dnes
Sobota - jasno
21°C
zítra
Neděle - jasno
20°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
19°C
Rekonstrukce: Do otevření budovy Národního muzea na Václavském náměstí zbývá rok
Takto by měla budova vypadat po rekonstrukci . Vizualizace: NM

Rekonstrukce: Do otevření budovy Národního muzea na Václavském náměstí zbývá rok

V historické budově Národního muzea se pokračuje ve stavebních a restaurátorských úpravách a za rok se prvním návštěvníkům muzeum otevře u příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československa a 200. výročí od založení muzea. První výstavou bude Česko-slovenská výstava věnovaná 100 letům soužití Čechů a Slováků.

„Pokračujeme ve stavebních úpravách historické budovy, aby se návštěvníci u příležitosti těchto dvou významných jubileí mohli po více než sedmi letech do budovy opět podívat,“ uvádí generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Dosud byly na přípravu akce, restaurování a stavební práce použity dotační prostředky ve výši přes 600 milionů korun z celkového objemu 2, 34 miliardy korun. Jsou dokončeny hrubé stavební práce včetně konstrukcí v atriu a jeho zastřešení, dále hlavní konstrukce na spojovací chodbě mezi hlavní budovou Národního muzea a bývalou budovou Federálního shromáždění.

„Je jasné, že objem stávající rozpracovanosti stavebních prací a restaurování dává záruku, že stavba bude dokončena v plánovaném termínu, tedy v prvním pololetí příštího roku. Dokončení a zkolaudování vnitřních a přístupových prostor, které budou sloužit pro expozici k výročí vzniku samostatné Československé republiky, je zajištěno do termínu říjen 2018,“ uvedl ministr kultury ČR Daniel Herman.
První stálé expozice budou v dominantě Václavského náměstí instalovány v průběhu roku 2019.

Na balustrádu pravé boční fasády budovy byly uplynulý týden za pomocí jeřábu vráceny čtyři zrestaurované sochy představující vlastnosti charakterizující vědeckou činnost na poli historickém a literárním – Pilnost, Ušlechtilost, Pravdu a Krásu. Restaurátoři dokončili zlacení kopulí bočních věží, kterým navrátili ztracený lesk. V Panteonu pokračuje restaurování maleb.

Bylo vybudované mezipatro – vložená vestavba na levém nádvoří, kde vznikne společenská dvorana určená pro setkávání, v které návštěvníkům bude k dispozici muzejní kavárna a muzejní obchod.


Praha 15: Občané se poprvé mohou zapojit do participativního rozpočtu

16. dubna 2019 v 07:24

Radnice patnácté městské části včera odstartovala první ročník participativního rozpočtování. Poprvé v historii tak budou občané sami navrhovat a svým hlasováním podporovat projekty, které radnice v letošním roce zrealizuje.

Další články
Nahoru