dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - oblacno
3°C
pozítří
Úterý - zatazeno
1°C
Rekonstrukce Václavského námětí bude pokračovat i v zimě, kvůli stromům musel být projekt upraven
Aktuální podoba staveniště rekonstrukce Václavského náměstí. Foto(2x): JP

Rekonstrukce Václavského námětí bude pokračovat i v zimě, kvůli stromům musel být projekt upraven

Od dubna probíhá rekonstrukce spodní části Václavského náměstí, o pokračujících pracích svědčí, že stavební ohrady se od jara už přemístily. Co se dosud stihlo udělat?

„Stavba i přes drobná zdržení pokračuje dle smluvního harmonogramu. Již v září jsme dokončili a předali do předčasného užívání takzvanou první fázi revitalizace, což je úsek ve středové části náměstí od ulice Na Příkopě až po Hotel Ambassador,“ uvedl Michal Talián, mluvčí společnosti Hochtief, která práce provádí.

Ve zmiňovaném úseku jsou dokončeny všechny nové podzemní objekty, například nová vstupní šachta do kolektoru, inženýrské sítě a v neposlední řadě kompletní nové povrchy komunikací.

„V další fázi se budou osazovat prvky městského mobiliáře, tedy například lavičky a koše. Bude také probíhat výsadba nových stromů,“ pokračoval Talián. Na místě už jsou pro novou zeleň připraveny jámy.

Právě kvůli stromům musel být projekt upraven. Server Pražský patriot letos v květnu jako první upozornil na fakt, že nebylo vydáno povolení pro pokácení desítek lip, které ve spodní části náměstí rostou, i když s takovým krokem původní projekt počítal.

Magistrátu se nepodařilo sehnat potřebná povolení, protože proti kácení byla podána námitka takzvané systémové podjatosti, kterou podalo občanské sdružení. Úřad proto od plánů na rozsáhlé kácení ustoupil, z čtyř desítek lip šly k zemi jen tři menší stromy. Podle magistrátu to nakonec může projekt prodražit a přinést i další komplikace.

„Došlo k dílčím změnám a úpravám projektové dokumentace tak, aby ponechané stromy nekolidovaly s realizační projektovou dokumentací,“ připustil Talián. Rekonstrukční práce na náměstí podle něj budou prováděny plynule i v zimě. „Budeme provádět práce u kterých to umožní počasí či technologické postupy,“ sdělil.

Komplikaci, kromě dění kolem stromů, bylo i to, že pod stávajícím dlažbou Václavského náměstí se nevyskytovala vždy předpokládaná skladba komunikace, ale například původní asfaltové nebo betonové povrchy, které musely být vybourány a zlikvidovány.

Kromě rekonstrukčních prací probíhá od jara společné územní a stavební řízení k umístění tramvajové trati ve spodní části náměstí. S kolejemi městští plánovači dlouho nepočítali, nakonec názor oni i pražští politici změnili. Koleje budou při pohledu od z horní části náměstí vlevo.

Náměstí by se mělo po skončení prací více otevřít veřejnosti, aby sloužilo ve velké míře Pražanům a návštěvníkům z tuzemska. „Václavské náměstí si zaslouží důstojné postavení nejen v české historii, ale i v současnosti. A já doufám, že rekonstrukce tomuto tak důležitému místu dodá podobu, která bude lákat k procházkám, setkávání místních a oživí zdejší síť obchodů a služeb,“ řekl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).  

Oproti původním plánům nebude spodní část Václavského náměstí vybavena rampami, které měly zajistit dopravní obslužnost garáží plánovaného developerského projektu. „Podařilo se nám vyměnit vjezd do garáží za nový vstup do metra. Nájezdové rampy tak nebudou vyčnívat do prostoru nejcennějšího náměstí České republiky a zároveň tím docílíme zklidnění oblasti Prahy 1 od automobilové dopravy. Zvýšíme také dostupnost MHD a komfort cestujících, kteří budou moci pasážemi developerského projektu vstupovat přímo do vestibulu stanice metra Můstek,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

rekonsturkce-vaclavak-listopad-2020-clanek Rekonstrukce spodní části náměstí vyjde na 330 milionů korun a skončí příští rok. Základem je projekt od architektonické kanceláře Cigler Marani Architects, který vznikl už před patnácti lety. 

Vedení Prahy plánuje také rekonstrukci v horní části náměstí, kam se mají vrátit tramvajové koleje. Jezdit by měly v trase dnešních vozovek pro auta. V minulosti byly koleje ve středu náměstí. Přibude i zde stromořadí, ubude parkovacích míst a rozšířen bude proti původnímu plánu střední prostor. Vše by se mělo stihnout do konce roku 2025.


V Běchovicích srazil rychlík mladého muže

Včera v 11:47

U železniční zastávky v Běchovicích na východě Prahy dnes ráno krátce před sedmou hodinou srazil rychlík do Luhačovic přibližně třicetiletého muže. Ten zraněním na místě podlehl. Vlaky na trati mezi Běchovicemi a Úvaly nabíraly několik hodin zhruba patnáctiminutová...

Praha 15 poslala energii zdravotníkům

Včera v 09:01

Úředníci a zástupci radnice poslali v úterý 24. listopadu energii zdravotníkům z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Praha 4 vaří online

26. listopadu 2020 ve 20:21

Praha 4 a InBáze pořádají 27. listopadu od 17 hodin workshop přípravy „vareniků“ sladkých i slaných. Vzhledem k aktuální epidemické situaci se organizátoři rozhodli uspořádat akci on-line přes aplikace ZOOM.

Začátkem prosince nepoteče voda v těchto ulicích

26. listopadu 2020 v 19:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

26. listopadu 2020 v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

26. listopadu 2020 v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Další články
Nahoru