Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - skorojasno 3°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rekonstrukce Staroměstské mostecké věže bude stát stovky milionů korun, potrvá roky
Staroměstská mostecká věž pohledem z Křižovnického náměstí. Foto: PCT

Rekonstrukce Staroměstské mostecké věže bude stát stovky milionů korun, potrvá roky

Městská společnost Prague City Tourism (PCT) představila plán kompletní rekonstrukce Staroměstské mostecké věže. První opravy historického ochozu včetně zábradlí proběhly již na podzim. Po zimě je naplánován další průzkum pláště věže z vysokozdvižné ruky. Náklady na historicky nejrozsáhlejší opravy této věže odborníci odhadují na několik stovek milionů korun. Informovala o tom mluvčí PCT Klára Janderová.

Práce budou probíhat ve spolupráci a koordinaci s odborníky napříč obory a z Národního památkového ústavu. Nově také vznikla odborná komise, která bude na rekonstrukci dohlížet. 

Počáteční fáze generální rekonstrukce se bude týkat především vrchního pláště věže včetně kompletní výměny některých kamenů a proběhne během následujících čtyř let. 

„V současné chvíli máme vysoutěženou firmu, která provádí stavebně historický průzkum, ten potrvá zhruba rok a půl. Paralelně proběhne i tak zvaná fotogrammetrie, neboli důkladná analýza kamene a odhad stáří materiálu,” sdělil Petr Kotalík, vedoucí správy památkových objektů z Prague City Tourism.

Po stavebně-historickém průzkumu bude následovat stavebně-technický průzkum sloužící jako základ pro vypracování konkrétního projektu. Poté bude zapotřebí vypracovat jednotlivé stupně projektové dokumentace, které pak společnost Prague City Tourism předloží městu, které je vlastníkem historické věže.

Dle prvních odhadů budou náklady na celkovou rekonstrukci činit několik stovek milionů korun, finální částka se bude podle zástupců Prague City Tourism odvíjet i od závěrů restaurátorského výzkumu, a tedy i počtu kamenů, které bude třeba restaurovat. 

Rekonstrukce byla zahájena již na podzim tohoto roku opravou zábradlí na ochozu věže, která probíhala pod dohledem Národního památkového ústavu a statiků. Poslední čtyři roky správci věže provádějí pravidelné kontroly pláště, a to jednou ročně, aby vytipovali a zajistili místa, která by mohla být vlivem počasí a teplot poškozena.

„V první části revitalizace věže bylo korodující zábradlí, které poškozovalo parapet, odstraněno z kamenného bloku a přemístěno do lepší pozice. Následně byly zajištěny prasklé kamenné bloky a to tak, že poškozené části byly očištěny a zajištěny nerezovými výztužemi. Odpadlé části byly přilepeny s cílem zachovat co nejvíce autentického materiálu,” popsal opravy kurátor pražských věží Karel Kučera.

„V tuto chvíli za sebou máme na první pohled drobnou, ale důležitou opravu zábradlí ochozu věže. Náročnost úprav a delikátnost materiálu vyžadují skutečně speciální přístup všech zúčastněných – od odborné komise až po samotné restaurátory na stavbě,” sdělil předseda představenstva PCT František Cipro a dodává.


Autor: puc

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

Včera v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

Včera v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru