Dnes Pondělí - polojasno 20°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 25. 9. 2023
Svátek má Zlata
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Rekonstrukce bitvy u Štěrbohol připomene střet pruské a rakouské armády v roce 1757
30 duben
Víkend
Rekonstrukce Bitvy u Štěrbohol. Foto: Kamino

Rekonstrukce bitvy u Štěrbohol připomene střet pruské a rakouské armády v roce 1757

30. 4. 2023
Pražské Štěrboholy se tuto neděli 30. dubna doslova vrátí v čase. Městskou částí se budou prohánět v dobových uniformách rakouští a pruští vojáci na koních i dělostřelci, kteří tak návštěvníkům připomenou krvavou bitvu z roku 1757. Nedělní akce začíná od 13 hodin pochodem vojáků obcí k památníku a pokračuje rozsáhlou rekonstrukcí bitvy  

Na událost se sjedou členové historických vojenských spolků z ČR a ze zahraničí. Pro děti je připraven zábavný program již od rána v Kouzelném parku Hrušov, odpoledne pokračuje tradičním pálením čarodějnic s kouzelníkem, koncertem Pohřební kapely a dalšími aktivitami pro malé i velké návštěvníky. 

„Bitva u Štěrbohol je jednou z mála historických událostí, která se na území naší dnešní obce v minulosti odehrála, o to má však větší význam. Vzpomínková akce je nejen atraktivní podívanou, ale její odkaz je nutné připomínat zejména naši nejmladší generaci. Události předchází několikaměsíční přípravy, úzká spolupráce s vojenskými spolky a nadšenci, bez kterých by tak náročnou akci nebylo možné realizovat,“ uvedl starosta Městské části Praha-Štěrboholy František Ševít (ODS). 

Rekonstrukci bitvy doplní makety dobového bojového opevnění s děly, návštěvníci spatří výcvik kavalerie, ukázku lovu s dravci apod. Veškeré dění na bojišti bude pro návštěvníky komentováno. Atmosféru doplní dobový vojenský tábor, který bude stát již od soboty na prostranství za štěrboholskou radnicí. 

Poslední dubnová neděle patří svátku pálení čarodějnic, a na tuto tradici naváže i program Čarodějnického dne Štěrboholy. Ten pro nejmenší čaroděje startuje již v neděli dopoledne zábavnými soutěžemi v parku Hrušov. 

Program pokračuje od 17 hodin na prostranství u úřadu MČ Štěrboholy vystoupením kouzelníka Jakuba Bílka, sportovní ukázkou sdružení Athlete lab, dětskými soutěžemi, a večer akci zakončí koncert Pohřební kapely. 

Před nepřízní počasí ochrání návštěvníky akce velkokapacitní stan, připraveno bude bohaté občerstvení včetně nápojů i tradičních českých jídel. 

Štěrboholská bitva je po bitvě na Bílé hoře druhou nejvýznamnější bitvou, která v minulosti proběhla na území dnešní Prahy. Bitva u Štěrbohol se odehrála 6. května 1757, kdy se utkala pruská armáda pod velením krále Fridricha II. a polního maršála Kurta Christopha von Schwerina s vojskem Habsburské monarchie v čele s princem Karlem Alexandrem Lotrinským a polním maršálem Maximilianem Brownem. 

Střetnutí bylo ve své době nejkrvavější bitvou 18. století, přesto zůstává ve stínu rozhodujícího rakouského triumfu u Kolína. Štěrboholské bojiště je historiky považováno za stejně významné jako bojiště na vrchu Žižkov a na Bílé hoře. 

Program oslav Bitvy Štěrboholy a Čarodějnického dne, 30. dubna: 

9:00 až 13:00 – Dětský kouzelný park Hrušov

13:00 – Pochod vojáků obcí k památníku a pietní akt

14:00 – Vznešené umění lovu

             Bitevní ukázka

             Výcvik kavalerie

Od 17:00 na prostranství u úřadu MČ Štěrboholy:

-        Vystoupení sokolníka a cvičení vojáků

-        Vystoupení Athlete Lab

-        Kouzelné divadlo Jakuba Bílka

-        Zapálení čarodějnické hranice

-        Koncert Pohřební kapely 

Zdroj: MČ Praha-Štěrboholy


Autor: puc

Praha 4: Street sports před Kongresovým centrem

23. září 2023 v 19:18

Praha 4 zve v neděli 24. září od 15 hodin na ukázky Street sports před Kongresovým centrem Praha u vchodu číslo 4.

