dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Rekonstrukce kandelábru u Karlova mostu dokončena, přijďte na slavnostní rozsvícení
Opravený kandelábr na Dražického náměstí. Foto: GHMP

Rekonstrukce kandelábru u Karlova mostu dokončena, přijďte na slavnostní rozsvícení

Galerie hlavního města Prahy v letošním roce dokončila restaurování posledního ze tří historických kandelábrů v Praze. Stejně jako předchozí dva kandelábry na Hradčanském a Loretánském náměstí, i tento nejmenší čtyřramenný kandelábr z Dražického náměstí byl připojen na plyn a rozšíří tak počet luceren s plynovým osvětlením, které v uličkách Malé Strany a Starého Města vytvářejí tajuplnou atmosféru. Slavnostně rozsvícen bude v úterý 2. prosince v 18 hodin.

Kandelábry veřejného osvětlení vznikaly v letech 1867 až 1868 a byly společnou prací sochaře Eduarda Veselého a architekta Aleše Linsbauera, u nichž si je objednala plynárenská společnost. Všechna litinová tělesa byla odlévána v Komárovských železárnách knížete Viléma Hanavského u Berouna.

Původně byly lucerny osazeny plynovými motýlovými hořáky, které byly později nahrazeny žárovými punčoškami. V Praze, na různých významných místech, bylo ve vrcholném období, v roce 1882, umístěno celkem 16 kandelábrů osmiramenných, 11 čtyřramenných, 55 tříramenných a 557 kandelábrů jednoduchých.

Kandelábry a lucerny odvezeny do sběru

kandelabr-clanek-2_1-nahled Do roku 1985 byly veškeré kandelábry a lucerny zrušeny a odvezeny do sběru. Ponechány byly pouze dva osmiramenné kandelábry na Hradčanech a jeden čtyřramenný na Dražického náměstí, které byly elektrifikovány.

Všechny tři dochované kandelábry, které jsou vynikajícím příkladem uměleckého řemesla a technickou památkou z druhé poloviny 19. století, spravuje Galerie hlavního města Prahy. První z uvedených osvětlovacích těles stojí na Hradčanském náměstí. Osmiramenný kandelábr byl kompletně restaurován a převeden na plynové osvětlení v roce 2006. Druhý, rovněž osmiramenný kandelábr na Loretánském náměstí, prošel stejnou obnovou, restaurováním a plynofikací v letech 2011 a 2012.

Čtyři ženské hlavy, čtveřice draků

kandelabr-clanek-1-nahled Kandelábr na Dražického náměstí se čtyřmi lucernami je z dochovaných památek nejmenší. Je osazen na válcovém žulovém podstavci s kruhovou profilovanou římsou, jehož přední část je ozdobena historickým erbem města Prahy. Vlastní litinový sokl zdobí čtveřice ženských postav v antikizujícím rouchu, provedených ve vysokém reliéfu.

Postavy jsou zády připoutány ke kanelovanému sloupu s korintskou hlavicí, na jehož vrcholu jsou čtyři protáhlé voluty s ženskými hlavami zakončeny poupětem. Osvětlovací lucerny jsou připevněny na čtyřech ramenech podepřených bohatě ornamentálně zdobenými esovkami. Na horní hraně těchto ramen je umístěna čtveřice draků. Od vrcholu luceren vedou řetězy ke špici sloupu.


Další články
Nahoru