dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Rekonstrukce, kde končí legrace
OSB: jsme upozorňováni na nedostatky v rekonstrukcích. Foto: www.osb-praha2.cz

Rekonstrukce, kde končí legrace

Aktivity OSB se od začátku volebního období zaměřovaly hlavně na oblast majetku. Na jeho správu, prodej a transparentní kroky úřadu, které se těchto oblastí týkají. Očekávali jsme, že přes roli opozičních zastupitelů s námi bude koalice více spolupracovat, když si vytyčila v programovém prohlášení stejné cíle. Řádné hospodaření, průhlednost, otevřenost.

Protikladem k tomu pak je stav, kdy se začalo ozývat stále více hlasů, že s rekonstrukcemi volných obecních bytů není všechno zcela v pořádku. Jsou účtovány ceny, které několikrát překračují ty na trhu běžné, opravy původního jsou zaměňovány za celkové výměny, objevují se nesmyslné částky za zařizovací předměty a fakturovány nikdy neprovedené práce.

Bytová komise, které jsou předkládány ke schválení byty určené k pronájmu, disponuje u každého z nich informací, jakými náklady byly rekonstruovány. A to byl první krok vedoucí ke snaze fyzicky takové byty zkontrolovat. Není přece běžné, aby oprava vycházející v přepočtu na metr čtvereční byla vykazována ve výši několika desítek tisíc korun, prakticky za cenu nové výstavby. Protože výsledkem rozhodně není byt luxusní, ale ve standardu.

Občané nejsou ovčané

V dubnu 2011 se proto vydala skupina zastupitelů na kontrolu bytu v Americké ulici 38. Laicky, ale v dobré vůli zpracovali protokol, ze kterého i pro neodborníka vyplynulo, že se jedná o dílo značně předražené. Jediným výsledkem této akce bylo, že Rada MČ rozhodla, že bytové komisi kontrolní činnost nepřísluší!

Jak rádi zdůrazňujeme, občané nejsou ovčané a tak jsme upozorňováni na nedostatky v rekonstrukcích i nadále. Zejména po prohlídkách bytů zájemci o aukci. Do očí bijící je nově případ rekonstrukce cca 100 m2 bytu v Londýnské 16, která nás vyprovokovala k tomu, abychom si v Ústavu pro racionalizaci ve stavebnictví za vlastní finance v řádu tisíců korun nechali zpracovat kontrolu rozpočtu.

Znalec měl k dispozici rozpočet MČ, plánek bytu, fotodokumentaci, stavební deník a další podklady, které nám úřad, leckdy se zbytečnými průtahy, nakonec poskytl (projektová dokumentace nebyla ke stavbě vypracována). Výsledek předčil naše nejčernější představy.

Jak zabránit nehoráznému plýtvání

Vyplynulo totiž, že rozpočet MČ a znalce se liší o 84%! Městská část za opravu bytu zaplatila 996 033,81 Kč vč. DPH, znalec, vč. odůvodnění, jak k částce dospěl, ocenil rekonstrukci v položkovém rozpočtu na souhrnném listu stavby na 541 542,91 Kč vč. DPH (rozdíl 454 490,90 Kč). Kontrolou stavebního deníku zjištěno, že mj. byly fakturovány i položky, které nejsou jeho součástí.

V současné době se zaměřujeme na to, jak s výsledkem rozboru dále naložit a co nejúčinněji zabránit takovému nehoráznému plýtvání, když koalici nechávají rekonstrukce v klidu a nemá snahu jakkoliv tento stav řešit. Naopak naše upozornění dílem odmítá a dílem zesměšňuje jako naprosto neopodstatněná.

Autorkou textu je Michaela Mazancová, členka Zastupitelstva MČ P2 a členka výboru občanského sdružení Občané za spokojené bydlení.


Pohovory nanečisto. Šance pro ženy s trestní minulostí

9. prosince 2017 v 11:23

Mít záznam v Rejstříku trestů není ideální pozice pro nalezení práce. Navíc pokud máte ještě obrovské dluhy, malé sebevědomí a vyšší věk.

Dvě významná ocenění pro Vodní dům

4. prosince 2017 v 07:53

Vodní dům zvítězil v pátém ročníku soutěže o nejoblíbenější turistický cíl Česka v kategorii Kudy z nudy – zážitek pro celou rodinu.

Cena Přístav za rok 2017 zná své držitele

2. prosince 2017 v 10:53

Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) udělila 30. listopadu pět svých tradičních ocenění těm, kteří v sobě nalézají kromobyčejnou vůli podporovat mimoškolní práci s dětmi a mládeží.

Lidé pomocí Nadačního fondu Pečovatel letos zajistili potřebným 5648 hodin asistenční péče

28. listopadu 2017 v 07:38

K Nadačnímu fondu Pečovatel se v letošním roce přidalo pět známých osobností, které nyní v roli patrona pomáhají s financováním péče pro nemocné či nemohoucí klienty. I díky nim se v letošním roce vybralo přes 700 000 korun, které putují přímo na úhradu služeb...

Giving Tuesday, mezinárodní svátek dárcovství

27. listopadu 2017 ve 12:27

Po nákupní horečce na Black Friday do Česka letos podruhé přichází Giving Tuesday – světový svátek dárcovství a nejštědřejší den v roce. Celý svět včetně Česka se spojí s jediným cílem, aby pomáhal a vrátil společnosti něco dobrého zpět. Giving Tuesday si v Česku pod svá křídla vzala Asociace...

O čem děti nesní: Pro pomoc dětem zažívajícím domácí násilí

30. října 2017 v 11:02

Centrum Locika pořádá kampaň s názvem „O čem děti nesní.  Výtěžek je určen na pomoc dětem, které zažívají domácí násilí a přispívat na dětství bez násilí je možné až do 5. ledna 2018. 

NF Veolia oslavil Mezinárodní den seniorů na workshopu

22. října 2017 v 07:22

Minulý týden uspořádal NF Veolia v pořadí již třetí workshop ke svému programu Stále s úsměvem – Aktivně po celý život. Sešli se na něm jeho aktivní účastníci z různých neziskových organizací, projektů, obcí apod., které získaly letos nadační dary na uskutečnění svých projektů ve prospěch...

Další články
Nahoru