Den hrdinů láká i na soutěž ve vyprošťování z havarovaných aut

22. září 2023 v 10:11

V rámci Dne hrdinů, který se bude konat v sobotu 23. září od 11 do 17 hodin na Výstavišti Praha, se uskuteční soutěž ve soutěž ve vyprošťování z havarovaných vozidel. Soutěž bude probíhat mezi devátou a patnáctou hodinou

Praha 15: Hostivařský Komunitní den

22. září 2023 v 09:22

V areálu kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Komunitního centra Farní dvůr se 7. října od 9 do 19 hodin koná komunitní sousedské setkání s dobročinným bazárkem, kreativní, sportovní, kuchařskou a dalšími dílnami, hrou pro rodiny s dětmi, přednáškou o historii...

Do Prahy 10 na Maňánu

22. září 2023 v 08:11

V sobotu 23. září v ulici Brigádníků a přilehlém parku Solidarita se koná pátý ročník rodinného multižánrového festivalu.

Malá Strana září

21. září 2023 v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Praha 13 zve na Butovický rohlík

21. září 2023 v 11:26

Městská část Praha 13 a Triatlon sportklub Praha srdečně zvou do Centrálního parku na Butovický rohlík, tradiční cyklistický závod pro všechny věkové kategorie, který se koná u příležitosti Evropského týdne mobility.  

Vinobraní na Máchalce 2023

21. září 2023 v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Plavejte v Praze 1

21. září 2023 v 07:18

V sobotu 7. října se koná tradiční plavání O pohár městské části Praha 1. Začíná se ve 14 hodin.

Svatováclavská pouť na Proseku už podvaatřicáté

21. září 2023 v 00:07

Letošní 32. Svatováclavská pouť na Proseku se koná 23. a 24. září v okolí kostela sv. Václava v Praze 9. Tradičně ji pořádá městská část Praha 9.

Chov goril v Zoo Praha slaví 60 let

21. září 2023 v 00:03

V sobotu 23. září oslaví Zoo Praha Světový den goril společně s výročím 60 let zdejšího chovu těchto největších primátů světa. Návštěvníci se mohou těšit na mimořádný program v obou pavilonech – v loni otevřené Rezervaci Dja, kterou obývá rodinná skupina, a také v Centru Méfou, kde žije slavný...

Pivní festival Desítka na Desítce se vrací

20. září 2023 ve 22:55

V sobotu 23. září se na Kubánském náměstí v Praze 10 uskuteční festival pro všechny milovníky zlatavého moku. První ročník festivalu Desítka na Desítce loni zaznamenal mezi návštěvníky úspěch. Druhý ročník bude pokračovat v jeho šlépějích. Na návštěvníky čeká 12 minipivovarů, bezpočet stánků...

Centrální park v Praze 13 bude hostit mistrovství ve Flyboardu

20. září 2023 v 09:28

Mistrovství České republiky ve Flyboardu 2023, možnost půjčovny, kde se do pěti minut naučí létat kdokoliv. Ukázky nového adrenalinového sportu si můžete užít v podobě závodní ale i umělecké.

Beachvolejbal: Do Žlutých lázní se vrací amatérský turnaj dvojic

19. září 2023 v 16:29

Žluté lázně v pražském Podolí čeká poslední venkovní podívaná v beachvolejbale v letošním roce. Amatérský turnaj dvojic odstartuje již tuto neděli 24. září v 10 hodin kláním o putovní pohár.

Butky Park provoní food festival a roztančí brazilská samba

19. září 2023 v 08:50

Butky Park, nový volnočasový areál v sousedství pražského obchodního centra Galerie Butovice a Prokopského údolí, v sobotu 30. září rozehraje symfonii všech smyslů při food festivalu, latinskoamerických tancích i cestovatelském vyprávění. Vstup je zdarma.  

Další články
Nahoru