Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 17. 7. 2024
Svátek má Martina
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rekonstrukce bitvy u Štěrbohol připomene střet pruské a rakouské armády v roce 1757
30 duben
Víkend
Rekonstrukce Bitvy u Štěrbohol. Foto: Kamino

Rekonstrukce bitvy u Štěrbohol připomene střet pruské a rakouské armády v roce 1757

30. 4. 2023
Pražské Štěrboholy se tuto neděli 30. dubna doslova vrátí v čase. Městskou částí se budou prohánět v dobových uniformách rakouští a pruští vojáci na koních i dělostřelci, kteří tak návštěvníkům připomenou krvavou bitvu z roku 1757. Nedělní akce začíná od 13 hodin pochodem vojáků obcí k památníku a pokračuje rozsáhlou rekonstrukcí bitvy  

Na událost se sjedou členové historických vojenských spolků z ČR a ze zahraničí. Pro děti je připraven zábavný program již od rána v Kouzelném parku Hrušov, odpoledne pokračuje tradičním pálením čarodějnic s kouzelníkem, koncertem Pohřební kapely a dalšími aktivitami pro malé i velké návštěvníky. 

„Bitva u Štěrbohol je jednou z mála historických událostí, která se na území naší dnešní obce v minulosti odehrála, o to má však větší význam. Vzpomínková akce je nejen atraktivní podívanou, ale její odkaz je nutné připomínat zejména naši nejmladší generaci. Události předchází několikaměsíční přípravy, úzká spolupráce s vojenskými spolky a nadšenci, bez kterých by tak náročnou akci nebylo možné realizovat,“ uvedl starosta Městské části Praha-Štěrboholy František Ševít (ODS). 

Rekonstrukci bitvy doplní makety dobového bojového opevnění s děly, návštěvníci spatří výcvik kavalerie, ukázku lovu s dravci apod. Veškeré dění na bojišti bude pro návštěvníky komentováno. Atmosféru doplní dobový vojenský tábor, který bude stát již od soboty na prostranství za štěrboholskou radnicí. 

Poslední dubnová neděle patří svátku pálení čarodějnic, a na tuto tradici naváže i program Čarodějnického dne Štěrboholy. Ten pro nejmenší čaroděje startuje již v neděli dopoledne zábavnými soutěžemi v parku Hrušov. 

Program pokračuje od 17 hodin na prostranství u úřadu MČ Štěrboholy vystoupením kouzelníka Jakuba Bílka, sportovní ukázkou sdružení Athlete lab, dětskými soutěžemi, a večer akci zakončí koncert Pohřební kapely. 

Před nepřízní počasí ochrání návštěvníky akce velkokapacitní stan, připraveno bude bohaté občerstvení včetně nápojů i tradičních českých jídel. 

Štěrboholská bitva je po bitvě na Bílé hoře druhou nejvýznamnější bitvou, která v minulosti proběhla na území dnešní Prahy. Bitva u Štěrbohol se odehrála 6. května 1757, kdy se utkala pruská armáda pod velením krále Fridricha II. a polního maršála Kurta Christopha von Schwerina s vojskem Habsburské monarchie v čele s princem Karlem Alexandrem Lotrinským a polním maršálem Maximilianem Brownem. 

Střetnutí bylo ve své době nejkrvavější bitvou 18. století, přesto zůstává ve stínu rozhodujícího rakouského triumfu u Kolína. Štěrboholské bojiště je historiky považováno za stejně významné jako bojiště na vrchu Žižkov a na Bílé hoře. 

Program oslav Bitvy Štěrboholy a Čarodějnického dne, 30. dubna: 

9:00 až 13:00 – Dětský kouzelný park Hrušov

13:00 – Pochod vojáků obcí k památníku a pietní akt

14:00 – Vznešené umění lovu

             Bitevní ukázka

             Výcvik kavalerie

Od 17:00 na prostranství u úřadu MČ Štěrboholy:

-        Vystoupení sokolníka a cvičení vojáků

-        Vystoupení Athlete Lab

-        Kouzelné divadlo Jakuba Bílka

-        Zapálení čarodějnické hranice

-        Koncert Pohřební kapely 

Zdroj: MČ Praha-Štěrboholy


Autor: puc

Festival Zlobení 2024

Včera v 07:16

Druhý ročník open festivalu pro děti a jejich rodiče na nádvoří kláštera Gabriel Loci na Praze 5. Divadlo, hudba, hra a mnohem víc v sobotu 20. července a v neděli 21. Vstupné je dobrovolné.  

