Dnes Neděle - skorojasno -2°C
Zítra Pondělí - oblacno -4°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Rekord studentů na náměstí Míru upozornil na vývojovou vadu dětí
Vytváření rekordu na náměstí Míru moc nepřálo počasí. Foto: Spolek Achilleus

Rekord studentů na náměstí Míru upozornil na vývojovou vadu dětí

Nový český rekord v počtu studentů svázaných tkaničkami od bot na nohách i rukách vznikl ve čtvrtek na náměstí Míru. Agentura Dobrý den, která zapisuje rekordy, potvrdila, že se na náměstí sešlo 312 studentů Metropolitní odborné umělecké střední školy. Akci pořádal Spolek Achilleus, který pomáhá dětem, respektive rodičům dětí, kter se narodí s vrozenou vývojovou vadou Pes Equinovarus Congenitus, takzvanou „golfovou nohou“.

Spolek pomáhá dětem již od narození, kdy je léčba nejefektivnější. Toto období je náročné jak pro děti samotné, tak pro jejich rodiče.  

Kadeřník a moderátor Tomáš Arsov, podobně jako operní pěvkyně Andrea Kalivodová, stejně jako moderátor, herec a influencer Dominik Port, podpořili akci jako patroni. Záštitu převzal starosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS).

„Zápis do České knihy rekordů byl výsledkem toho, že se studenti soustředili na jednom místě a svázali si tkaničkami nohy. To totiž evokuje ten pocit postižení onou vrozenou vadou,“ uvedla Veronika Labastová ze Spolku Achilleus.

„Já jsem moc rád, že jsem nejenom ambasadorem spolku, ale zároveň dobře vím, o co jde. Sám jsem se s touto vývojovou vadou narodil, prodělal jsem několik operací a dnes by to na mě asi nikdo nepoznal. Dokonce jsem závodně tančil a dneska taky závodně běhám. Mám za sebou už i několik běhů a příští rok se zúčastním například jednoho z největších charitativních běhů v New Yorku,“ řekl Tomáš Arsov.

„Jsem velmi ráda, že mohu svou účastí přispět a nějak pomoci a jsem zároveň šťastná, že je tu někdo jako spolek Achilleus, který rodičům, jimž se dětičky s touto vadou narodí, který je schopen nasměrovat je k těm správným odborníkům. A že v tolik potřebné době po narození mohou děti podstoupit nutné operace, sádrování, aby se nohy vrátily do přirozené polohy,“ uvedla Andrea Kalivodová.

„Rád vždy podpořím dobrou věc. Kdysi jsem dělal profesionálně tanec, dnes rekreačně běhám a neumím si představit, co bych dělal, kdybych neměl zdravé nohy. Když jsem viděl fotografie a záběry, s jakou vadou se děti rodí, a pak jak úžasní lékaři dokážou takové věci srovnat, odoperovat a ty děti jdou pak do normálního života, je to úžasné. Ostatně Tomáš Arsov je toho jasným důkazem,“ podotkl Dominik Port.

Podle Spolku Achilleus se ročně v Česku rodí kolem 200 dětí s Pes Equinovarus Congenitus. Díky včasné péči, operaci a rehabilitaci se daří až 95 procent z nich skutečně postavit do normálního života.

„Vždy záleží na tom, zda se včas dostanou ke správnému ortopedovi na odpovídající pracoviště. To je to nejdůležitější,“ dodala Veronika Labastová ze Spolku Achilleus.


Autor: Alo

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

2. prosince 2023 v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

29. listopadu 2023 v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

Krabice od bot: Ještě týden budou otevřená sběrná místa sbírky

27. listopadu 2023 v 16:32

Už týden jsou po celém Česku otevřená sběrná místa sbírky vánočních dárků pro děti. Své dárce již našlo 34 tisíc krabic od bot s dárky pro malé i velké dívky a chlapce. Sběrná místa budou otevřená do úterý 5. prosince.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Další články
Nahoru