dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Rekonstrukce Mánesu se možná nestihne včas
Rekonstrukce galerie Mánes by měla skončit v červnu letošního roku. Foto: archiv

Rekonstrukce Mánesu se možná nestihne včas

Dlouho se zdálo, že rekonstrukce galerie Mánes bude hotova do června letošního roku. Loni v listopadu však došlo k personálnímu zemětřesení ve správní radě Nadace českého výtvarného umění, která je investorem oprav. Akademický malíř Martin Pavala, dnes již bývalý předseda správní rady nadace, tvrdí: „Plánovaný termín otevření Mánesa je nereálný.“

Připravované rekonstrukci a budoucnosti Mánesa jste věnoval posledních pět let. Víte, v jaké fázi je rekonstrukce?
Podle mých informací je pozastavena, probíhají jen nějaké nezbytné činnosti v podobě dokončování rozdělaných prací. Práce byly přerušeny Skanskou.

Proč?
Nová správní rada po listopadovém převratu nebyla schopna dotáhnout jednání s bankou o úvěru ani poskytnout záruky Skansce za nabídnutý roční překlenovací úvěr. Proslýchá se cosi o zatím záhadném sponzorovi.

Stihne se vše v plánovaných termínech?
Mánes měl být otevřen letos zhruba na přelomu září a října. Je evidentní, že tento termín je již naprosto nereálný. Jaké jsou náhradní plány našich nadačních nástupců, nemám tušení. Na otevření Mánesa v letošním roce byla vázána řada dalších jednání a dohod s partnery – především s nájemcem restauračních provozů, který je zároveň významným spoluinvestorem, protože platí celou gastrotechnologii a interiéry restaurací v předpokládané výši kolem 20 milionů korun. Možnost zahájení provozu do konce roku 2013 je mu smluvně garantována, pokud tento závazek nadace poruší, lze počítat s dosti závažnými právními i finančními důsledky.

Když pomineme termín, mohou se změny ve správní radě nějak negativně odrazit na výsledné podobě rekonstrukce?
Bohužel ano, protože v současné době dochází k dosti zásadním zásahům nadace do projektu. Bez znalosti projektu a jeho geneze se direktivně rozhoduje o změnách, zásadně celý koncept poškozujících. Namísto prosklených transparentních příček, prosvětlujících kancelářské i potenciálně veřejné prostory 2. patra a podtrhujících jejich architektonickou kvalitu, mají být sádrokartony. Nosný, zásadní prvek současného architektonického konceptu, volné prostory výtahů prostupujích oběma patry, mají být dodatečně přestropeny a přepříčkovány. Nikoliv architekt, ale členové správní rady určují podobu tohoto mimořádného domu. Rekonstrukce se stává pouhou improvizací chalupářského charakteru.

Již jste se vzpamatoval z toho, že jste musel před dvěma měsíci v tomto projektu náhle skončit?
Ne. Proti svému „odstřelu“ jsem se já a další odvolaní kolegové pochopitelně odvolali, dodnes bez jakékoli reakce. Dala nám za pravdu předsedkyně dozorčí rady, která posléze na protest proti jednání nadace sama odstoupila. Neb postup nadace shledáváme zcela protizákonným, podáváme též žalobu k příslušnému soudu.

Jsou změny účelové?
Účelovost celé akce, dosti pečlivě naplánované a uskutečněné způsobem očekávatelným spíše ve sférách politických, je zcela zjevná. O onom účelu však lze zatím jen spekulovat. Jisté faktické, cosi naznačující souvislosti, existují. Podle mého názoru byl iniciátorem celého převratu bývalý ředitel GHMP Milan Bufka, ještě předtím likvidátor Škody Plzeň.

Sledujete kroky nové rady?
Ano a musím říci, že na mne nepůsobí dobře. Nadace iracionálně přerušila veškerou kontinuitu. V očích hlavních partnerů, především banky, se zcela znevěrohodnila, aniž se zdá, že by jí to nějak vadilo. Nadace s námi přestala jakkoli komunikovat a neuveřejňuje naprosto žádné informace, včetně těch, kde jí to ukládá zákon, ani na svém webu.

Jakým konkrétním krokem podle vás správní rada ukázala svou nekompetentnost?
Například vypověděla protiprávně, na základě zcela groteskní záminky v podobě údajné, ve skutečnosti neexistující, chyby v zálohové faktuře, smlouvu architektce Danielé Polubědovové. Ta je autorkou interiéru a dílčích dispozičních změn původního projektu, které rada s neskrývaným nadšením schválila v červnu loňského roku.


Další články
Nahoru