Dnes Čtvrtek - jasno 12°C
Zítra Pátek - polojasno 12°C
Čtvrtek 28. 9. 2023
Svátek má Václav, státní svátek
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Rekonstrukce Burzy v Holešovické tržnici pokračuje, budově se vrátí dávný lesk
Aktuální stav rekonstrukce bývalé jateční burzy v areálu tržnice. Foto: Technologie hl. m. Prahy

Rekonstrukce Burzy v Holešovické tržnici pokračuje, budově se vrátí dávný lesk

Bývalá jateční burza, která byla svého času nejzdobnější budovou Holešovické tržnice, prochází od začátku letošního roku rozsáhlou rekonstrukcí. Ta by jí měla vrátit původní podobu, jakou měla v době svého vzniku v roce 1895. Burza byla pro různé účely využívána do příchodu povodní v roce 2002, které poškodily statiku a zanechaly ji v chatrném stavu. Práce na památkově chráněné budově jsou naplánované zhruba na dva roky s dokončením na začátku roku 2025. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

„Burza s hostincem byla už na konci 19. století jedním z architektonických skvostů města. Díky citlivé rekonstrukci fasády, oken, dekoračních a dalších prvků získá zpět na svém půvabu. Místo, kde se dříve obchodovalo s masem a dobytkem, bude Pražanům sloužit jako multifunkční sál pro kulturní a společenské využití a také jako restaurace s venkovním posezením pod korunami stromů,“ uvedl pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský (Piráti).

Zatímco trhové a jateční budovy byly vystavěny v industriálním stylu, Burza byla zevnitř i zvenčí provedena v reprezentačním stylu s bohatou výzdobou. Zrestaurování se dočká mimo jiné honosný burzovní sál s malbami znaků českých měst, která byla na burze zastoupena, nebo busta patrona obchodníků, Merkura.

První půl rok probíhající rekonstrukce přinesl asi nejvíce patrnou úpravu. Došlo ke zbourání bočních přístaveb, které byly vybudovány až zhruba o třicet let později a podstatným způsobem změnily siluetu a dekorativnost stavby.

„V tuto chvíli probíhají práce na novém krovu včetně podpůrných konstrukcí, sanace suterénu a veškerého zdiva a pokračují restaurátorské práce povrchů a architektonických prvků. Čerstvou novinkou je pak zahájení oprav fasády a výstavby nové retenční nádrže pro sběr dešťové vody,“ přiblížil průběh prací Tomáš Novotný, místopředseda představenstva společnosti THMP, která z pověření magistrátu vykonává technický dozor stavebníka.

Připravuje se také montáž nových dřevěných oken vyrobených jako přesné kopie původního stavu, tak aby byl objekt do zimy uzavřen.

„Ačkoli je rekonstrukce Burzy stále ještě v počáteční fázi, již nyní jsme přistoupili k prvním krokům výběru budoucího nájemce, a to zejména proto, abychom již společně ladili případné stavební úpravy zázemí dle vítězné koncepce. Věřím, že se Burza stane novým vyhledávaným místem pro trávení volného času Pražanů, kdy nabídne propojení příjemného posezení s kulturou a volnočasovými aktivitami pro všechny věkové kategorie,“ doplnil za správce Holešovické tržnice, Výstaviště Praha, předseda představenstva Tomáš Hübl.


Autor: Jan Puci

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

Dnes v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

Dnes v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

Dnes v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

Včera ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Praha 1 prodlouží ubytování ukrajinským uprchlíkům

26. září 2023 v 18:03

Radní Prahy 1 v úterý odsouhlasili prodloužení nájmu ubytovacích prostor pro ukrajinské občany, kteří uprchli před ruskou agresí.

Další články
Nahoru