Dnes Úterý - zatazeno 16°C
Zítra Středa - obcasny-dest 16°C
Úterý 21. 9. 2021
Svátek má Matouš
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Rekonstrukce Václavského námětí bude pokračovat i v zimě, kvůli stromům musel být projekt upraven
Aktuální podoba staveniště rekonstrukce Václavského náměstí. Foto(2x): JP

Rekonstrukce Václavského námětí bude pokračovat i v zimě, kvůli stromům musel být projekt upraven

Od dubna probíhá rekonstrukce spodní části Václavského náměstí, o pokračujících pracích svědčí, že stavební ohrady se od jara už přemístily. Co se dosud stihlo udělat?

„Stavba i přes drobná zdržení pokračuje dle smluvního harmonogramu. Již v září jsme dokončili a předali do předčasného užívání takzvanou první fázi revitalizace, což je úsek ve středové části náměstí od ulice Na Příkopě až po Hotel Ambassador,“ uvedl Michal Talián, mluvčí společnosti Hochtief, která práce provádí.

Ve zmiňovaném úseku jsou dokončeny všechny nové podzemní objekty, například nová vstupní šachta do kolektoru, inženýrské sítě a v neposlední řadě kompletní nové povrchy komunikací.

„V další fázi se budou osazovat prvky městského mobiliáře, tedy například lavičky a koše. Bude také probíhat výsadba nových stromů,“ pokračoval Talián. Na místě už jsou pro novou zeleň připraveny jámy.

Právě kvůli stromům musel být projekt upraven. Server Pražský patriot letos v květnu jako první upozornil na fakt, že nebylo vydáno povolení pro pokácení desítek lip, které ve spodní části náměstí rostou, i když s takovým krokem původní projekt počítal.

Magistrátu se nepodařilo sehnat potřebná povolení, protože proti kácení byla podána námitka takzvané systémové podjatosti, kterou podalo občanské sdružení. Úřad proto od plánů na rozsáhlé kácení ustoupil, z čtyř desítek lip šly k zemi jen tři menší stromy. Podle magistrátu to nakonec může projekt prodražit a přinést i další komplikace.

„Došlo k dílčím změnám a úpravám projektové dokumentace tak, aby ponechané stromy nekolidovaly s realizační projektovou dokumentací,“ připustil Talián. Rekonstrukční práce na náměstí podle něj budou prováděny plynule i v zimě. „Budeme provádět práce u kterých to umožní počasí či technologické postupy,“ sdělil.

Komplikaci, kromě dění kolem stromů, bylo i to, že pod stávajícím dlažbou Václavského náměstí se nevyskytovala vždy předpokládaná skladba komunikace, ale například původní asfaltové nebo betonové povrchy, které musely být vybourány a zlikvidovány.

Kromě rekonstrukčních prací probíhá od jara společné územní a stavební řízení k umístění tramvajové trati ve spodní části náměstí. S kolejemi městští plánovači dlouho nepočítali, nakonec názor oni i pražští politici změnili. Koleje budou při pohledu od z horní části náměstí vlevo.

Náměstí by se mělo po skončení prací více otevřít veřejnosti, aby sloužilo ve velké míře Pražanům a návštěvníkům z tuzemska. „Václavské náměstí si zaslouží důstojné postavení nejen v české historii, ale i v současnosti. A já doufám, že rekonstrukce tomuto tak důležitému místu dodá podobu, která bude lákat k procházkám, setkávání místních a oživí zdejší síť obchodů a služeb,“ řekl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).  

Oproti původním plánům nebude spodní část Václavského náměstí vybavena rampami, které měly zajistit dopravní obslužnost garáží plánovaného developerského projektu. „Podařilo se nám vyměnit vjezd do garáží za nový vstup do metra. Nájezdové rampy tak nebudou vyčnívat do prostoru nejcennějšího náměstí České republiky a zároveň tím docílíme zklidnění oblasti Prahy 1 od automobilové dopravy. Zvýšíme také dostupnost MHD a komfort cestujících, kteří budou moci pasážemi developerského projektu vstupovat přímo do vestibulu stanice metra Můstek,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

rekonsturkce-vaclavak-listopad-2020-clanek Rekonstrukce spodní části náměstí vyjde na 330 milionů korun a skončí příští rok. Základem je projekt od architektonické kanceláře Cigler Marani Architects, který vznikl už před patnácti lety. 

Vedení Prahy plánuje také rekonstrukci v horní části náměstí, kam se mají vrátit tramvajové koleje. Jezdit by měly v trase dnešních vozovek pro auta. V minulosti byly koleje ve středu náměstí. Přibude i zde stromořadí, ubude parkovacích míst a rozšířen bude proti původnímu plánu střední prostor. Vše by se mělo stihnout do konce roku 2025.


Autor: Jan Puci

Tři osobnosti se stanou Čestnými občany Prahy 8

Včera v 18:38

Zastupitelé Prahy 8 schválili ocenění Čestný občan městské části Praha 8 pro další tři osobnosti. Slavnostní udílení čestných občanství proběhne v Praze 8 již posedmé.

Praha 4: Setkání s radními u kulatého stolu

Včera v 07:38

Na neformální diskusi o veřejném prostoru zve radnice Prahy 4. Setkání u kulatého stolu se koná ve čtvrtek 23. září v 18 hodin.

Praha 11: Pocitovou mapu můžete vyplnit do konce září

Včera v 06:33

Už jen do konce tohoto měsíce mohou zájemci z Prahy 11 vyplnit Pocitovou mapu a tím radnici i hlavnímu městu dát zpětnou vazbu, jak zlepšit Jižní Město. Tento projekt spustila Praha ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci, a především s Národní sítí Zdravých měst ČR, které je Praha 11 už...

V Praze 2 se přednášelo o obětech trestných činů

17. září 2021 ve 13:59

Ve středu 15. září proběhla na půdě Městského soudu v Praze další ze série tematických přednášek v rámci společného projektu MČ Praha 2 a Bílého kruhu bezpečí Praha 2 – městská část vlídná k obětem zaměřená na práva a ochranu obětí.

Ve třicátém osmém týdnu nepoteče voda v těchto městských částech

17. září 2021 v 08:19

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Nová pítka a mlhoviště v parcích Prahy 6

17. září 2021 v 06:27

V Praze 6 nechala radnice instalovat nová pítka a mlhoviště v parcích u dětských hřišť. Jedno najdete na Lotyšském a druhé na Puškinově náměstí v Bubenči.

Další články
Nahoru