Dnes Sobota - jasno 1°C
Zítra Neděle - jasno 6°C
Neděle 7. 3. 2021
Svátek má Tomáš
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Rekonstrukce Václavského námětí bude pokračovat i v zimě, kvůli stromům musel být projekt upraven
Aktuální podoba staveniště rekonstrukce Václavského náměstí. Foto(2x): JP

Rekonstrukce Václavského námětí bude pokračovat i v zimě, kvůli stromům musel být projekt upraven

Od dubna probíhá rekonstrukce spodní části Václavského náměstí, o pokračujících pracích svědčí, že stavební ohrady se od jara už přemístily. Co se dosud stihlo udělat?

„Stavba i přes drobná zdržení pokračuje dle smluvního harmonogramu. Již v září jsme dokončili a předali do předčasného užívání takzvanou první fázi revitalizace, což je úsek ve středové části náměstí od ulice Na Příkopě až po Hotel Ambassador,“ uvedl Michal Talián, mluvčí společnosti Hochtief, která práce provádí.

Ve zmiňovaném úseku jsou dokončeny všechny nové podzemní objekty, například nová vstupní šachta do kolektoru, inženýrské sítě a v neposlední řadě kompletní nové povrchy komunikací.

„V další fázi se budou osazovat prvky městského mobiliáře, tedy například lavičky a koše. Bude také probíhat výsadba nových stromů,“ pokračoval Talián. Na místě už jsou pro novou zeleň připraveny jámy.

Právě kvůli stromům musel být projekt upraven. Server Pražský patriot letos v květnu jako první upozornil na fakt, že nebylo vydáno povolení pro pokácení desítek lip, které ve spodní části náměstí rostou, i když s takovým krokem původní projekt počítal.

Magistrátu se nepodařilo sehnat potřebná povolení, protože proti kácení byla podána námitka takzvané systémové podjatosti, kterou podalo občanské sdružení. Úřad proto od plánů na rozsáhlé kácení ustoupil, z čtyř desítek lip šly k zemi jen tři menší stromy. Podle magistrátu to nakonec může projekt prodražit a přinést i další komplikace.

„Došlo k dílčím změnám a úpravám projektové dokumentace tak, aby ponechané stromy nekolidovaly s realizační projektovou dokumentací,“ připustil Talián. Rekonstrukční práce na náměstí podle něj budou prováděny plynule i v zimě. „Budeme provádět práce u kterých to umožní počasí či technologické postupy,“ sdělil.

Komplikaci, kromě dění kolem stromů, bylo i to, že pod stávajícím dlažbou Václavského náměstí se nevyskytovala vždy předpokládaná skladba komunikace, ale například původní asfaltové nebo betonové povrchy, které musely být vybourány a zlikvidovány.

Kromě rekonstrukčních prací probíhá od jara společné územní a stavební řízení k umístění tramvajové trati ve spodní části náměstí. S kolejemi městští plánovači dlouho nepočítali, nakonec názor oni i pražští politici změnili. Koleje budou při pohledu od z horní části náměstí vlevo.

Náměstí by se mělo po skončení prací více otevřít veřejnosti, aby sloužilo ve velké míře Pražanům a návštěvníkům z tuzemska. „Václavské náměstí si zaslouží důstojné postavení nejen v české historii, ale i v současnosti. A já doufám, že rekonstrukce tomuto tak důležitému místu dodá podobu, která bude lákat k procházkám, setkávání místních a oživí zdejší síť obchodů a služeb,“ řekl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).  

Oproti původním plánům nebude spodní část Václavského náměstí vybavena rampami, které měly zajistit dopravní obslužnost garáží plánovaného developerského projektu. „Podařilo se nám vyměnit vjezd do garáží za nový vstup do metra. Nájezdové rampy tak nebudou vyčnívat do prostoru nejcennějšího náměstí České republiky a zároveň tím docílíme zklidnění oblasti Prahy 1 od automobilové dopravy. Zvýšíme také dostupnost MHD a komfort cestujících, kteří budou moci pasážemi developerského projektu vstupovat přímo do vestibulu stanice metra Můstek,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

rekonsturkce-vaclavak-listopad-2020-clanek Rekonstrukce spodní části náměstí vyjde na 330 milionů korun a skončí příští rok. Základem je projekt od architektonické kanceláře Cigler Marani Architects, který vznikl už před patnácti lety. 

Vedení Prahy plánuje také rekonstrukci v horní části náměstí, kam se mají vrátit tramvajové koleje. Jezdit by měly v trase dnešních vozovek pro auta. V minulosti byly koleje ve středu náměstí. Přibude i zde stromořadí, ubude parkovacích míst a rozšířen bude proti původnímu plánu střední prostor. Vše by se mělo stihnout do konce roku 2025.


Ve Vysočanech bude Piskáčkova ulice

Včera v 09:23

Na návrh vysočanské radnice souhlasila Rada hl. m. Prahy, aby v městské části Praha 9 ve Vysočanech měli svou ulici manželé Jaroslav a Antonie Piskáčkovi, jejich syn Miroslav a Anna Hrušková (matka Antonie Piskáčkové). Coby spolupracovníci výsadku Anthropoid byli zavražděni v roce...

Praha 5: Online setkání k projektu Strategie rozvoje 2030+

Včera v 09:18

Strategie rozvoje 2030+ vstupuje do další části. Po analytické části, která mapovala život na Pětce, dokončuje radnice část návrhovou.

Praha 4: Nezapomeňte zaplatit za psa

Včera v 08:58

Odbor finanční správy radnice čtvrté městské části upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2021. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Praha 2 pomůže nečekaně těhotným ženám

4. března 2021 v 18:10

Praha 2 podporuje projekt „Nesoudíme. Pomáháme“. Ten nabízí praktickou pomoc nečekaně těhotným ženám, které se cítí být nuceny k ukončení těhotenství i přesto, že by si rády dítě ponechaly.   

Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

3. března 2021 v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Praha 6: Psychologická pomoc

3. března 2021 ve 13:00

Radnice Prahy 6 společně s psychology z Břevnova zřídili dvě telefonní linky, na které se mohou obrátit dospělí a děti.

innogy rozšiřuje službu pro neslyšící

3. března 2021 ve 12:47

K výročí Světového dne sluchu představuje innogy se sociálním podnikem Transkript další významnou inovaci v komunikaci osob se sluchovým postižením. Od 3. března 2021 je k dispozici nová funkce umožňující využít službu i osobám se zhoršenou srozumitelností řeči či její úplnou...

Pražští profesionální hasiči provádí vlastní testování

3. března 2021 v 11:04

Od podzimu 2020 provádí hasiči vlastní antigenní testování svých příslušníků a zaměstnanců. Testování probíhá pravidelně buď z preventivních důvodů nebo po vyhodnocení trasování, které děláme při každém kontaktu s pozitivní osobou. Testuje se také po nahlášení příznaků od příslušníka či...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

3. března 2021 v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Další články
Nahoru