Dnes Čtvrtek - zatazeno 20°C
Zítra Pátek - bourky 21°C
Čtvrtek 30. 5. 2024
Svátek má Ferdinand
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rekonstrukce Burzy v Holešovické tržnici pokračuje, budově se vrátí dávný lesk
Aktuální stav rekonstrukce bývalé jateční burzy v areálu tržnice. Foto: Technologie hl. m. Prahy

Rekonstrukce Burzy v Holešovické tržnici pokračuje, budově se vrátí dávný lesk

Bývalá jateční burza, která byla svého času nejzdobnější budovou Holešovické tržnice, prochází od začátku letošního roku rozsáhlou rekonstrukcí. Ta by jí měla vrátit původní podobu, jakou měla v době svého vzniku v roce 1895. Burza byla pro různé účely využívána do příchodu povodní v roce 2002, které poškodily statiku a zanechaly ji v chatrném stavu. Práce na památkově chráněné budově jsou naplánované zhruba na dva roky s dokončením na začátku roku 2025. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

„Burza s hostincem byla už na konci 19. století jedním z architektonických skvostů města. Díky citlivé rekonstrukci fasády, oken, dekoračních a dalších prvků získá zpět na svém půvabu. Místo, kde se dříve obchodovalo s masem a dobytkem, bude Pražanům sloužit jako multifunkční sál pro kulturní a společenské využití a také jako restaurace s venkovním posezením pod korunami stromů,“ uvedl pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský (Piráti).

Zatímco trhové a jateční budovy byly vystavěny v industriálním stylu, Burza byla zevnitř i zvenčí provedena v reprezentačním stylu s bohatou výzdobou. Zrestaurování se dočká mimo jiné honosný burzovní sál s malbami znaků českých měst, která byla na burze zastoupena, nebo busta patrona obchodníků, Merkura.

První půl rok probíhající rekonstrukce přinesl asi nejvíce patrnou úpravu. Došlo ke zbourání bočních přístaveb, které byly vybudovány až zhruba o třicet let později a podstatným způsobem změnily siluetu a dekorativnost stavby.

„V tuto chvíli probíhají práce na novém krovu včetně podpůrných konstrukcí, sanace suterénu a veškerého zdiva a pokračují restaurátorské práce povrchů a architektonických prvků. Čerstvou novinkou je pak zahájení oprav fasády a výstavby nové retenční nádrže pro sběr dešťové vody,“ přiblížil průběh prací Tomáš Novotný, místopředseda představenstva společnosti THMP, která z pověření magistrátu vykonává technický dozor stavebníka.

Připravuje se také montáž nových dřevěných oken vyrobených jako přesné kopie původního stavu, tak aby byl objekt do zimy uzavřen.

„Ačkoli je rekonstrukce Burzy stále ještě v počáteční fázi, již nyní jsme přistoupili k prvním krokům výběru budoucího nájemce, a to zejména proto, abychom již společně ladili případné stavební úpravy zázemí dle vítězné koncepce. Věřím, že se Burza stane novým vyhledávaným místem pro trávení volného času Pražanů, kdy nabídne propojení příjemného posezení s kulturou a volnočasovými aktivitami pro všechny věkové kategorie,“ doplnil za správce Holešovické tržnice, Výstaviště Praha, předseda představenstva Tomáš Hübl.


Autor: Jan Puci

Konal se již desátý ročník mezinárodního sympozia

Včera v 07:55

V uplynulém týdnu se ve dnech 23. a 24. května již podesáté setkali odborníci z celého světa k diskusi nad tématy udržitelného konceptu dopravy, kvality života a dalších oblastí spojených s chytrými městy. Konalo se sympozium Smart Cities Symposium Prague 2024 (SCSP).

Dotační program Prahy 15 pro sociální oblast

Včera v 07:07

Praha 15 vyhlásila dotační program pod názvem „MČ Praha 15 pro sociální oblast 2024“. Dotace se vztahuje na pomoc dětem a mládeži, pomoc seniorům, pomoc osobám se zdravotním postižením a ostatní služby a činnosti v oblasti sociální prevence.

Další články
Nahoru