dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Rekord Prahy 3? Podzemní kontejnery
Kde je v metropoli nejvíce podzemních kontejnerů? V Praze 3. Foto: www.kauza3.cz

Rekord Prahy 3? Podzemní kontejnery

V třetí městské části stojí více než polovina všech podzemních kontejnerů v Praze. Vypadají hezky, ale podle ohlasů jsou nepraktické a staví se podle nevýhodné smlouvy. Na kolik výstavba jednoho přijde? Budou se stavět další? Abychom pochopili, jak se to má s kontejnery na tříděný odpad, musíme se vrátit o dva a půl roku zpátky. 10. listopadu 2010, něco málo měsíc po obecních volbách, podepsala dosluhující starostka Milena Kozumplíková za Prahu 3 smlouvu se společností Pražské služby.

ODS, za kterou starostka Praze 3 vládla, sice volby prohrála a o další měsíc později už Kozumplíková v čele městské části skončila, smlouva je ale platná. Zavazuje Prahu 3 do čtyř let postavit na svém území 50 podzemních kontejnerů; cena jedné sady papír-plast-sklo je stanovena na 2,9 milionu korun (s DPH).

V rámci Prahy jde přitom o raritu. Podle informací Magistrátu je v celém hlavním městě 52 podzemních kontejnerů, z toho 28 na Praze 3. Pokud připočteme dalších 22, které by se tu měly do roku a půl postavit, vychází z toho jasné prvenství.

Současný místostarosta Ondřej Rut (Žižkov [nejen] sobě), který má problematiku dnes na starosti, k tomu podává vysvětlení. Zatímco jiné městské část staví kontejnery na jednotlivých, předem vybraných místech, Praha 3 se před třemi lety rozhodla uskutečnit rozsáhlý plán jejich výstavby, aniž by věděla, kam je chce postavit.

„Celá smlouva byla pro potřeby městské části strašně předimenzovaná,“ kritizuje postup minulého vedení Rut. Pikantní pak je, že Pražské služby se subdodavatelem OSK Praha, s. r. o., byly ve výběrovém řízení jediným uchazečem.

Hezké, ale nepraktické

Podzemní kontejnery se mohou zdát jako dobrý nápad. Zabírají méně prostoru, jsou nižší a v kovovém provedení vypadají na ulici přívětivěji, než křiklavý plast. Dobrý dojem se ale rychle kazí, když dojde k praktickému použití.

„Nevyhovují nám svými malými otvory. Nejen, že se člověk umaže, trvá poměrně dlouho, než vyprázdníme celý koš s odpadky,“ shrnuje na Facebooku nejčastější stížnost jedna ze čtenářek Kauzy 3. Malé navíc nejsou jen otvory, ale i ústí kontejnerů, takže se v nich větší balíky často zasekávají. Kontejnery pak vypadají plně a vzniká kolem nich nepořádek.

Další problémy vychází najevo při bližším zkoumání. Stalo se vám, že v poslední době zmizel z vašeho okolí tříděný odpad a musíte chodit dál, abyste mohli třídit? Není to náhoda.

„Vzhledem k většímu objemu nádob a finanční náročnosti je v metodickém pokynu řečeno, že na zřízení jednoho stanoviště s podzemními kontejnery je potřeba zrušení přibližně dvou nadzemních stanovišť,“ vysvětluje důvod úbytku tisková mluvčí Magistrátu, který má odvoz odpadu na starosti. Co to znamená do budoucna? Klasických kontejnerů je nyní v ulicích městské části 123, za rok a půl by jich ale mohlo zbýt jen 80.

Přepísknuté plány

Vyhloubit 50 jam a zasadit do nich kontejnery za 144 milionů (s DPH) tedy působí jako megalomanský a nedomyšlený projekt, který nepříjemně zatěžuje rozpočet městské části. Radnice navíc před rokem smlouvu rozšířila, protože podle původního znění by chyběly nádoby na potravinové kartony. To cenu zvedlo o 10 milionů na celkových 154.

“Máme na rok něco málo pod miliardu, ale po odečtení provozních výdajů bychom na kontejnery měli dát asi třetinu investic”, říká k tomu již zmiňovaný místostarosta Rut.

