
Rekonstrukce bitvy u Štěrbohol připomene střet pruské a rakouské armády v roce 1757
Na událost se sjedou členové historických vojenských spolků z ČR a ze zahraničí. Pro děti je připraven zábavný program již od rána v Kouzelném parku Hrušov, odpoledne pokračuje tradičním pálením čarodějnic s kouzelníkem, koncertem Pohřební kapely a dalšími aktivitami pro malé i velké návštěvníky.
„Bitva u Štěrbohol je jednou z mála historických událostí, která se na území naší dnešní obce v minulosti odehrála, o to má však větší význam. Vzpomínková akce je nejen atraktivní podívanou, ale její odkaz je nutné připomínat zejména naši nejmladší generaci. Události předchází několikaměsíční přípravy, úzká spolupráce s vojenskými spolky a nadšenci, bez kterých by tak náročnou akci nebylo možné realizovat,“ uvedl starosta Městské části Praha-Štěrboholy František Ševít (ODS).
Rekonstrukci bitvy doplní makety dobového bojového opevnění s děly, návštěvníci spatří výcvik kavalerie, ukázku lovu s dravci apod. Veškeré dění na bojišti bude pro návštěvníky komentováno. Atmosféru doplní dobový vojenský tábor, který bude stát již od soboty na prostranství za štěrboholskou radnicí.
Poslední dubnová neděle patří svátku pálení čarodějnic, a na tuto tradici naváže i program Čarodějnického dne Štěrboholy. Ten pro nejmenší čaroděje startuje již v neděli dopoledne zábavnými soutěžemi v parku Hrušov.
Program pokračuje od 17 hodin na prostranství u úřadu MČ Štěrboholy vystoupením kouzelníka Jakuba Bílka, sportovní ukázkou sdružení Athlete lab, dětskými soutěžemi, a večer akci zakončí koncert Pohřební kapely.
Před nepřízní počasí ochrání návštěvníky akce velkokapacitní stan, připraveno bude bohaté občerstvení včetně nápojů i tradičních českých jídel.
Štěrboholská bitva je po bitvě na Bílé hoře druhou nejvýznamnější bitvou, která v minulosti proběhla na území dnešní Prahy. Bitva u Štěrbohol se odehrála 6. května 1757, kdy se utkala pruská armáda pod velením krále Fridricha II. a polního maršála Kurta Christopha von Schwerina s vojskem Habsburské monarchie v čele s princem Karlem Alexandrem Lotrinským a polním maršálem Maximilianem Brownem.
Střetnutí bylo ve své době nejkrvavější bitvou 18. století, přesto zůstává ve stínu rozhodujícího rakouského triumfu u Kolína. Štěrboholské bojiště je historiky považováno za stejně významné jako bojiště na vrchu Žižkov a na Bílé hoře.
Program oslav Bitvy Štěrboholy a Čarodějnického dne, 30. dubna:
9:00 až 13:00 – Dětský kouzelný park Hrušov
13:00 – Pochod vojáků obcí k památníku a pietní akt
14:00 – Vznešené umění lovu
Bitevní ukázka
Výcvik kavalerie
Od 17:00 na prostranství u úřadu MČ Štěrboholy:
- Vystoupení sokolníka a cvičení vojáků
- Vystoupení Athlete Lab
- Kouzelné divadlo Jakuba Bílka
- Zapálení čarodějnické hranice
- Koncert Pohřební kapely
Zdroj: MČ Praha-Štěrboholy