Dnes Úterý - zatazeno 11°C
Zítra Středa - polojasno 11°C
Úterý 16. 4. 2024
Svátek má Irena
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rekonstrukce Průmyslového paláce je v plném proudu, skočí asi až v roce 2026
Na místě vyhořelého křídla už bylo namontováno sedm oblouků ocelové konstrukce. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Rekonstrukce Průmyslového paláce je v plném proudu, skočí asi až v roce 2026

Dělníci na dostavbě a opravě Průmyslového paláce na Výstavišti v pražském Bubenči letos opraví střechy, dokončí ocelovou konstrukci obnovovaného křídla nebo dodělají podzemní přístavky. Vrátí se také opravené vitráže a hodiny. Novinářům to ve středu řekli radní Adam Zábranský (Piráti) a David Čech, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav DIZ, která vede konsorcium firem opravujících palác. Část paláce vyhořela 16. října 2008. Kompletní rekonstrukce začala v únoru 2022 a původně měla skončit v roce 2025, avšak komplikace opravy prodlouží. Náklady mají být zhruba 2,64 miliardy korun.

Hlavní město kompletně rekonstruuje Průmyslový palác z roku 1891, včetně stavby jeho levého křídla, které vyhořelo v roce 2008. Cílem projektu je šetrně obnovit historickou stavbu, zároveň však budou vnitřní prostory uzpůsobeny tak, aby odpovídaly současným požadavkům na pořádání veletrhů i dalších významných kulturních a společenských akcí.

Za dva roky intenzivní práce byl v místě levého křídla Průmyslového paláce vybudován suterén v hloubce pěti metrů se zázemím zahrnujícím strojovny, garáže, veřejné WC nebo šatny a také s vjezdem pro kamiony. Dále bylo až doposud namontováno sedm oblouků ocelové konstrukce, které byly vzájemně propojeny střešními vaznicemi. 

Aktuálně pokračuje betonáž obvodových monolitických stěn a vznikají i krajní štítové monolitické stěny. Kromě toho se buduje propojení levého křídla se střední halou a s foyer a vzniká i prostor pro schodiště a eskalátory nebo se dostavuje vjezdová rampa a opěrné stěny.  

Ve střední hale už byly téměř všechny vitráže odinstalovány a renovovány, letos na jaře se začnou vracet zpět na své původní místo. Hotová je zde i větší část instalačních a technologických kanálů a zhruba ze tří čtvrtin je také rozebraný malovaný strop, který se v současnosti restauruje.  

Co se týká pravého křídla paláce, zde je aktuálně odstraněna původní podlaha a také pokračují práce na instalačních a technologických kanálech. Zhruba v polovině plochy střední lodi byl položen podkladní beton a dochází ke spřažení základů pro ocelové sloupy ocelovými táhly kvůli přitížení střechy. 

Zároveň zde bylo dostavěno podpěrné lešení pro vyvěšení části tzv. Smetanovy vestavby, která byla odpojena od ocelové střechy. Je totiž potřeba zpřístupnit ocelovou konstrukci kvůli sanaci a zesílení.  

Práce pokračují i na hodinové věži, která byla snesena už loni v létě. Nyní se připravuje nová vrchní část pro osazení kopie Svatováclavské koruny a v plánu je vrátit celou věž na palác v průběhu letošního léta.  

„Po dvou letech náročné rekonstrukce jsme úspěšně dokončili všechny bourací a výkopové práce. S tím, že jsme již překonali snad veškeré neočekávané a skryté výzvy, které nám objekt Průmyslového paláce připravil, tak nyní můžeme očekávat finální aktualizaci projektové dokumentace. Tato fáze je klíčová pro plynulé pokračování projektu, neboť řada vzájemně propojených změn byla příčinou jeho dosavadního zpoždění,“ říká David Čech, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav DIZ, která je lídrem zhotovitelského sdružení.  

Pro letošní rok je v plánu vrátit vitráže zpět do střední haly, s čímž by měl zhotovitel začít už na jaře, dále by se mělo zakrýt levé křídlo i většina střechy střední haly. Na ní se pak vrátí renovovaná věž, později ji doplní i hodinový stroj s novými ciferníky podle historického provedení a kopie svatováclavské koruny. Dokončena by letos také měla být většina instalačních a technologický kanálů i všechny podzemní přístavky. 

„Dosud už bylo na místě vytěženo neuvěřitelných 60 000 metrů krychlových zeminy, nebo vyzdviženo celkem 380 tun oceli na levém křídle. Letos se budou také otevírat střechy Křižíkových pavilonů, kde vznikne obrovská pobytová terasa pro veřejnost s krásným výhledem. Po dokončení rekonstrukce bude Průmyslový palác propojen s Křižíkovými pavilony a návštěvníci budou moci mezi nimi korzovat suchou nohou“ uvedl radní Prahy pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský (Piráti). 

Rekonstrukce by měla být pravděpodobně dokončena v průběhu nadcházejících dvou let. „Počítali jsme spíše s dokončením v roce 2025, ovšem po odkrytí základů, podlah a podhledů pravého křídla (tzv. Smetanovy vestavby) se ukázalo, že reálný technický stav si vyžaduje rozsáhlejší rekonstrukci, než bylo možné před zahájením prací předpokládat,” dodal radní Zábranský. Podle něj je Myslím, že realistický termín dokončení v roce 2026, což nyní to řeší magistrátní odbor investic se zhotovitelem. 

Následně Průmyslový palác nabídne jeden z největších krytých prostor pro kongresy a další akce ve střední Evropě. A to se špičkovým zázemím a skvělou dostupností na letiště. „Naše obchodní oddělení už prostory paláce obchoduje a zájem ze světa nás jen nadále ujišťuje, že budeme již brzy jedním z hlavních, minimálně evropských veletržních a eventových hráčů,“ řekl Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha.  

Dva roky rekonstrukce Průmyslového paláce v číslech: 

Bylo vytěženo 60 000 metrů krychlových zeminy, která byla odvezena 6 000 nákladními auty. 

Zasanováno bylo 500 metrů instalačních a technologických kanálů z celkových 700 metrů. 

Vybetonováno bylo 7 800 metrů krychlových plochy. 

Zasanováno bylo zatím 60 procent ocelové konstrukce střední haly. 

Odinstalováno bylo také 75 procent stropního podhledu ve střední hale. 

Zdviženo bylo celkem 380 tun oceli na levém křídle. 

Základy byly podchyceny 2 100 metry tryskové injektáže.

Zdroj: Výstaviště Praha, a.s.


Autor: Jan Puci

Dotační program podpoří inovační akce

Včera v 08:07

Rada hl. m. Prahy minulý týden schválila Program na podporu akcí v oblasti inovací v hlavním městě pro rok 2024. Program spouští město s cílem poskytovat podporu inovačním akcím systematicky a předvídatelně. K financování akcí z tohoto programu Praha pro rok 2024 vyčlenila...

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

14. dubna 2024 v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

13. dubna 2024 v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Další články
Nahoru