konají, a to jak od policie, tak i od živnostenského odboru.

Primátor nechce policejní hodinu

Podobně jako ODS se na svém facebookovém profilu vyjádřil i primátor Tomáš Hudeček. „Obyvatelé centra to mnohdy asi nemají jednoduché, ale ani oni, myslím, nestojí o mrtvou zónu, odkud v deset hodin večer zmizí veškerý život," napsal. Do centra podle něj jistý ruch velkoměsta patří a uvítal by spíše důslednější dodržování stávajících pravidel, než policejní hodinu zavánějící návratem k socialismu.

Podle opoziční zastupitelky Kateřiny Klasnové (VV) iniciátoři petice navrhovali mezi jinými opatřeními vyhlášku, která by omezila otevírací dobu pouze u problémových zařízení do 24:00. Klasnová podotkla, že otevírací doba by se mohla omezit až poté, co by podnik dostal opakovaně pokutu nebo výstrahu.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru