Dnes Pondělí - polojasno 18°C
Zítra Úterý - polojasno 13°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Rekonstrukce Portheimky začne asi příští rok, do té doby v letohrádku zůstane muzeum skla
Pohled na Portheimku od jihu. Foto: PP

Rekonstrukce Portheimky začne asi příští rok, do té doby v letohrádku zůstane muzeum skla

První pražské muzeum skla, které vzniklo jako projekt Musea Kampa-Nadace Jana a Medy Mládkových, zůstane i nadále ve vile Portheimka na Smíchově. Pátá městská část prodloužila galerii koncesní smlouvu do března roku 2022.

portheimka-z-parku-nahled Barokní letohrádek na Smíchově zůstane sídlem Muzea ateliérového skla, spadající do správy nadace Jana a Medy Mládkových, která provozuje i Muzeum Kampa a Werichovu vilu.

Tato spolupráce Prahy 5, Muzea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových a Uměleckoprůmyslového muzea v Praze byla v roce 2018 oceněna v Národní soutěži muzeí druhým místem za muzejní počin roku.

„Koncesní smlouva s Muzeem Kampa byla koncipována na tři roky, tedy do předpokládané doby rekonstrukce Portheimky, která měla začít v roce 2021. Jelikož se přípravné práce na tolik potřebné rekonstrukci minimálně o rok prodloužily, bylo na nás zastupitelích, zda tento projekt ještě o rok prodloužíme či zda Portheimku necháme do začátku rekonstrukce prázdnou,“ uvedl místostarosta MČ Praha 5 Lukáš Herold (ODS).

Pro výstavní účely jsou v Portheimce využívány reprezentační místnosti v prvním patře – oválný mramorový sál, dva sály s freskami, krbová místnost a sál zdobený kazetovým stropem. Díla proslulých sklářských umělců jsou tu nainstalována tak, aby podtrhla její barokní atmosféru.

Ačkoliv muzeum skla zůstává od 18. prosince v důsledku vládních opatření i nadále uzavřené, příprava rekonstrukce Portheimky jeho provoz v následujících měsících neohrozí. O dalším osudu muzea bude Praha 5 dále jednat s UMPRUM Praha.

Rekonstrukce Portheimky

V uplynulých letech byla opravena venkovní fasáda, Portheimka má i novou střechu. Co se týče vnitřních rozvodů, ty jsou ve velmi špatném stavu. Například kvůli problémům s odpady musel být v posledních letech několikrát přerušen provoz kavárny i celé galerie.

Špatné je topení, uniká teplo. Během rekonstrukce se proto bude muset udělat nová kotelna. Bojler na vodu je starý, rozvody elektřiny jakbysmet.

V rámci oprav v útrobách památkově chráněné budovy chce Praha 5 zvažuje vybudovat nový bezbariérový vstup ze Štefánikovy ulice. Vznikl by snížením chodníku. Aby byl zachován volný průchod pro pěší, došlo by k rozšíření cesty do vozovky.

Rekonstrukce by měla trvat zhruba rok. Prahu 5, která má Portheimku svěřenou do správy, čeká rozhodování, co v letohrádku bude po dokončení rekonstrukce. Nyní v něm kromě muzea skla sídlí galerie městské části a kavárna. Prostory pod střechou v současnosti kvůli špatnému technickému stavu trámů nelze plně využívat.


Autoři: Jan Puci, TZ

Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

Včera v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

8. května 2021 v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

Další články
Nahoru