Dnes Úterý - zatazeno 8°C
Zítra Středa - obcasny-dest 7°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rekonstrukce Otíkovy lávky se prodlouží a prodraží, narazilo se na dávný šlendrián
Hlavní rekonstrukční práce začaly v březnu. Foto: Jan Puci

Rekonstrukce Otíkovy lávky se prodlouží a prodraží, narazilo se na dávný šlendrián

O šest až osm týdnů a maximálně o 9,5 milionu korun se protáhne a prodraží celková oprava takzvané Otíkovy lávky na Hájích. Bylo totiž zjištěno, že vnitřní konstrukce je v dramaticky špatném stavu. Rekonstrukce proto bude dokončena v průběhu října, původně se počítalo se zářím. Informoval o tom radní Prahy 11 pro dopravu Libor Vrkoč (HPP11).

„Bohužel se při plánování projektu rekonstrukce lávky na přelomu tisíciletí naivně ušetřilo na sondách do pilířů, na kterých Otíkova lávka stojí. Při opravě se nyní zjistilo, že beton je opravdu degradovaný, protože se během výstavby nedodržoval správný technologický postup. Na mnoha místech je místo betonu jen písek,“ uvedl Vrkoč. 

Současná lávka byla postavena v roce 1990. Dřevěná předchůdkyně lávky si v polovině osmdesátých let „zahrála“ ve filmu Vesničko má, středisková, a proto se jí podle závěrečné scény snímku říká Otíkova.    

„Kvůli celkovému zatěsnění konstrukce nemohla vnikající voda přirozeně opustit konstrukci pilířů, a tak došlo k hloubkové erozi betonu a silné korozi ocelových výztuží uvnitř jednotlivých pilířů. Dokonce na některých místech si můžete lehce odloupnout i kus kamene,“ popsal Vrkoč.

Kdyby se podle něj před čtyřmi roky, kdy se připravoval projekt na celkovou opravu lávky u konečné stanice metra provedly sondy do betonu, byl by už tehdy znám velmi špatný stav svislých konstrukcí a městská část by si tak připravila větší finanční krytí této akce.   

„O finanční výpomoc s dodatečnými náklady požádáme pražský magistrát. Nejde o peníze, které bychom ztratili nebo neúčelně utratili. Je to jen důsledek důvěřivosti při plánování stavby. Na vícenákladech se nám ovšem povedlo ušetřit téměř osm set tisíc korun,“ sdělil radní. 

Pěší lávku opravuje firma Edikt z Českých Budějovic, radnici měla rekonstrukce původně stát 36 milionů korun, nyní to bude o čtvrtinu víc. 

Otíkova lávka je v takzvaném šestém havarijním stupni. Sedmý stupeň už by znamenal demolici. K posunutí o jeden stupeň výše by podle Libora Vrkoče došlo během následujících dvou až tří let. „To by ovšem zastavilo dopravu na frekventované Opatovské ulici. Pro danou lokalitu by nastal absolutní dopravní kolaps,“ dodal Vrkoč.


Autor: Jan Puci

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru