Dnes Čtvrtek - polojasno 23°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 29°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Renesance bytového družstevnictví, v Parlamentu se sešli experti
Pracovní setkání v Poslanecké sněmovně. Foto: Zdeňka Pikner

Renesance bytového družstevnictví, v Parlamentu se sešli experti

Ve druhé polovině května se v Poslanecké sněmovně sešla pracovní skupina expertů na problematiku bytového družstevnictví. Kulatý stůl vedl poslanec Milan Wenzl.

„Bydlení, zvláště potom družstevní bydlení, jako důležité téma a možnost pomoci lidem důstojně bydlet bylo upozaděno a vláda dosud žádný relevantní návrh nepředložila. Nedostupné bydlení se MMR snaží řešit novým zákonem o podpoře bydlení. Ten by měl, alespoň podle ministerstva, pomoci lidem v bytové nouzi. A stát, nebo spíše obce, by se měl zaručit třeba za ty, kteří neplatí nájemné. To je spíše motivace pro všechny, včetně členů SVJ, aby přestali platit – však ona to obec doplatí,“ uvedl.

„Ani sankcionování lidí za to, že nechtějí pronajímat svou nemovitost nelze považovat za smysluplný návrh. Jako velký problém je obecně vnímána malá podpora pronajímatelů a v současnosti nefunkční systém vymahatelnosti povinností nájemců. Není divu, že jednání o návrhu Ministerstva pro místní rozvoj vláda přerušila. Novelu kritizuje Svaz měst a obcí i pronajímatelé,“ pokračoval.

Hlavním hostem odborné části byl Ivan Přikryl, který uvedl současnou problematiku i zkušenosti ze zahraničí. Rakouska, Norska, ale třeba i USA, kde bytové družstevnictví prožívá renesanci. Především v oblasti non profitních družstev.

„Model bytového družstva se v České republice stal neprávem tak trochu popelkou. Přitom se družstevní bydlení jeví jako jedna z forem, jak řešit problém s nedostatkem bytů. Především pro mladé rodiny nebo nikoliv ekonomicky silné rodiny,“ řekl.

U nás za uplynulých 30 let nebyla jednotná a úplná vize o fungování bytového trhu a dodnes nebyla nalezena shoda nad modelem reformy bytové politiky. Včetně toho, že schází komplexní odborná analýza bytové politiky.

Ivan Přikryl v této souvislosti dodal: „Přivítali bychom odbornou diskusi nad modelem forem družstevní výstavby ve Spojených státech, jejíž model máme, dík Generálnímu konzulátu ČR v Los Angeles, podrobně zmapovanou a lze ji v ČR použít.“

Jiný příklad – rakouský model funguje od roku 1873, jako neziskové bytové společnosti. Těmi mohou být obchodní společnosti a družstva, ta ale tvoří více než 90 procent těchto subjektů. U nás platil do roku 1953. Britský pak více než 200 let, revitalizovala ho pravice (Thatcherová) v osmdesátých letech. Je jím bytová asociace, právnická osoba podobná družstvu ale bez členského principu.

Přitom právě mix investic člena družstva a úvěr družstvu jako právnické osobě činí z této výstavby dostupnou formu. Mnohde pomáhají obce a města ovšem pod podmínkou, že byty takto zbudované obci pomohou různými formami (pro potřebné obory, lékaře či naopak jako byty sociální).

Postavení nonprofitních družstev v našem právním řádu vyžaduje jeho novou úpravu. Další setkání odborníků se plánuje na přelom srpna a září.


Autor: Karel Netolický

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

19. června 2024 v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Praha 3 loni hospodařila se schodkem 378 milionu korun

19. června 2024 ve 12:47

Radnice Prahy 3 loni hospodařila s příjmy 1,08 miliardy a výdaji 1,46 miliardy korun. Rozdíl městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné, provozní výdaje městská část dala zhruba 727,9 milionu a na investice asi 733,3 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý...

Pietní akt v Resslově a Václavské ulici připomněl hrdiny útoku na Heydricha

19. června 2024 ve 12:02

Včera si položením růží a zapálením svíček, panychidou v chrámu sv. Cyrila a Metoděje a pietním aktem v Resslově ulici připomněla Praha 2 sedm československých vojáků, kteří před 82 lety v kryptě sváděli svůj poslední a hrdinský boj proti nacistické přesile.

Praha schválila akční plán kultury na letošní rok

19. června 2024 v 11:12

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání schválila Akční plán Kulturní politiky hlavního města Prahy 22+ na rok 2024. Dokument obsahuje konkrétní projekty připravované hlavním městem nebo jím zřizovanými či založenými organizacemi, které budou v letošním roce zahájeny nebo se v nich bude pokračovat....

Další články
Nahoru