Dnes Středa - polojasno 13°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 14°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Rekonstrukci jezu u Karlova mostu přeje počasí, stavbaři se vrátili na Vltavu už v lednu
Rekonstrukce historického jezu je v plném proudu. Zdroj foto: se souhlasem Metrostav

Rekonstrukci jezu u Karlova mostu přeje počasí, stavbaři se vrátili na Vltavu už v lednu

Rekonstrukce památkově chráněného Staroměstského jezu v blízkosti Karlova rychle pokračuje, stavbařům přeje počasí. Díky mírné zimě se mohli na staveniště vrátit již na konci ledna. Za stavbaře o tom informoval jejich mediální zástupce Petr Dušek.

Pražané si mohli tento týden opět vychutnat spektákl na Vltavě v podobě plujících autodomíchávačů a betonáži z lodi. Stavbaři betonovali zbytek podkladu levého pole na druhé z pěti částí Staroměstského jezu.

Při betonážích opět využívají spolupráce s říční betonárnou na Rohanském ostrově. Druhá část rekonstruovaného jezu, jehož investorem je státní podnik Povodí Vltavy, by měla být kompletně hotová v průběhu jara.

„Používáme ty nejlepší materiály, jaké jsou u nás k dispozici – 160 let staré duby a kvalitní žulový kámen z blokové těžby. A že je to nějakého materiálu. Jenom celková délka dřevěných trámů pro kompletní roštovou konstrukci přesahuje dva kilometry,“ sdělil Daniel Boďa, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav, která rekonstruuje Staroměstský jez.

Více než 320 metrů dlouhý jez leží mezi Sovovými mlýny a Novotného lávkou a pochází ze 13. století. S konstrukcí takzvaného pražského typu byl vzorem pro další stavby v korytech řek v širokém okolí. 

V hlavním městě si jako jediný zachoval původní tvar, byť během své existence prošel mnoha menšími opravami. Cílem aktuální kompletní rekonstrukce je vrátit památkově chráněnému dílu jeho historickou podobu.

V polovině století dvacátého byla někdejší kamenná výplň dřevěného roštu zaměněna za výplň betonovou. Stavbaři při nynější rekonstrukci využívají v co největší míře historické postupy a dřevěný rošt opět vyplňují kamennými deskami, tak jako jejich prapředchůdci v době původní výstavby.

Náročný projekt skončí v roce 2024 a stavební práce na místě se vždy omezí na období od jara do podzimu. Investiční náklady přesahují 112 milionů korun.  


Autor: Jan Puci

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

Včera ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

Včera v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

Včera v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Světelná a divadelní show nebo koncert. Posvícení u Doubravky v Praze 14

26. září 2022 ve 12:11

Každoroční akce u rozhledny Doubravka se koná v sobotu 1. října od 14 hodin.

Den architektury na zámku Veleslavín

26. září 2022 v 11:30

Mimořádné otevření Zámku Veleslavín na Dnů architektury v soboru a neděli 1.-2. října od 10:00 – 17:00 hodin.

Další články
Nahoru