Dnes Neděle - mlha 9°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rekonstrukce divadla Spirála na Výstavišti bude hotová do léta 2023
Interiér rekonstruované Spirály. Foto: Jiří Šebek / Výstaviště a.s.

Rekonstrukce divadla Spirála na Výstavišti bude hotová do léta 2023

Rekonstrukce divadla Spirála na pražském Výstavišti pokročila do další fáze a bude hotová v první polovině příštího roku. Na zahajovacím představení diváci uvidí koncertní verzi muzikálu Jesus Christ Superstar, kterým se scéna v 90. letech minulého století proslavila. Novinářům řekli zástupci magistrátu a městské firmy Výstaviště Praha, která má opravu na starosti. Budova chátrala od povodní v roce 2002, rekonstrukce za zhruba 200 milionů korun začala loni.

Původně panoramatické kruhové kino (později přestavěné na divadlo) se promění v multifunkční prostor Nová Spirála, který nabídne nejen samotný kruhový sál s unikátním otočným jevištěm a sezením pro více než 750 diváků, ale také přidaný sál pro menší hudební, divadelní nebo taneční vystoupení.

Lepší statika, retenční nádrže na vodu pro zavlažování okolní zeleně, devatenáct závěsných tahových jednotek s nosností několika tun, špičková technologie i akustika.To jsou jen některé z předností, které budoucí multifunkční prostor nabídne. Nová Spirála by se veřejnosti měla otevřít již v prvním pololetí příštího roku.

„Divadlo Spirála, které si mnozí z nás pamatují jako dějiště legendárního muzikálu Jesus Christ Superstar, bylo značně poškozeno při povodních v roce 2002. Dlouhá léta pak chátralo a město plánovalo jeho demolici, mělo už dokonce připravený demoliční výměr. Věřím, že Spirála bude po rekonstrukci oblíbeným místem všech Pražanů i návštěvníků města, ať už přijdou na divadlo, muzikál, koncert, nebo konferenci,“ sdělil náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek (Praha Sobě),

Obnovou divadla Spirála bude zachráněna unikátní postmoderní stavba, která v roce 1993 získala ocenění Grand Prix Obce architektů. Vnitřní kopule divadla je zároveň technickou a kulturní památkou.

Velmi špatný stav budovy vyžadoval radikální zásahy. Bylo nutné odstranit na 1 600 tun degradovaného betonu, asfaltu a dalších materiálů a současně posílit ocelovou konstrukci budovy.

Pro lepší statiku bylo přidáno asi 100 tun materiálu do výztuží stávajících či úplně nových konstrukcí a bylo vybudováno patro s technickým zázemím. Celková rekonstrukce se týká také střechy včetně nové hydroizolace. Dále bylo nutné sejmout původní fasádu z kari sítí a doplnit a opravit konstrukci skládaného opláštění.

Oproti původní podobě dozná Nová Spirála některých změn, kvůli požární bezpečnosti musela být například osazena nová okna. Budova totiž neodpovídala technickým a bezpečnostním normám. Rekonstrukční práce zajišťují stavební firma VW Wachal a Gradior Tech se specializací na divadelní techniku.

Vedle hlavní scény divadla Spirála, která i po kompletní rekonstrukci nabídne více než 750 míst k sezení, vznikla také malá scéna, která byla původně zkušebnou.

Nyní tento prostor nabídne možnost vystoupení pro menší divadelní spolky, začínající hudebníky a menší kapely, různá taneční vystoupení nebo taneční večery. Díky svému variabilnímu uspořádání s možností demontáže pódia zde podle autorů projektu prakticky neexistují limity v zaměření akce.

„Nová Spirála nabídne vlastní bohatou programovou dramaturgii vedle multižánrových aktivit ze strany pronajímatelů. Díky unikátní otočné scéně sestavené z vnějšího a vnitřního samostatně otočného pódia a špičkové ocelové konstrukci se závěsnými tahovými jednotkami s nosností několika tun nabídneme široké spektrum kulturních, hudebních i akrobatických vystoupení v prostorách nejvyšší možné kvality,“ řekl Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha.

V Nové Spirále se mohu diváci těšit zejména na rozsáhlou divadelní nabídku – činohru, muzikály, dětská představení, operu, balet, pantomimu i další alternativní směry. Hudební produkce nabídne koncerty všech žánrů.

Chybět nebudou ani speciální projekty, jako například světelné show propojené s novým cirkusem, mappingem, projekcí a 3D vizualizací. Prostory budou ale určeny také k pronájmu na firemní večírky a soukromé akce různého zaměření. Hostovat zde budou sportovní, vzdělávací i charitativní aktivity.   

Přesný termín zahájení programu ve zrekonstruované scéně podle šéfa Výstaviště Tomáše Hübla zatím nejde říci, bude záležet na tom, jak rychle se práce podaří dokončit.


Autor: puc

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

Včera v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

22. února 2024 v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

22. února 2024 v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru