Dnes Sobota - zatazeno 10°C
Zítra Neděle - polojasno 9°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Knižní tipy

Renáta Fučíková a kolektiv: Nezapomenutelná dvacátá

Nakladatelství Universum v unikátní publikaci Nezapomenutelná dvacátá výtvarnice a ilustrátorky Renaty Fučíkové a kolektivu mladých autorů z legendární plzeňské Sutnarky pozve čtenáře na zajímavou exkurzi do zásadního období našich novodobých dějin. Připomeňte si slávu a pokrok nezapomenutelných dvacátých let minulého století prostřednictvím originálních ilustrací a textů nabitých zajímavými informacemi.  

nezapomentulna-dvacata Karel Čapek, Osvobozené divadlo, první český zvukový film, vysílání českého rozhlasu, Devětsil, František Plánička, Čedok… To všechno jsou dvacátá léta. Nezapomenutelné desetiletí 20. století, které se neslo ve znamení neuvěřitelného rozkvětu snad ve všech oblastech života – ať už to bylo umění či průmysl, politika a mnohé další. 

Československá republika se právě narodila a učila se první krůčky, které se neobešly bez přešlapů a problémů. Dozvuky první světové války byly ještě stále velmi živé. Všichni se ale s pokorou a zároveň vervou pustili do budování a tvoření. 

Připomeňme si slávu a pokrok nezapomenutelných dvacátých let prostřednictvím originálních ilustrací a textů nabitých zajímavými informacemi. Tato výjimečná publikace vznikla na půdě plzeňské Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. 

Je společným dílem významné výtvarnice, spisovatelky a pedagožky Renáty Fučíkové a studentů Ateliéru didaktické ilustrace. A vy se díky ní můžete ponořit do atmosféry let dávno minulých. Možná s překvapením zjistíte, za co vše právě dvacátým létům vděčíme ještě dnes. O celých sto let později.

Formát i grafická úprava publikace souzní s uměleckou avantgardou dvacátých let 20. století. Mladý grafik Jakub Heyduk, též absolvent Sutnarky, se do úpravy knihy pustil s odvahou, která se může rovnat odvaze českých výtvarníků tvořících před sto lety. 

Renáta Fučíková a kolektiv (studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara): Nezapomenutelná dvacátá, vydává nakladatelství Universum, 328 stran, doporučená cena 699 Kč


Autor: red

Daniela Šafránková: Za čárou

22. února 2024 v 11:53

Miloš píše básně. Miloš je zedník. Miloš umí spravit každé hodinky. Miloš žije v šumavské vesnici kousek od hranic s NSR, tedy s Německou spolkovou republikou – a jsou 80. léta 20. století. 

Roman Bureš: Říše

22. února 2024 v 06:36

Druhá světová válka skončila vítězstvím nacistického Německa. Ihned v roce 1945 začala stavba Hitlerova valu, známého pod prostým názvem Zeď, který přetnul euroasijský kontinent od severu k jihu.

Náraz, Prales. Trujkunt 6

21. února 2024 v 07:45

Major Roman Saran z ostravské kriminálky prožívá v životě další turbulentní období. Jeho přítelkyni Lence se po tragických událostech doprovázejících vyšetřování její zmizelé spolužačky Krysty vracejí vážné psychické problémy, které vedou až k rozchodu.

Jelena Kosťučenková: Moje Rusko. Zprávy ze ztracené země známé

20. února 2024 v 11:28

Nejnovější publicistická kniha Moje Rusko s podtitulem Zprávy ze ztracené země známé ruské novinářky a dlouholeté redaktorky a zvláštní zpravodajky listu Novaja gazeta Jeleny Kosťučenkové velmi věrně odráží hlavní autorčiny reportérské zájmy.

Maria Turtschaninoff: Usedlost

19. února 2024 ve 12:03

Usedlost se odehrává na jednom místě, ale v různých dobách. Začíná v současnosti – žena, která odlehlé rodinné stavení s pozemky právě zdědila, k nim nemá příliš silný vztah, připadá si tam cizí. Ale jak chodí po vsi a zařizuje vše potřebné, na každém kroku ji někdo...

František Kotleta: Magická swingers party

19. února 2024 v 10:29

Toto je nejslavnější swingers party všech dob. Magická a démonická, zkrátka kotletovská.

Cormac McCarthy: Stella Maris

18. února 2024 ve 21:19

Po dlouhých šestnácti letech, jež uplynuly od vydání jeho světového bestselleru Cesta, se doyen americké literatury vrátil na scénu s novým dílem, románovým diptychem. Jeho první část, nazvaná Pasažér, pojednává o peripetiích záchranáře Bobbyho Westerna, zatímco část druhá, Stella Maris, je...

Morris Gleitzman: Možná

18. února 2024 v 07:12

Píše se rok 1946. Druhá světová válka skončila. Evropa je v troskách. Miliony lidí sní o štěstí a touží uniknout bolestným vzpomínkám. Čtrnáctiletý Felix je jedním z nich. 

Risa Williams: Jak zvládnout organizaci času

17. února 2024 v 09:42

Stále nestíháte, a ať děláte, co děláte, nikdy nepřijdete včas? Váš seznam úkolů se rychle zaplňuje, ale že byste je stíhali i řešit, o tom se mluvit nedá? Jak vystoupit ze začarovaného kolečka pro křečky, určit si priority a vytřídit balast, který k ničemu nevede?

V knize Hausbot jsou zajímavá povídání s českými i světovými osobnostmi

16. února 2024 v 09:28

Petr Horký je známý režisér, polárník a spisovatel, který také natáčí úspěšný podcast Hausbot Petra Horkého. Do své knihy Hausbot – Rozhovory o životě a spokojenosti vybral ta nejzajímavější povídání s českými i světovými osobnostmi – například s Václavem Cílkem, Annou Hogenovou, Miroslavem...

Marjane Satrapi: Ajdar

16. února 2024 v 08:57

Matyldina země je jedna z nejkrásnějších na světě. Jednoho dne ale přijde zemětřesení a nic není jako dřív.

Satoši Jagisawa: Dny v knihkupectví Morisaki

15. února 2024 ve 22:32

Hlavní hrdince Takako její přítel najednou oznámí, že chystá svatbu s jinou ženou. Zlomená Takako se doma trápí a nevydrží v práci neustále potkávat bývalého přítele a jeho snoubenku, tak dá výpověď.

Emily McIntire: Zjizveni

14. února 2024 ve 22:24

Scar jako utlačovaný bratr, Mufasa jako neschopný vládce, Sarabi jako mladá bojovnice prahnoucí po pomstě – vítejte ve světě, ve kterém se hranice mezi dobrem a zlem stírá, kde naši hrdinové nejsou takoví, jací se zdají, a kde se naši oblíbení zloduši dočkají šťastného konce. Pociťte pod kůží...

Carrie Soto se vrací

13. února 2024 v 11:58

Carrie Soto je urputná tenistka, která se nechvalně proslavila svým rozhodnutím vždy vyhrát za každou cenu. Ale ve chvíli, kdy odchází do důchodu, je nejlepší tenistkou všech dob. Překonala všechny rekordy a vyhrála dvacet grandslamových titulů. Sama Carrie si myslí, že si zasloužila každý jeden...

Další články
Nahoru