Dnes Středa - polojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rekonstrukce hal v Holešovické tržnici pokračují, Burza ukrývala v podlaze topení
Rekonstrukce budovy bývalé jateční burzy. Foto: Jiří Šebek

Rekonstrukce hal v Holešovické tržnici pokračují, Burza ukrývala v podlaze topení

V Holešovické tržnici pokračují rekonstrukční práce v rámci celého areálu. Některé haly již částečnou revitalizaci či nutné opravy mají za sebou, u jiných pokračuje kompletní rekonstrukce, jako v případě jedné z hlavních budov tržnice – Burzy. V současné chvíli se dělá rekonstrukce v halách H1, H27 a 28, v halách H7, 8 a 9 (Jatka78, Alza) pak probíhá modernizace kotelen. Z míst, která se nyní opravují, byly prodejny přesunuty do nových prostor v rámci tržnice. Informovala o tom Linda Antony, mluvčí provozovatele areálu, městské společnosti Výstaviště Praha.

Bývalá jateční burza, svého času nejzdobnější a nejzásadnější budova Holešovické tržnice, je od začátku roku 2023 v rekonstrukci. Ta by jí měla vrátit původní novorenesanční podobu, jakou měla v době svého vzniku v roce 1895.

Burza byla pro různé účely využívána do povodní v roce 2002, které poškodily statiku a zanechaly ji v chatrném stavu. „Práce na památkově chráněné budově jsou naplánované zhruba na dva roky s celkovou investicí ve výši 200 milionů korun. Dokončení je předpokládáno na jaře 2025,“ popsala mluvčí.

V současné chvíli jsou kompletně hotové střechy, hrubé rozvody elektrického vedení silnoproudu a slaboproudu, dále jsou hotovy nové přípojky elektro, plynu a kanalizace. Uvnitř objektu jsou provedeny rozvody vody, plynu a kanalizace.

Práce pokračují na rozvodech podlahového vytápění, kotelny a rozvodů vzduchotechniky. V prostoru monolitického sklepa vznikla nová retenční nádrž na dešťovou vodu, skladovací prostory a již strojovna.

„Budova Burzy nám odkryla jeden takový řekl bych na svou dobu poměrně unikát, a to podlahové topení, což je, myslím, vzhledem k výstavbě areálu v roce 1895 skutečně překvapivé, jak daleko byli s tehdejšími technologiemi,“ sdělil Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha.

„Samotná budova ukrývá řadu historických prvků, které jsou samozřejmě zachovány a dostanou, nebo již dostaly, patřičnou péči. K těm nejvýznamnějším patří bezesporu socha Merkura, která nezůstane ukryta ani pro oči široké veřejnosti,“ dodal.

Hala 1, kam byli návštěvníci tržnice zvyklí chodit posedět a občerstvit se ve Vrrrátnici, byla v červnu předána k rekonstrukci s tím, že zde do budoucna vznikne Infocentrum. Samotná Vrrrátnice pak byla přestěhována do Haly 2, kde je již v provozu, a pro návštěvníky zde vznikla zahrádka k venkovnímu posezení.

„Rekonstrukce Haly 1 počítá s kompletní renovací střechy, restaurovány budou také krovy, kdy se restaurátoři inspirují podobnými řezbářskými prvky krovu v tančírně v Jeseníkách. Dále je v plánu zateplení střechy, stropu a rekonstrukce podlah,“ popsala Antony.

Zásadní proměnou je změna vstupu do samotné haly, kdy se dříve do Haly 1 vcházelo z boční uličky, nyní bude však vchod situován dovnitř tržnice čelem k Burze. Nebude chybět ani oprava fasády, výměna oken či dveří. Náklady na rekonstrukci Haly 1 se vyšplhají k devíti milionům korun a předpokládaný termín dokončení všech prací je jaro 2025.

Haly 27 a 28 

Po taktovkou společnosti Konsit se od května uskutečňují rekonstrukce H27 a 28 a hotovy by měly být na konci roku 2025 s celkovou investicí ve výši 38 milionů korun. V rámci rekonstrukce budou prostory postupně připraveny pro budoucí nájemce, v tomto případě cukrárny, řeznictví a restaurace společnosti Ambiente.  

„V současné chvíli zde probíhají bourací práce, které srovnají výšku stropů a podlah, jelikož se zde uskutečnilo za poslední desetiletí několik nekoncepčních nástaveb a úprav. V rámci rekonstrukce budou předělány rozvody elektro, topení, vody, ale i příčky,“ popsala mluvčí.

Ke kompletní výměně dojde také v případě oken či dveří. Veškeré práce jsou přitom, podobně jako u dalších hal, řešeny ve spolupráci s památkovým úřadem. Hlavním cílem je nejen navrátit haly do původní podoby, ale také je uzpůsobit novým nájemcům pro jejich budoucí provozy.

 „Holešovická tržnice prochází svou novou etapou, kdy jsme však stále na pomyslném začátku s renovací celého areálu. Rekonstrukce hal, které jsou vesměs v havarijním stavu, si postupně vyžádá desítky milionů korun investic, celkově modernizace areálu spolkne miliardy. Proto nelze vše změnit naráz, byť by si to samozřejmě zasloužil celý prostor,“ uvedl radní Prahy pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský (Piráti).  


Autor: Jan Puci

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

Včera ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

Včera v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

20. července 2024 v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru