Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 16°C
Zítra Pátek - bourky 16°C
Čtvrtek 24. 6. 2021
Svátek má Jan
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Rekonstrukce tramvajové trati u metra Pražského povstání nabírá zpoždění, řeší se nové umístění zastávky
Pohled na náměstí Hrdinů od metra Pražského povstání. Foto: JP

Rekonstrukce tramvajové trati u metra Pražského povstání nabírá zpoždění, řeší se nové umístění zastávky

Dlouhodobě plánovaná modernizace tramvajové trati v Nuslích měla v Táborské ulici a ulici Na Pankráci podle původních plánů začít loni, nyní ani není jisté, že se začne alespoň letos. U projektu za odhadovaných 160 milionů korun se totiž zatím nepodařilo najít uspokojivé řešení podoby trati v bezprostředním okolí stanice metra Pražského povstání.
tram-zastavka-prazskeho-povstani

Tramvajová zastávka Pražského povstání

V současnosti musí cestující přestupující mezi metrem, tramvají a autobusem zdolat několik desítek metrů. Cílem je tyto vzdálenosti zkrátit vybudováním nové zastávky. Tramvajová i autobusová zastávka Pražského povstání, které jsou nyní nad křížením ulice Na Pankráci s ulici Děkanská vinice I., by se měly obousměrně přesunout na náměstí Hrdinů, tedy ke stanici metra.

Takové řešení by si vynutilo mírné posuny stávajících přechodů pro chodce, navíc by vzniknul další u nové zastávky. Úprava také předpokládá vznik další nové zastávky v ulici Na Pankráci v úrovni ulice Kotorská. Autobusová zastávka v ulici Děkanská vinice I. by zůstala na svém stávajícím místě. Nově zřizovaná zastávka Kotorská má být doplněna také novým přechodem přes ulici Na Pankráci.

Řidiči by po provedených úpravách na frekventované křižovatce ulic Táborská x Na Pankráci x Lomnického nemohli odbočovat z ulice Lomnického do ulice Na Pankráci vlevo směrem ke kongresovému centru. Tento směr je však již dnes pravidelně užíván z Lomnického odbočením do ulice Na Klikovce a přes Sinkulovu do ulice Na Pankráci.

Jízdní pruhy se podaří ve zmíněné křižovatce zachovat s drobnými směrovými úpravami všechny, dokonce směrem do centra v ulici Na Pankráci před křižovatkou budou regulérní řadící pruhy vlevo, rovně a doprava. Navíc by se v tomto úseku měl podle projektantů zajistit i komfort cyklistické dopravy vlastním pruhem do kopce a pomocí piktogramů v prostředním řadícím pruhu i z kopce.

ulice-na-pankraci Křižovatky Na Pankráci x Děkanská vinice I. a Na Pankráci x Na Veselí, stejně jako rovný úsek mezi nimi, pak mimo drobné směrové úpravy nedoznají zásadních úprav. Aby toho všeho mohlo být dosaženo, posouvá se dnešní hrana ulice Na Pankráci mezi křižovatkami s ulicí Děkanská vinice I. a ulicí Táborskou zabráním zeleného pásu mezi komunikací a chodníkem směrem severním. Celá úprava bude v prostoru náměstí doplněna novou zelení a novými povrchy vozovek a chodníků.

„S pražským dopravním podnikem jsme od začátku hledali shodu na délce zastávek Pražského povstání z důvodu minimálního prostoru mezi křižovatkami. Podnik nakonec ustoupil z požadavku na délku zastávky pro dvě plné tramvajové soupravy s tím, že pro zejména výjezd směrem od pankrácké vozovny bude upraven interval na křižovatkách,“ uvedl 1. místostarosta Prahy 4 Zdeněk Kovářík, do jehož kompetencí patří doprava. Pokud by totiž nová zastávka Pražského povstání byla určena jen pro jednu tramvajovou soupravu, mezi dvě na sebe navazující křižovatky v rozích náměstí Hrdinů by se vešla.

