Dnes Neděle - zatazeno 13°C
Zítra Pondělí - polojasno 15°C
Neděle 17. 10. 2021
Svátek má Hedvika
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře by se mělo zúčastnit na tisíc zbrojnošů
18 zář
19 zář
Festivaly
Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře slibuje zajímavou podívanou. Foto: archiv

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře by se mělo zúčastnit na tisíc zbrojnošů

18. 9. 2021 - 19. 9. 2021
Rekonstrukce střetu stavovské a císařské armády při příležitosti 401. výročí bitvy na Bílé hoře se na Vypichu v Praze 6 uskuteční 18. a 19. září. Bojovat by po oba víkendové dny od 15:00 hodin měla asi tisícovka zbrojnošů. Dění na bojišti bude doprovázet nová autorská hudba a změny dozná i scénář rekonstruované bitvy.

Pro návštěvníky 17. ročníku akce jsou připravené také dobové trhy a přednášky mimo jiné o historických souvislostech bitvy nebo o životě vojáků v 17. století. ČTK to za pořadatele sdělil mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.

„Na akci očekáváme účast kolem tisícovky protagonistů z České republiky i ze zahraničí," uvedl Hannich.

Na letošní rekonstrukci bitvy by se podle mluvčího radnice měli představit jezdci na koních, pěší či dělostřelci z Německa a Maďarska. Plánuje se i účast protagonistů ze Španělska, Rakouska a Velké Británie.

Oslav jubilejního 400. výročí bitvy, který připadal na rok 2020, se kvůli covidu-19 zúčastnilo namísto plánovaných 2000 jen několik set vojáků. Účast tehdy kvůli protipandemickým opatřením odmítli zvláště účinkující ze zahraničí.

Kvůli pandemii covidu-19 loni na podzim organizátoři přistoupili k úpravě prostranství na pláni na Vypichu, kde se rekonstrukce bitvy odehrává. Areál na pláni na Vypichu před oborou Hvězda byl rozdělený do několika neprůchozích sektorů, které měly vlastní vstupy a samostatnou tribunu.

Cílem bylo zamezit možnému šíření nákazy mezi lidmi. Letos podle Hannicha takové úpravy hlediště v plánu nejsou. Diváci budou nicméně muset dodržovat preventivní hygienická pravidla, dodal.

Rekonstrukci organizují Občanské sdružení Bílá hora 1620, spolek Rytíři Koruny České a městská část Praha 6. Radnice letos na akci přispěla částkou 405 000 korun.

V bitvě na Bílé hoře, která se konala 8. listopadu 1620, potlačila vojska habsburského císaře Ferdinanda II. povstání českých nekatolických stavů. Bitvě předcházela v roce 1618 pražská defenestrace.

Zástupci stavů tehdy vyhodili místodržící z okna Pražského hradu. Začal tak 30 let trvající celoevropský konflikt, v němž se střetly katolické a protestantské země. Po skončení války se české země staly téměř na 300 let součástí habsburské monarchie.


Autor: ČTK

Vize revitalizace Chodoveckého potoka je dokončena, klade důraz na zeleň, cesty a mobiliář

Včera ve 12:00

Praha 4 navázala v loňském roce spolupráci s Katedrou zahradní a krajinné architektury ČZU s cílem zhodnotit krajinný a rekreační potenciál Chodoveckého potoka v bezprostředním sousedství sídliště Spořilov II.

V bikeparku bude nové veřejné osvětlení

Včera v 10:53

V bikeparku v Praze 14 započnou příští týden práce související s výstavbou nového veřejného osvětlení. Probíhat budou podle klimatických možností tak, aby se do zimní sezony podařilo osvětlení dokončit.

Praha 4: Den zdraví konferenčním centru City

15. října 2021 ve 12:03

Akce společnosti Stop Obezitě proběhne letos 23. října od 10 do 18 hodin v prostorách konferenčního centra City, v blízkosti metra C Pankrác.

Podzimní úklid na Šestce: Čištění chodníků a zeleně potrvá dva měsíce

15. října 2021 v 11:53

Praha 6 pořádá nad rámec pravidelných pololetních úklidů mimořádné podzimní čištění chodníků, rabátek kolem stromů a sběr psích exkrementů. Akce začala na začátku října, potrvá do konce listopadu a zaměřuje se především na odstranění plevele a nečistot z chodníků...

Ve čtyřicátém druhém týdnu nepoteče voda v těchto ulicích

14. října 2021 v 18:29

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Vršovický koláč na Kubánském náměstí

14. října 2021 v 08:18

Hudební vystoupení, soutěže pro děti v sobotu od 10 hodin na Kubánském náměstí. Vstup je zdarma.

Revitalizace jihovýchodní části parku u Národního muzea se dočká úprav, Praha 2 vybrala dodavatele

13. října 2021 ve 22:25

Rada městské části Praha 2 rozhodla o výběru dodavatele revitalizace jihovýchodní části parku Čelakovského sady. Nejvhodnější nabídku k veřejné zakázce malého rozsahu podala společnost Gardenline s nabídkovou cenou 7 098 877 korun včetně DPH. S vítěznou společností začne městská část v nejbližší...

Festival popkultury Comic-Con Prague

13. října 2021 v 11:45

Comic-Con Prague je festival popkultury po vzoru Comic-Conů po celém světě. Přináší pestrý program zejména pro fanoušky sci-fi, fantasy a hororu ve hrách, filmech a seriálech, anime a comicsu, knihách a obrazech, hudbě a kostýmech atd.

Letiště Praha obnovuje exkurze

13. října 2021 v 09:07

Prohlídka letištních ploch nebo návštěva u letištních hasičů je zpět. Letiště Praha po pandemii onemocnění covid-19 obnovuje oblíbené exkurze. V rámci nich mají fanoušci letadel a letectví možnost poznat provoz letiště a z několika desítek metrů sledovat přistání a starty letadel i jejich...

V Korunní ulici bude slavnostně odhalena lavička Jaroslava Foglara

13. října 2021 v 05:58

Pátá foglarovská lavička věnovaná knize Tajemná Řásnovka bude odhalena ve středu 13. října u pobočky Městské knihovny v Korunní ulici na Praze 2. Stejně jako předchozí lavičky věnované románům Hoši od Bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině, Záhada hlavolamu a Boj o první místo je i tato ručně...

Praha 5 zve na tradiční pokrmy Srí Lanky

12. října 2021 ve 22:56

To nejlepší ze světového street foodu ochutnáte v sobotu 16. října na Smíchovské náplavce. Vybírat budete ze široké nabídky specialit, čerstvých ryb i šťavnatých burgerů.

Hrajte si na radnici, užijte si deskové hry

12. října 2021 v 11:06

V rámci aktivit místní Agendy 21 připravila radnice Třináctky na pondělí 18. října odpoledne plné deskových her. Není důležité, kdo vyhraje, důležité je strávit společně příjemné odpoledne a pobavit se.

Další články
Nahoru