dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
11°C
Reportér Stanislav Motl byl zpovědník Baarové před její smrtí. Možná všechno bylo jinak, říká
Lída Baarová. Foto: archiv

Reportér Stanislav Motl byl zpovědník Baarové před její smrtí. Možná všechno bylo jinak, říká

Snad nejkontroverznější česká herečka Lída Baarová by v neděli 7. září oslavila sté narozeniny. Podobně jako na jejím pohřbu před 14 lety, ani dnes se o ní nemluví oslavně. Přitom možná všechno bylo trochu jinak.

Reportér Stanislav Motl, který ji před smrtí poznal velmi blízce, tvrdí, že si celý život vyčítala, že zničila svou rodinu. „Nedovedete si představit, jak lidská duše může někdy bolet,“ řekla mu při jednom setkání v Salcburku, kde tehdy bydlela. Všechno vlastně způsobil její poměr s nacistickým vůdcem a blízkým přítelem Adolfa Hitlera Josephem Goebbelsem.

Nebyl ještě válečný zločinec

„Na svých přednáškách často lidem říkám – problémem dnešní společnosti je mimo jiné to, že lidé nechtějí a ani se nedokáží vcítit do tehdejší doby. Jinými slovy – v roce 1936, kdy se Lída Baarová zamilovala do Josepha Goebbelse, nebyl zdaleka ještě válečným zločincem, jak už o něm dneska víme. Nejenom on, ale třeba také Adolf Hitler v té době jednali s řadou evropských politiků na stejné úrovni. A v době, kdy Evropě bylo jasné, o co jde, byla Lída Baarová už dávno nuceně vyhoštěná z Německa,“ říká Stanislav Motl. Poměr Baarové se ženatým Goebbelsem byl totiž trnem v oku Hitlerovi, který se rozhodl oba milence rozdělit.

Rodinná tragédie

baarova-nahled Po válce, podobně jako další herečky, které hrály v německém filmu (ostatně jiný se nějakou dobu netočil), byla Lída Baarová uvězněna a morálně odsouzena. Její osud bohužel zasáhl i rodinu. Maminka předčasně zemřela, když při výslechu dostala mrtvici, sestra Zorka spáchala sebevraždu poté, co ji odmítli angažovat v divadle, a tatínek přišel o nohu a později se musel vystěhovat do pohraničí… To vše si do smrti Lída vyčítala, i když v podstatě její vina nebyla tak dramatická, jak se předkládalo veřejnosti. Prostě se zamilovala do špatného muže…

Italská hvězda

Málokdo ví, že po emigraci po válce ještě hrála Baarová mnoho skvělých filmových rolí. V Itálii jí dal například příležitost sám Frederico Fellini, hrála také ve Španělsku, v rakouských divadlech a všude využívala svůj talent na jazyky. Když se s ní Stanislav Motl setkal v roce 1990 v Salcburku, byla tu váženou občankou s jistým renomé.

„Bohužel, jak šel čas, začala hodně pít, řezala šampaňské fernetem a kouřila jednu cigaretu za druhou. Proklínala svůj vztah s Goebbelsem…,“ vypráví Motl, který se jí stal dokonce důvěrníkem. Jen jednou zažila radostnější chvilku, když jí na diktafonu přivezl vzkaz od Svatopluka Beneše, se kterým hrála v několika filmech. To prý jí v očích zajiskřilo. „Když jsem podotkl, že do ní musel být pan Beneš zamilovaný, řekla jen – do mě bylo tolik mužů zamilovaných…,“ dodává.

Osud tedy Lídě Baarové připravil slávu i hořkosti. O jejím pohnutém životě bude snad pravdivě vyprávět film, který podle scénáře Ivana Hubače připravuje režisér Filip Renč.


Autor: Zuzana Pšenicová
Další články
Nahoru