dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Pražský život

Rekonstrukce Paláce Thurn-Taxisů finišuje

Do své závěrečné fáze vstoupila náročná rekonstrukce Paláce Thurn-Taxisů v Letenské ulici. Po jejím skončení bude objekt využíván studenty Anglo-americké univerzity a mateřskou školou. Částečně bude přístupný i veřejnosti. 

Náklady na rekonstrukci dosáhnou výše 173 milionů korun. Investorem je Městská část Praha 1, třicetimilionovou dotaci poskytlo Hlavní město Praha a více než milion korun pak Ministerstvo kultury.

„Mám obrovskou radost z toho, že se rekonstrukce blíží ke konci, i z toho, jak díky ní palác doslova rozkvétá. Už se těším, jak objekt a přilehlé okolí ožijí studenty od nás a z celého světa i příchozí veřejností, včetně dětí z mateřské školy. Ta fungovala po celou dobu stavebních prací a bude z přítomnosti univerzity významně profitovat,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který byl iniciátorem záchrany této památky, která byla v plném rozsahu využívána naposledy v 90. letech a v roce 2002 byla značně poškozena povodní.

Palác Thurn-Taxisů tvoří původně dva barokní domy, které byly po roce 1871 klasicistně přestavěny. Thurn-Taxisové získali palác v roce 1814 a za První republiky jej prodali státu. Od té doby v něm sídlila státní správa. Nyní převážně v západním křídle sídlí mateřská škola.

Rekonstrukcí prošlo 2 500 m2 místností, sálů, bývalých koníren a chodeb, které byly ve velmi špatném stavu. Kompletně rehabilitováno bylo celé východní křídlo a části severního a jižního křídla, mimo prostory MŠ, která nebyla rekonstrukcí dotčena a funguje bez přerušení provozu.

Po dokončení rekonstrukce bude objekt sloužit studentům univerzity (učebny, kabinety a sociální zázemí), mateřské škole a částečně i veřejnosti. Připravuje se propojení s Vojanovými sady, vznik informačního centra univerzity, prodejny studijních a vědeckých publikací či kavárny.


Další články
Nahoru