Dnes Středa - mlha 0°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 0°C
Středa 3. 3. 2021
Svátek má Kamil
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Rekonstrukce haly Smíchovského nádraží začne zřejmě v roce 2023
Nádraží Praha-Smíchov. Vlevo jsou vidět okna restaurace Oáza, která již byla zrušena. Foto: VitVit / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Rekonstrukce haly Smíchovského nádraží začne zřejmě v roce 2023

Oprava odjezdové haly a jižního křídla pražského Smíchovského nádraží začne zřejmě v roce 2023, nástupiště a severní část se začnou rekonstruovat příští rok. ČTK to sdělila mluvčí Správy železnic (SŽ) Radka Pistoriusová. Podle dřívějších informací měla oprava haly začít už v roce 2019. Organizace ale musela podle mluvčí plán přepracovat v návaznosti na záměr Prahy vybudovat dopravní terminál. I přes odklad oprav haly tam již nyní skončila známá restaurace Oáza.

SŽ rozdělila rekonstrukci na dvě části, z nichž první se týká haly a jižního křídla a druhá železniční stanice spolu se severní částí budovy. Tendr na vypracování projektové dokumentace pro opravu haly a jižního křídla podle Pistoriusové plánuje organizace vypsat v polovině letošního roku, se začátkem prací nepočítá v letošním ani příštím roce.

S druhou části je příprava dále, letos na podzim chce podle mluvčí SŽ vyhlásit soutěž na stavební firmu, začít s pracemi by mohla začátkem příštího roku. Práce budou kromě oprav severní části budovy zahrnovat rekonstrukci železniční stanice včetně opravy nástupišť, vytvoření jednoho nového a opravy podchodů.

Celé nádraží a jeho okolí by v následujících letech měly čekat další proměny, které připravuje hlavního město. Na střeše budovy má vzniknout autobusový terminál, v plánu je P+R parkovací dům pro 1000 aut a nová lávka přes železnici, která má spojit Smíchov, Radlice a novou čtvrť Smíchov City, vznikající mezi nádražím a Na Knížecí.

Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve řekl, že by se do přeměněného areálu nádraží mohly přesunout sídla SŽ, Ředitelství silnic a dálnic, ministerstva dopravy a Českých drah.

I když rekonstrukce haly začne podle Pistoriusové až za dva roky, SŽ vypověděla smlouvu nádražní restauraci Oáza, známé spojením s postavou undergroundu Ivanem Martinem Jirousem. Pistoriusová serveru Novinky.cz řekla, že SŽ na konci loňského roku na nového provozovatele restaurace vypsala soutěž. Vítěz prostor předělává.

Nádražní restaurace se v metropoli řešily v posledních letech opakovaně. Po uzavření vlakové stanice v Bubenči zanikla tamní hospoda, budovu poté koupilo město. V blízké době chce Praha 6 prostor znovu otevřít jako kulturní centrum s bistrem a kavárnou.

V roce 2019 se v médiích objevila také informace o tom, že SŽ plánuje zdvojnásobit nájem provozovateli podniku v budově Dejvického nádraží, který by tak musel skončit. Zpráva vyvolala odpor místních, nakonec se obě strany dohodly na pokračování nájmu.


Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

Dnes v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Po zimní přestávce pokračují práce v Türkově ulici

Dnes ve 12:30

Technická správa komunikací (TSK) začne od 15. března 2021 se stavebními pracemi na mostním objektu X699 v ulici Türkova. Práce by měly skončit 31. května 2021.

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

Dnes v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

V úseku Flora – Náměstí Míru nepojedou tramvaje

Včera v 15:37

Z důvodu údržby tramvajové trati dochází od pátku 5. března od 20 hodin do neděle 7. března přibližně do 22:30 hodin k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Flora – Náměstí Míru.

Křižovatku ulic Karlická x Pod Klapicí čeká rekonstrukce

Včera v 11:14

Technická správa komunikací začne v pondělí 8. března v okolí Karlické ulice s přípravnými pracemi pro stavbu a její objízdnou trasu v Radotíně. Hlavní práce na stavbě začínají od 15. března a skončit by měly začátkem srpna 2022.

Další články
Nahoru