
Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře by se mělo zúčastnit na tisíc zbrojnošů
Pro návštěvníky 17. ročníku akce jsou připravené také dobové trhy a přednášky mimo jiné o historických souvislostech bitvy nebo o životě vojáků v 17. století. ČTK to za pořadatele sdělil mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.
„Na akci očekáváme účast kolem tisícovky protagonistů z České republiky i ze zahraničí," uvedl Hannich.
Na letošní rekonstrukci bitvy by se podle mluvčího radnice měli představit jezdci na koních, pěší či dělostřelci z Německa a Maďarska. Plánuje se i účast protagonistů ze Španělska, Rakouska a Velké Británie.
Oslav jubilejního 400. výročí bitvy, který připadal na rok 2020, se kvůli covidu-19 zúčastnilo namísto plánovaných 2000 jen několik set vojáků. Účast tehdy kvůli protipandemickým opatřením odmítli zvláště účinkující ze zahraničí.
Kvůli pandemii covidu-19 loni na podzim organizátoři přistoupili k úpravě prostranství na pláni na Vypichu, kde se rekonstrukce bitvy odehrává. Areál na pláni na Vypichu před oborou Hvězda byl rozdělený do několika neprůchozích sektorů, které měly vlastní vstupy a samostatnou tribunu.
Cílem bylo zamezit možnému šíření nákazy mezi lidmi. Letos podle Hannicha takové úpravy hlediště v plánu nejsou. Diváci budou nicméně muset dodržovat preventivní hygienická pravidla, dodal.
Rekonstrukci organizují Občanské sdružení Bílá hora 1620, spolek Rytíři Koruny České a městská část Praha 6. Radnice letos na akci přispěla částkou 405 000 korun.
V bitvě na Bílé hoře, která se konala 8. listopadu 1620, potlačila vojska habsburského císaře Ferdinanda II. povstání českých nekatolických stavů. Bitvě předcházela v roce 1618 pražská defenestrace.
Zástupci stavů tehdy vyhodili místodržící z okna Pražského hradu. Začal tak 30 let trvající celoevropský konflikt, v němž se střetly katolické a protestantské země. Po skončení války se české země staly téměř na 300 let součástí habsburské monarchie.