Dnes Neděle - zatazeno 6°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 6°C
Neděle 4. 12. 2022
Svátek má Barbora
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Rekonstrukce Staroměstské mostecké věže bude stát stovky milionů korun, potrvá roky
Staroměstská mostecká věž pohledem z Křižovnického náměstí. Foto: PCT

Rekonstrukce Staroměstské mostecké věže bude stát stovky milionů korun, potrvá roky

Městská společnost Prague City Tourism (PCT) představila plán kompletní rekonstrukce Staroměstské mostecké věže. První opravy historického ochozu včetně zábradlí proběhly již na podzim. Po zimě je naplánován další průzkum pláště věže z vysokozdvižné ruky. Náklady na historicky nejrozsáhlejší opravy této věže odborníci odhadují na několik stovek milionů korun. Informovala o tom mluvčí PCT Klára Janderová.

Práce budou probíhat ve spolupráci a koordinaci s odborníky napříč obory a z Národního památkového ústavu. Nově také vznikla odborná komise, která bude na rekonstrukci dohlížet. 

Počáteční fáze generální rekonstrukce se bude týkat především vrchního pláště věže včetně kompletní výměny některých kamenů a proběhne během následujících čtyř let. 

„V současné chvíli máme vysoutěženou firmu, která provádí stavebně historický průzkum, ten potrvá zhruba rok a půl. Paralelně proběhne i tak zvaná fotogrammetrie, neboli důkladná analýza kamene a odhad stáří materiálu,” sdělil Petr Kotalík, vedoucí správy památkových objektů z Prague City Tourism.

Po stavebně-historickém průzkumu bude následovat stavebně-technický průzkum sloužící jako základ pro vypracování konkrétního projektu. Poté bude zapotřebí vypracovat jednotlivé stupně projektové dokumentace, které pak společnost Prague City Tourism předloží městu, které je vlastníkem historické věže.

Dle prvních odhadů budou náklady na celkovou rekonstrukci činit několik stovek milionů korun, finální částka se bude podle zástupců Prague City Tourism odvíjet i od závěrů restaurátorského výzkumu, a tedy i počtu kamenů, které bude třeba restaurovat. 

Rekonstrukce byla zahájena již na podzim tohoto roku opravou zábradlí na ochozu věže, která probíhala pod dohledem Národního památkového ústavu a statiků. Poslední čtyři roky správci věže provádějí pravidelné kontroly pláště, a to jednou ročně, aby vytipovali a zajistili místa, která by mohla být vlivem počasí a teplot poškozena.

„V první části revitalizace věže bylo korodující zábradlí, které poškozovalo parapet, odstraněno z kamenného bloku a přemístěno do lepší pozice. Následně byly zajištěny prasklé kamenné bloky a to tak, že poškozené části byly očištěny a zajištěny nerezovými výztužemi. Odpadlé části byly přilepeny s cílem zachovat co nejvíce autentického materiálu,” popsal opravy kurátor pražských věží Karel Kučera.

„V tuto chvíli za sebou máme na první pohled drobnou, ale důležitou opravu zábradlí ochozu věže. Náročnost úprav a delikátnost materiálu vyžadují skutečně speciální přístup všech zúčastněných – od odborné komise až po samotné restaurátory na stavbě,” sdělil předseda představenstva PCT František Cipro a dodává.


Autor: puc

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru