Dnes Pondělí - polojasno 18°C
Zítra Úterý - polojasno 13°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Rekonstrukce v Klikaté se nepodařilo sladit dohromady, ulice proto bude letos znovu rozkopaná
Ulice Klikatá (v úseku u zastávky Hutmanka) před rekonstrukcí. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Rekonstrukce v Klikaté se nepodařilo sladit dohromady, ulice proto bude letos znovu rozkopaná

V ulici Klikatá v Praze 5 se bohužel nepodařilo sladit všechny rekonstrukční práce a všechny je podle původního plánu stihnout zrealizovat v loňském roce. Důležitá spojnice mezi Jinonicemi a Košířemi bude proto rozkopaná i letos, silničáři se tam se svými stroji vrátí na jaře. Radnice páté městské části se zlobí, Technická správa komunikací (TSK) pochybení odmítá.

Loni v březnu začala uzavírka části ulice Klikatá kvůli rekonstrukci inženýrských sítí, na kterou měla plynule navazovat obnova vozovky. Vše se mělo stihnout do konce prosince. Nicméně ani téměř po roce k renovaci komunikace nedošlo, takže silničáři rozkopou vozovku až letos na jaře, což omezí místní obyvatele i prodlouží cestu řidičům.

„Technickou správu komunikací (TSK), stejně jako gesčně příslušný magistrátní odbor jsme na situaci mnohokrát upozorňovali. Varovali jsme před tím, že rekonstrukční práce inženýrských sítí v ulici Klikatá jsou v rozporu s plánovanou renovací celé ulice. Pro občany Jinonic, a nejen pro ně, z toho vyplývá, že v letošním roce opět dojde dopravním komplikacím v Klikaté, protože bude potřeba v opravě pokračovat dle původního plánu tak, aby kvalita komunikace odpovídala zadání,“ uvedl předseda výboru dopravního městské části Praha 5 Jan Panenka (ODS).

Podle TSK bylo skutečně v plánu opravu vozovky a rekonstrukci kanalizace a vodovodu v Klikaté vzájemně koordinovat, nicméně to zhatily problémy s výběrovým řízením na dodavatele opravy silnice. Soutěž totiž nemohla být řádně ukončena z důvodu nedodržení podmínek výběrového řízení prvního z dodavatelů.

„Vzhledem k odvolání se předmětného dodavatele a ke vzneseným připomínkám zadavatele pak již nebylo možné výběrové řízení řádně uzavřít, a tedy plynule navázat na stavbu Pražské vodohospodářské společnosti,“ sdělila serveru Pražský patriot mluvčí TSK Barbora Lišková.

Po rekonstrukci kanalizace a vodovodu proto bylo podle Liškové možné provést jen provizorní úpravy povrchů vozovky, aby mohla být obnovena doprava. „Vzhledem k nastalým okolnostem předpokládáme provedení konečné opravy v rozmezí měsíců dubna až května 2021,“ uvedla. 

„Uživatele komunikace Klikatá, stejně jako nás na radnici, nezajímá, že TSK není schopna si řádně vysoutěžit dodavatele oprav tak, aby po jejím dokončení nebyl nikterak narušen komfort obyvatel,“ řekl Jan Panenka.

„Jakožto veřejný zadavatel ale nejsme a ani nemůžeme být schopni jakkoli ovlivnit průběh nebo výsledky výběrového řízení a jeho následné uzavření,“ odmítla pochybení TSK Barbora Lišková.

Na kritiku ze strany radnice Prahy 5 reagoval za TSK už v prosinci ředitel této akciové společnosti vlastněné hlavním městem Jozef Sinčák, který v dopise adresovaném Panenkovi napsal, že TSK nijak nepochybila. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že k nápravě stavu by mohlo dojít do léta 2021, což koresponduje s aktuálním vyjádřením Liškové. Podle Panenky je aktuální stav Klikaté názorným příkladem nefunkčního modelu koordinace a přípravy oprav komunikací v Praze.

V ulici se původně počítalo se zřízením přechodu pro chodce, instalací zpomalovacích prvků, vybudováním světelně signalizovaného přechodu pro chodce a měly by se zde objevit nová parkovací místa.

Zde se bude na jaře jednat o tuto „velkorysejší" rekonstrukci, nebo pouze o výměnu povrchu vozovky, nebylo zatím upřesněno.


Anketa k řešení dopravy a mobility v Praze 13

Dnes v 19:17

Praha 13 se před časem obrátila na obyvatele a požádala o vyplnění krátkého dotazníku, týkajícího se pohybu po městské části, dopravy nebo parkování.

Tunelem Mrázovka neprojedete ze středy na čtvrtek v noci

Dnes v 18:19

Z důvodu kontroly technologie a čištění kamer bude tunel Mrázovka od středy 12. května od 23 hodin do čtvrtka 13. května do 5 hodin uzavřen.

Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

Včera v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

8. května 2021 v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

Další články
Nahoru