Dnes Pátek - mlha 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 1. 3. 2024
Svátek má Bedřich
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rekonstrukce bývalé ubytovny Sandra skončí v létě, Praha 11 řeší její obsazení
Probíhající rekonstrukce věžáků na Jižním Městě. Vlevo je Opatov, napravo Sandra. Foto: Jan Puci

Rekonstrukce bývalé ubytovny Sandra skončí v létě, Praha 11 řeší její obsazení

Rekonstrukce bývalé ubytovny Sandra na Jižním Městě míří do finále, Praha 11 pracuje na plánu, jak a kým obsadit desítky jednotek. Je jich celkem 174. Sedmdesát bude obsazeno podle přání magistrátu, která městské části na opravu věžáku půjčila finance, zbytek je v režii radnice. Informoval o tom radní Prahy 11 pro bydlení a otevřenou radnici Josef Kocourek (Piráti).

Rekonstrukce měla skončit ke konci loňského roku, práce se protáhly a s kolaudací se počítá během letošního léta. Devatenáctipatrová stavba má 174 jednotek. Jelikož magistrát půjčil Praze 11 na rekonstrukci 180 milionů, může obsadit 70 jednotek. Z nich 30 přejde po deseti letech pod Prahu 11. 

Městská část letos v lednu rozhodla o vytvoření komise, jejímž úkolem bude vedení Prahy 11 doporučit obsazení jednotek. Členy budou nominanti všech zastupitelských klubů na Praze 11 včetně jednoho zástupce magistrátu.

„Chtěl bych, aby se komise sešla poprvé v únoru, mohla by se scházet klidně dvakrát do měsíce,“ uvedl radní. Do začátku léta by se měli vybírat první nájemci. Budou to lidé pracující v preferovaných profesích, například u městské policie, ve školství či zdravotnictví. Magistrát pošle dle dohody seznam sedmdesáti nájemců.

„O ceně nájemného budeme ještě rozhodovat. Hlavnímu městu musíme za Sandru každý rok splácet z půjčky 13,4 milionu korun, takže Sandra by měla generovat alespoň necelých třicet milionů korun ročně, což se odráží v nutnosti u některých jednotek soutěžit nájem,“ podotkl radní s tím, že o klíči k přidělování jednotek a výši nájemného není ještě rozhodnuto.

„Je potřeba udržet ekonomiku, ceny budou vyšší než v městských bytech, ale stále to bude minimálně o 20 procent výhodnější než při komerčním nájmu,“ podotkl.

Jelikož ve spodní části Sandry budou sídlit některé odbory radnice, budova bude kolaudována po částech. Nejdříve ta spodní, do začátku září zbytek.

Po rekonstrukci se totiž do Sandry přestěhuje Odbor sociálních věcí a zdravotnictví. Nově by měl v budově sídlit i Odbor dopravy včetně nových systemizovaných míst pro agendu dopravních přestupků, kterou radnice přebírá od 1. července od pražského magistrátu. Objekt bude pravděpodobně využívat i Odbor interního auditu a kontroly. Server Pražský patriot o tom informovala tajemnice Úřadu městské části Praha 11 Simona Klimakovská.

Podle společnosti Hochtief, která rekonstrukci provádí, už byla dokončena výměna oken a došlo k likvidaci starých střešních souvrství s obsahem azbestu. „Probíhá montáž kontaktního zateplovacího systému, montáž nových střešních souvrství, montáž klempířských a zámečnických konstrukcí, úpravy anglických dvorků a malířské práce,“ sdělil mluvčí společnosti Michal Talián. Podle uzavřeného dodatku ke smlouvě je termín dokončení rekonstrukce letos 1. srpna. Smluvní cena je 245,3 milionu korun. Jak již bylo zmíněno, 180 milionů z této sumy půjčilo Praze 11 hlavní město.  

I vedle Sandry stojící bývalý hotel Opatov prochází celkovou rekonstrukcí, která bude dokončena příští rok. Provádí ji také společnost Hochtief. Termín dokončení byl stanoven na březen 2025, cena je 746,5 milionu korun.

Budova patří hlavnímu městu, které již na magistrátu vytvořilo pracovní skupinu, která by měla vedení metropole připravit seznam budoucích nájemců 272 jednotek. Obsazování začne v roce 2025, cílem je mít v Opatově mladé rodiny, zaměstnance vybraných profesí, osoby se zdravotním znevýhodněním, seniory a případně i osoby v tísni.

Na dohled od Sandry a Opatova by měl výhledově vzniknout parkovací dům se zhruba čtyřmi stovkami míst. O termínu ještě nebylo rozhodnuto. Pro nové nájemce možná bude vyčleněno 150 míst v chystaném parkovacím domě P+R v nedaleké Chilské ulici.


Autor: Jan Puci

V souvislosti s válkou se na Prahu 10 přemístilo 7000 Ukrajinců

Včera ve 21:29

Na Ukrajině si během uplynulého víkendu připomněli dvě smutná výročí: dva roky od začátku plnohodnotné ruské invaze a deset let od zabrání Krymu. Tisíce lidí v Praze i v dalších městech vyjádřily sounáležitost s Ukrajinou. Připomeňme si, co jsme pro napadenou zemi udělali...

Trhy na Tylově náměstí v Praze 2

Včera v 16:51

Od pondělí 11. března se otevřou trhy na Tylově náměstí v Praze 2.

Praha 14 pokračuje v programech prevence

Včera v 10:52

Praha 14 realizuje několik programů prevence rizikového chování, zaměřuje se na žáky. O podrobnostech informovala o tom koordinátorka protidrogové prevence a prevence kriminality Veronika Havlíčková.

Praha 8 vypsala konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala

Včera v 10:27

Praha 8 vyhlásila konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 13. března. 

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

Včera v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

Včera v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

Včera v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

PVK oslaví světový den vody

28. února 2024 v 11:37

Pražské vodovody a kanalizace oslaví Světový den vody Dnem otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v areálu Podolské vodárny. Akce se uskuteční v neděli 17. března.

Novoměstská radnice otevře vyhlídkovou věž

28. února 2024 v 10:05

Vyhlídková věž Novoměstské radnice je v zimě z bezpečnostních důvodů uzavřena. Otevřena bude opět v první jarní den, 20. března.

Další články
Nahoru