Dnes Neděle - polojasno 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 15°C
Neděle 16. 5. 2021
Svátek má Přemysl
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Rekonstrukce haly Smíchovského nádraží začne zřejmě v roce 2023
Nádraží Praha-Smíchov. Vlevo jsou vidět okna restaurace Oáza, která již byla zrušena. Foto: VitVit / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Rekonstrukce haly Smíchovského nádraží začne zřejmě v roce 2023

Oprava odjezdové haly a jižního křídla pražského Smíchovského nádraží začne zřejmě v roce 2023, nástupiště a severní část se začnou rekonstruovat příští rok. ČTK to sdělila mluvčí Správy železnic (SŽ) Radka Pistoriusová. Podle dřívějších informací měla oprava haly začít už v roce 2019. Organizace ale musela podle mluvčí plán přepracovat v návaznosti na záměr Prahy vybudovat dopravní terminál. I přes odklad oprav haly tam již nyní skončila známá restaurace Oáza.

SŽ rozdělila rekonstrukci na dvě části, z nichž první se týká haly a jižního křídla a druhá železniční stanice spolu se severní částí budovy. Tendr na vypracování projektové dokumentace pro opravu haly a jižního křídla podle Pistoriusové plánuje organizace vypsat v polovině letošního roku, se začátkem prací nepočítá v letošním ani příštím roce.

S druhou části je příprava dále, letos na podzim chce podle mluvčí SŽ vyhlásit soutěž na stavební firmu, začít s pracemi by mohla začátkem příštího roku. Práce budou kromě oprav severní části budovy zahrnovat rekonstrukci železniční stanice včetně opravy nástupišť, vytvoření jednoho nového a opravy podchodů.

Celé nádraží a jeho okolí by v následujících letech měly čekat další proměny, které připravuje hlavního město. Na střeše budovy má vzniknout autobusový terminál, v plánu je P+R parkovací dům pro 1000 aut a nová lávka přes železnici, která má spojit Smíchov, Radlice a novou čtvrť Smíchov City, vznikající mezi nádražím a Na Knížecí.

Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve řekl, že by se do přeměněného areálu nádraží mohly přesunout sídla SŽ, Ředitelství silnic a dálnic, ministerstva dopravy a Českých drah.

I když rekonstrukce haly začne podle Pistoriusové až za dva roky, SŽ vypověděla smlouvu nádražní restauraci Oáza, známé spojením s postavou undergroundu Ivanem Martinem Jirousem. Pistoriusová serveru Novinky.cz řekla, že SŽ na konci loňského roku na nového provozovatele restaurace vypsala soutěž. Vítěz prostor předělává.

Nádražní restaurace se v metropoli řešily v posledních letech opakovaně. Po uzavření vlakové stanice v Bubenči zanikla tamní hospoda, budovu poté koupilo město. V blízké době chce Praha 6 prostor znovu otevřít jako kulturní centrum s bistrem a kavárnou.

V roce 2019 se v médiích objevila také informace o tom, že SŽ plánuje zdvojnásobit nájem provozovateli podniku v budově Dejvického nádraží, který by tak musel skončit. Zpráva vyvolala odpor místních, nakonec se obě strany dohodly na pokračování nájmu.


Hydrometeorologové pro Prahu prodloužili výstrahu na povodňovou bdělost

Včera ve 14:11

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes prodloužil výstrahu pro Prahu na povodňovou bdělost, a to až do odvolání. Průtok Vltavy se aktuálně pohybuje kolem 550 m3/s a neměl by se v následujících 24 hodinách zvýšit. Vltavská kaskáda by navíc měla mít dostatečný volný prostor a průtok Prahou by...

Na Vltavě se zastavily přívozy

Včera ve 14:02

V metropoli je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích.

Praha 1: Stojíme za Izraelem

14. května 2021 v 16:01

Jako důkaz solidarity se Státem Izrael, který čelí v posledních dnech řadě útoků na své území a obyvatele, vlaje od dnešního dne na radnici první městské části izraelská vlajka.

Praha se preventivně připravuje na povodně

14. května 2021 v 15:17

Kvůli silnému dešti hlavní město posledních několik dní sleduje hladinu řek a vyhodnocuje možnou povodňovou situaci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes pro Prahu vydal výstrahu na povodňovou bdělost a nastává první stupeň povodňové aktivity. S ohledem na platnou výstrahu dojde dnes...

Další články
Nahoru