Dyzajn market Prázdniny 2024

15. července 2024 v 18:59

Dyzajn market Prázdniny se koná 27. a 28. července na náměstí Václava Havla (piazzettě Národního divadla) v Praze 1, oba dny od 10:00 do 18:00. Vstup je zdarma a bez bariér.

Koncert na Bílé Hoře

15. července 2024 v 09:25

Poslechněte si melodii houslí a vychutnejte doušky čaje pod letní oblohou. Odpoledne plné hudby a čaje se bude konat 20. července na pódiu u kláštera.

S dětmi za zvířátky

11. července 2024 ve 13:47

Akce pro děti se koná v sobotu 13. července od 10 hodin a je zdarma.

Vycházka: Malostranské šlechtické zahrady

11. července 2024 v 06:44

Putování po malostranských zahradách započne v neděli 14. července v 9:30 v jedné z těch nejkrásnějších, Valdštejnské, další kroky povedou do vzájemně propojených zahrad na jižním svahu pod Pražským hradem. Tvoří je celkem pět honosných zahrad – Ledeburská, Malá a Velká Pálffyovská, Kolowratská a...

Japonský svátek milenců v Dolních Počernicích

10. července 2024 v 09:14

Tradice Japonska můžete poznat na slavnosti Tanabata – svátku hvězdných milenců, která se koná v sobotu 20. července od 10 do 17 hodin v zámeckém parku v Dolních Počernicích. Už 5. ročník této letní lidové oslavy pořádá Česko-japonská společnost a vstup na akci je...

Světový street food na Smíchovské náplavce

9. července 2024 v 07:12

To nejlepší ze světového street foodu ochutnáte v neděli 14.července na Smíchovské náplavce. Vybírat budete ze široké nabídky street foodových specialit, čerstvých ryb i šťavnatých burgerů. Ochutnáte tradiční pokrmy Indonésie a zjistíte, co se vaří v Africe.

Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 19. a 20. století

8. července 2024 v 08:27

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V sobotu 13. července se v 13:30...

Červencová procházka Vinohradským hřbitovem

6. července 2024 v 08:22

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V sobotu 13. července se v 10:30...

Letní podvečer ve víru swingu na Strahově

5. července 2024 v 08:01

Zatančit si v rytmu swingu v jedinečném prostoru Velkého strahovského stadionu můžete v neděli 14. července v 17 hodin. Připravené jsou workshop pro začátečníky, swingová tančírna s živou kapelou i taneční vystoupení. Vstup je zdarma.

Zítra na farmářských trzích na Kulaťáku

28. června 2024 v 08:49

V sobotu najdete na Kulaťáku novinky, třeba osvěžující zázvorové limonády od gingles.co, které jsou perfektní pro horké letní dny. Nově si na trhu můžete pořídit i medovou salsu, která je ideální ke grilovaným pokrmům.

Milovníci zmrzliny se sejdou v Holešovicích

21. června 2024 ve 12:33

První letní víkend, 22. a 23. června, se na Výstavišti v Holešovicích opět sejdou milovníci zmrzliny. Koná se zde 10. ročník oblíbeného Prague Ice Cream Festivalu. Součástí akce je bohatý doprovodný program pro celou rodinu zaměřený také na prevenci zdraví.

Praha 14 zve na Den nejen pro seniory

17. června 2024 ve 20:37

Akce se v Praze 14 koná v sobotu 22. června od 14 hodin v H55.

Veganské hody

17. června 2024 v 11:44

V parku Na Pankráci se 22. června uskuteční akce s názvem Veganské hody. Od 11 hodin jsou připraveny nejen veganské pokrmy, ale také přednášky či debata majitelů psů o rostlinné stravě.

Další články
Nahoru