Renesance bytového družstevnictví, v Parlamentu se sešli experti
26. května 2024 21:09
„Bydlení, zvláště potom družstevní bydlení, jako důležité téma a možnost pomoci lidem důstojně bydlet bylo upozaděno a vláda dosud žádný relevantní návrh nepředložila. Nedostupné bydlení se MMR snaží řešit novým zákonem o podpoře bydlení. Ten by měl, alespoň podle ministerstva, pomoci lidem v bytové nouzi. A stát, nebo spíše obce, by se měl zaručit třeba za ty, kteří neplatí nájemné. To je spíše motivace pro všechny, včetně členů SVJ, aby přestali platit – však ona to obec doplatí,“ uvedl.
„Ani sankcionování lidí za to, že nechtějí pronajímat svou nemovitost nelze považovat za smysluplný návrh. Jako velký problém je obecně vnímána malá podpora pronajímatelů a v současnosti nefunkční systém vymahatelnosti povinností nájemců. Není divu, že jednání o návrhu Ministerstva pro místní rozvoj vláda přerušila. Novelu kritizuje Svaz měst a obcí i pronajímatelé,“ pokračoval.
Hlavním hostem odborné části byl Ivan Přikryl, který uvedl současnou problematiku i zkušenosti ze zahraničí. Rakouska, Norska, ale třeba i USA, kde bytové družstevnictví prožívá renesanci. Především v oblasti non profitních družstev.
„Model bytového družstva se v České republice stal neprávem tak trochu popelkou. Přitom se družstevní bydlení jeví jako jedna z forem, jak řešit problém s nedostatkem bytů. Především pro mladé rodiny nebo nikoliv ekonomicky silné rodiny,“ řekl.
U nás za uplynulých 30 let nebyla jednotná a úplná vize o fungování bytového trhu a dodnes nebyla nalezena shoda nad modelem reformy bytové politiky. Včetně toho, že schází komplexní odborná analýza bytové politiky.
Ivan Přikryl v této souvislosti dodal: „Přivítali bychom odbornou diskusi nad modelem forem družstevní výstavby ve Spojených státech, jejíž model máme, dík Generálnímu konzulátu ČR v Los Angeles, podrobně zmapovanou a lze ji v ČR použít.“
Jiný příklad – rakouský model funguje od roku 1873, jako neziskové bytové společnosti. Těmi mohou být obchodní společnosti a družstva, ta ale tvoří více než 90 procent těchto subjektů. U nás platil do roku 1953. Britský pak více než 200 let, revitalizovala ho pravice (Thatcherová) v osmdesátých letech. Je jím bytová asociace, právnická osoba podobná družstvu ale bez členského principu.
Přitom právě mix investic člena družstva a úvěr družstvu jako právnické osobě činí z této výstavby dostupnou formu. Mnohde pomáhají obce a města ovšem pod podmínkou, že byty takto zbudované obci pomohou různými formami (pro potřebné obory, lékaře či naopak jako byty sociální).
Postavení nonprofitních družstev v našem právním řádu vyžaduje jeho novou úpravu. Další setkání odborníků se plánuje na přelom srpna a září.