„Praha 4 pro možnost nalezení shody ustoupila z požadavku na zachování všech dnešních směrů v křižovatkách v plném rozsahu a přistoupila na zrušení levého odbočení z ulice Lomnického, protože jinak nebylo možno nalézt harmonogram vystřídání všech směrových proudů bez významného omezení dopravy MHD, pěší nebo automobilové,“ vysvětlil Kovářík.

Projednávání popsaného řešení umístění zastávek u stanice metra Pražského povstání však ještě není u konce. „Rádi bychom tuto klíčovou tramvajovou trať vedoucí k vozovně Pankrác letos zrekonstruovali, ale příprava se protahuje. Dokud se nevyřeší umístění zastávky Pražského povstání, tak je vše další nejasné,“ uvedla mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková.

I když existují zmíněné návrhy úpravy přechodů pro chodce a s tím spojené změny zelených ploch, i zde budou ještě vedena jednání. „Tato aktivita je v prvotním stádiu a zejména s Institutem plánování a rozvoje je ještě shoda daleko,“ dodal místostarosta Kovářík. Vyřešit je ještě potřeba i vedení cyklistické dopravy, přes křižovatku u stanice metra Pražského povstání vede páteřní pražská cyklotrasa.

V současnosti tramvajová trať opouští pár stovek metrů od stanice metra Pražského povstání ulici Na Pankráci odbočení do ulice Na Veselí, přičemž dále pokračuje do pankrácké vozovny. V budoucnu by mohla pokračovat ulicí Na Pankráci dál směrem do kopce ke stanici metra Pankrác.

Nová tramvajová trať mezi stanicemi metra Pražského povstání, Pankrác a Budějovická by podle úvah současného vedení metropole mohla vzniknout v letech 2025 až 2027, přičemž náklady na výstavbu by podle předběžného odhadu mohly přesáhnout 700 milionů korun. Na kilometru a půl dlouhé trati by měly být tři zastávky, a to Pankrác, Zelená Liška a Budějovická.  V minulosti touto lokalitou tramvaje jezdily, provoz byl ukončen v polovině sedmdesátých let.


Festival United Islands of Prague omezí dopravu

Dnes ve 13:50

V pátek 25. a v sobotu 26. června se v Praze na Střeleckém ostrově, Kampě, Dětském ostrově a Janáčkově nábřeží uskuteční festival United Islands of Prague. V sobotu od 6 do 24 hodin budou v souvislosti s touto akcí na komunikacích v Praze 1 a 5 – most Legií, Janáčkovo nábřeží, Vítězná a...

Práce na Hrozenkovské začíná v červenci

Dnes ve 13:09

Technická správa komunikací začne 1. července s pracemi na komunikaci Hrozenkovská v úseku Nedašovská – K Třešňovce. Stavba by měla skončit během září 2021.

Uzavření Letenského a Těšnovského tunelu

Včera v 06:15

Z důvodu hlavních prohlídek Letenského a Těšnovského tunelu budou od čtvrtka 24. června od 23 hodin do pátku 25. června do 5 hodin tunely uzavřeny.

Nové vlaky na Kralupsko a Berounsko

19. června 2021 v 06:27

Praha a Středočeský kraj se dohodly na objednání nových 20 elektrických a 10 motorových jednotek pro železniční tratě z Prahy do Kralup nad Vltavou včetně pokračování do Ústeckého kraje a také na linky S6 a S7 do Berouna včetně linky S75 z Beroun přes Křivoklát do...

Spanilá jízda skútrů Vespa Prahou ovlivní dopravu

17. června 2021 v 08:34

V sobotu 19. června se v Praze uskuteční Spanilá jízda skútrů Vespa. Povede po komunikacích na území městských částí Praha 1, 2, 3, 5, 6, 7 a 8. V trase jízdy je povolen pohyblivý zábor. 

Tunelový komplex Blanka bude dnes v noci uzavřen

17. června 2021 v 06:56

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Tunelový komplex Blanka od čtvrtka 17. června od 23 hodin do pátku 18. června do 5 hodin uzavřen.

Další články
Nahoru