Proč tedy Milena Kozumplíková zavázala Prahu 3 k tak veliké investici? A proč smlouvu podepsala krátce po volbách, v době, kdy bylo jasné, že její strana už nebude moci vládnout sama? Na dotazy, které jsme jí zaslali na ověřenou e-mailovou adresu, nepřichází ani po dvou týdnech odpověď.

Ani nedávno zvolený předseda ODS na Praze 3 Alexander Bellu, který by nás mohl odkázat na jinou kompetentní osobu, se na zaslanou prosbu neozývá. Není-li možné se doptat na minulost, zbývá otázka, co se závazkem dělat dál.

Ondřej Rut působí ve své kanceláři energicky, ale trochu bezradně. „Smlouva je nastavená tak, že nelze jednostranně ukončit,“ jmenuje hlavní problém. S Pražskými službami tedy jedná o možnosti alespoň částečně množství kontejnerů snížit.

„Jestli se část podaří zredukovat, zbytek bychom chtěli zásadně stavět v památkové zóně, kde to z hlediska péče o veřejný prostor má alespoň nějaký smysl“, vysvětluje taktiku radnice.

Na nové kontejnery, ať už v menším, nebo větším počtu, si tak na Praze 3 asi budeme muset zvyknout. I okolí místostarostova bydliště je prý obklopeno podzemními kontejnery. „O kus dál od domu mám ale ještě poslední klasické. Radši si udělám delší cestu, protože mě to strašně štve,“ přiznává na závěr Ondřej Rut.

Autorem textu je Šimon Trlifaj, www.kauza3.cz.


Pohovory nanečisto. Šance pro ženy s trestní minulostí

9. prosince 2017 v 11:23

Mít záznam v Rejstříku trestů není ideální pozice pro nalezení práce. Navíc pokud máte ještě obrovské dluhy, malé sebevědomí a vyšší věk.

Dvě významná ocenění pro Vodní dům

4. prosince 2017 v 07:53

Vodní dům zvítězil v pátém ročníku soutěže o nejoblíbenější turistický cíl Česka v kategorii Kudy z nudy – zážitek pro celou rodinu.

Cena Přístav za rok 2017 zná své držitele

2. prosince 2017 v 10:53

Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) udělila 30. listopadu pět svých tradičních ocenění těm, kteří v sobě nalézají kromobyčejnou vůli podporovat mimoškolní práci s dětmi a mládeží.

Lidé pomocí Nadačního fondu Pečovatel letos zajistili potřebným 5648 hodin asistenční péče

28. listopadu 2017 v 07:38

K Nadačnímu fondu Pečovatel se v letošním roce přidalo pět známých osobností, které nyní v roli patrona pomáhají s financováním péče pro nemocné či nemohoucí klienty. I díky nim se v letošním roce vybralo přes 700 000 korun, které putují přímo na úhradu služeb...

Giving Tuesday, mezinárodní svátek dárcovství

27. listopadu 2017 ve 12:27

Po nákupní horečce na Black Friday do Česka letos podruhé přichází Giving Tuesday – světový svátek dárcovství a nejštědřejší den v roce. Celý svět včetně Česka se spojí s jediným cílem, aby pomáhal a vrátil společnosti něco dobrého zpět. Giving Tuesday si v Česku pod svá křídla vzala Asociace...

O čem děti nesní: Pro pomoc dětem zažívajícím domácí násilí

30. října 2017 v 11:02

Centrum Locika pořádá kampaň s názvem „O čem děti nesní.  Výtěžek je určen na pomoc dětem, které zažívají domácí násilí a přispívat na dětství bez násilí je možné až do 5. ledna 2018. 

NF Veolia oslavil Mezinárodní den seniorů na workshopu

22. října 2017 v 07:22

Minulý týden uspořádal NF Veolia v pořadí již třetí workshop ke svému programu Stále s úsměvem – Aktivně po celý život. Sešli se na něm jeho aktivní účastníci z různých neziskových organizací, projektů, obcí apod., které získaly letos nadační dary na uskutečnění svých projektů ve prospěch...

Další články
Nahoru