Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Rekonstrukce vinohradského divadla se kvůli vyšším cenám zřejmě prodraží o 300 milionů
Divadlo na Vinohradech. Foto: PCT

Rekonstrukce vinohradského divadla se kvůli vyšším cenám zřejmě prodraží o 300 milionů

Plánovaná rekonstrukce pražského Divadla na Vinohradech by měla podle aktuálního odhadu stát 2,8 miliardy korun, což znamená nárůst zhruba od 300 milionů korun proti původní studii. Důvodem je růst cen, finální částka bude známa až po dopracování projektu a ukončení soutěže na dodavatele. Vyplývá to z informací, které zazněly na dnešním jednání výboru pro kulturu pražského zastupitelstva. Práce by mohly začít ve druhé polovině příštího roku. Divadlo bylo otevřeno v listopadu 1907 a nikdy nebylo kompletně opraveno.

Podle ředitele divadla Tomáše Töpfera se rekonstrukce bude držet původní podoby stavby. „Na budově se nezmění vůbec nic, ani divák nepozná, že je tam nová technologie," řekl.

Kromě rekonstrukce historické budovy vznikne nová scéna a zázemí, které budou v podzemí pod volným prostranstvím za budovou divadla v Římské ulici. Přístup na novou scénu by měl být historickou budovou divadla. Kompletní obnovy se dočká také jevištní technologie.

Práce budou muset ještě znovu posvětit radní hlavního města, a to jednak kvůli spojení původně dvou projektů na opravu budovy a divadelní technologii, a jednak kvůli rozpočtovému krytí zvýšené ceny. Pokud vše půjde dobře, projektová dokumentace by měla být hotova v prosinci a v lednu by byl vypsán tendr na stavební firmu.

Ředitel dodal, že jedná s Kongresovým centrem Praha o tom, že by se v době rekonstrukce divadlo přesunulo tam, a to od sezony 2023/2024. „To je jediný prostor, kam se vůbec můžeme vejít," řekl a dodal, že zástupci centra se k tomu staví vstřícně a nabídli dostatečně velké prostory s velkým i malým sálem. „Oni jsou i rádi, že bychom Kongresové centrum oživili a zaplnili," dodal.

Důvodem oprav a rozšíření divadelních prostor je špatný technický stav budovy. Rekonstrukcí nikdy neprošlo jeviště z roku 1926, jehož autorem je František Křižík. Jen rekonstrukce jeviště by měla trvat dva roky. Kromě jeviště je nutné opravit elektroinstalaci, sociální zařízení, ale také výzdobu včetně fresek a fasády.

Secesní budova na náměstí Míru vznikala v letech 1905 až 1907 podle návrhu architekta Aloise Čenského. Divadlo bylo otevřeno 24. listopadu 1907 a prvním představením byla hra Jaroslava Vrchlického Godiva.


Autor: ČTK

Na holešovickém nádraží se našel mrtvý muž, zřejmě umrzl

Dnes v 17:50

V areálu holešovického nádraží v Praze 7 byl kolem nedělního poledne nalezen mrtvý muž. Vše zatím nasvědčuje tomu, že s největší pravděpodobností umrzl. Podle sdělení pražské policie bylo cizí zavinění vyloučeno, stejně jako srážka s vlakem. 

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

30. listopadu 2023 ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

30. listopadu 2023 v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

30. listopadu 2023 v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

30. listopadu 2023 v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Další články
Nahoru