Dnes Pátek - jasno 13°C
Zítra Sobota - skorojasno 14°C
Pátek 6. 3. 2026
Svátek má Miroslav
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Rekonstrukce Nové scény začne ještě v březnu, potrvá dva roky
Nová scéna. Foto: Národní divadlo

Rekonstrukce Nové scény začne ještě v březnu, potrvá dva roky

Zástupci Národního divadla (ND) v Praze a sdružení stavebních společností podepsali na konci února smlouvu na rekonstrukci Nové scény ND. Divadlo již před pár týdny potvrdilo jaké vítěze tendru sdružení firem Metrostav DIZ, OHLA ŽS a Trigema s nabídkou 1,8 miliardy korun bez DPH. Práce podle mluvčího ND Tomáše Staňka začnou do konce března, potrvají dva roky.

„Je pro nás ctí být u rekonstrukce Nové scény Národního divadla. Uděláme maximum, aby obnova proběhla citlivě, kvalitně a s respektem k hodnotám budovy i potřebám moderního provozu. Zúročíme přitom naše zkušenosti z realizace obdobně náročných staveb. Velmi si ceníme toho, že projekt spojuje zachování architektonického dědictví s využitím nejmodernějších technologií, které dají vzniknout skutečně multifunkčnímu prostoru odpovídajícímu 21. století,“ řekl Karel Volf, generální ředitel společnosti Metrostav CZ, která je vedoucím účastníkem zhotovitelského sdružení.

Rekonstrukce podle něj nezmění vnější vzhled budovy. Zachovává také všechny původní architektonicky hodnotné vnitřní prostory, stejně jako „televizní“ plášť ze 4000 skleněných „obrazovek“ sklářského výtvarníka Stanislava Libenského.

Původní záměr stavby nepočítal s divadelním provozem a architektonické řešení tak bylo i ve své době kompromisem, který technologicky nedostačuje nejen požadavkům dnešního provozu, ale nesplňuje ani původní vize architektů.

Nová scéna, která je od roku 2021 kulturní památkou, po rekonstrukci návštěvníkům nabídne variabilní uspořádání jeviště i hlediště v multifunkčním sále s kapacitou až 500 míst s použitím soudobých moderních divadelních technologií a proměnnou akustikou, ve vedlejší budově Národní divadlo získá ještě jeden komorní divadelní sál, zkušebnu a nové prostory se zázemím pro doprovodné edukační programy.

V přízemí vznikne také nová kavárna, která propojí divadlo s náměstím Václava Havla. Obě budovy projdou technologickou modernizací, která přinese značné energetické úspory a snížení provozních nákladů i zátěže životního prostředí.

Vyhodnocení tendru a vyhlášení vítěze zdrželo podání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), které zpochybnilo vyloučení sdružení firem Geosan Group a Avers. Podle verdiktu úřadu ale ND jako zadavatel postupovalo správně, rozhodnutí počátkem února potvrdil předseda ÚOHS Petr Mlsna.

ND vzápětí za vítěze a zhotovitele generální rekonstrukce určilo sdružení firem Metrostav DIZ, OHLA ŽS a Trigema s nabídkou 1,8 miliardy korun bez DPH. Jednou z podmínek tendru byla maximální cena 2,3 miliardy korun včetně DPH.


Autor: red

Setkání k vylepšení petřinského sídliště

Včera ve 12:00

Praha 6 zve na prezentaci pracovního návrhu postupných proměn veřejných prostranství na sídlišti Petřiny. Řešené území zahrnuje oblast o rozloze přibližně 63 hektarů, vymezenou ulicemi Na Petřinách, Bubeníčkova, Boučkova, Ankarská a Šantrochova.

Praha 5: Pomozte nám tvořit Vánoce na Andělu

Včera v 10:14

Tradiční Vánoční trhy na Andělu chce radnice připravit přesně podle představ návštěvníků. Proto připravila krátkou anketu, ve které se můžete podělit o své nápady – co byste rádi viděli na stáncích, jakou podobu by trhy měly mít a co by vás potěšilo nejvíc.

Oblíbené trhy na kulaťáku zahajují 17. sezónu – letos s důrazem na ekologii i světovou gastronomii

4. března 2026 ve 12:10

Vítězné náměstí se po zimní pauze opět probudí k životu. V sobotu 7. března odstartuje již 17. sezóna Trhů na kulaťáku. Brány jednoho z nejoblíbenějších farmářských tržišť v Praze se otevřou v 8:00 a návštěvníci se na čerstvé suroviny a řemeslné výrobky mohou těšit každou sobotu až do...

Nezbytné zásahy v zeleni v Praze 11

4. března 2026 v 07:44

Odbor životního prostředí ÚMČ Prahy 11 bude v první polovině března realizovat nezbytné zásahy ve veřejné zeleni ve dvou lokalitách. Jedná se o vnitroblok ulic Schulhoffova – Brechtova a vrch Chodová, mezi ul. Roztylská a Nechvílova.

Koordinační schůzka spolků Prahy 1

4. března 2026 v 07:31

Ve čtvrtek 5. března se od 17 hodin uskuteční ve středisku VIA (Újezd 26) schůzka spolků působících na území městské části Praha 1,

Začíná mobilní svoz nebezpečných odpadů v Praze 10

4. března 2026 v 07:16

I letos mohou obyvatelé Prahy 10 využít mobilní svoz nebezpečných odpadů, který probíhá několikrát do roka na pěti svozových trasách. Díky tomu je možné se pohodlně a bezpečně zbavit nebezpečných odpadů přímo v místě bydliště.

Další články
Nahoru