Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 19°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře by se mělo zúčastnit na tisíc zbrojnošů
18 zář
19 zář
Festivaly
Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře slibuje zajímavou podívanou. Foto: archiv

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře by se mělo zúčastnit na tisíc zbrojnošů

18. 9. 2021 - 19. 9. 2021
Rekonstrukce střetu stavovské a císařské armády při příležitosti 401. výročí bitvy na Bílé hoře se na Vypichu v Praze 6 uskuteční 18. a 19. září. Bojovat by po oba víkendové dny od 15:00 hodin měla asi tisícovka zbrojnošů. Dění na bojišti bude doprovázet nová autorská hudba a změny dozná i scénář rekonstruované bitvy.

Pro návštěvníky 17. ročníku akce jsou připravené také dobové trhy a přednášky mimo jiné o historických souvislostech bitvy nebo o životě vojáků v 17. století. ČTK to za pořadatele sdělil mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.

„Na akci očekáváme účast kolem tisícovky protagonistů z České republiky i ze zahraničí," uvedl Hannich.

Na letošní rekonstrukci bitvy by se podle mluvčího radnice měli představit jezdci na koních, pěší či dělostřelci z Německa a Maďarska. Plánuje se i účast protagonistů ze Španělska, Rakouska a Velké Británie.

Oslav jubilejního 400. výročí bitvy, který připadal na rok 2020, se kvůli covidu-19 zúčastnilo namísto plánovaných 2000 jen několik set vojáků. Účast tehdy kvůli protipandemickým opatřením odmítli zvláště účinkující ze zahraničí.

Kvůli pandemii covidu-19 loni na podzim organizátoři přistoupili k úpravě prostranství na pláni na Vypichu, kde se rekonstrukce bitvy odehrává. Areál na pláni na Vypichu před oborou Hvězda byl rozdělený do několika neprůchozích sektorů, které měly vlastní vstupy a samostatnou tribunu.

Cílem bylo zamezit možnému šíření nákazy mezi lidmi. Letos podle Hannicha takové úpravy hlediště v plánu nejsou. Diváci budou nicméně muset dodržovat preventivní hygienická pravidla, dodal.

Rekonstrukci organizují Občanské sdružení Bílá hora 1620, spolek Rytíři Koruny České a městská část Praha 6. Radnice letos na akci přispěla částkou 405 000 korun.

V bitvě na Bílé hoře, která se konala 8. listopadu 1620, potlačila vojska habsburského císaře Ferdinanda II. povstání českých nekatolických stavů. Bitvě předcházela v roce 1618 pražská defenestrace.

Zástupci stavů tehdy vyhodili místodržící z okna Pražského hradu. Začal tak 30 let trvající celoevropský konflikt, v němž se střetly katolické a protestantské země. Po skončení války se české země staly téměř na 300 let součástí habsburské monarchie.


Autor: ČTK

Den otevřených dveří Prakab a festival KoresponDance

Dnes v 09:21

Společnost Prakab zve na Den otevřených dveří a druhý den festivalu KoresponDance.

MINT Market léto

Dnes v 07:32

Sháníte nové šaty na léto, kabelku k vodě nebo nové náušnice? Přijďte v neděli 16. června od 10 do 18 hodin na MINT Market na Rašínovo nábřeží. Svou tvorbu zde představí více než 130 tvůrců a designérů z celé republiky i zahraničí.

Třicet let Prahy 15: Výstava končí příští týden

Včera v 19:26

Už jen do 20. června je k vidění výstava v parku v Holoubkovské ulici k 30. výročí patnácté městské části.

PesFest 2024 v parku Na Pankráci

Včera v 11:22

Jedenáctý ročník festivalu pro psa a jeho rodinu PesFest v neděli 16. června v parku Na Pankráci v Praze 4

ZŠ Křimická přijme zaměstnance

Včera v 09:24

Základní škola Křimická v Horních Měcholupech nabízí místo paní učitelce nebo panu učiteli 1. stupně. Nabízí možnost ubytování a třídnický příplatek 3 000 korun. Informovala o tom Praha 15 na svém facebookovém profilu. „Těšíme se také na asistenty/ky pedagoga,“ uvedla. Více informací lze získat na...

Cyklojízda s průvodcem Prahy 10: Záběhlice

Včera v 08:17

V úterý 18. června od 18 hodin objedete zajímavá místa Zahradního města a přilehlého okolí Vršovic. Na trase je 10 zastavení s krátkým výkladem. Maximální délka trasy 10 km, dle domluvy s účastníky akce.

Zahradnictví Ďáblice slaví 100 let

Včera v 07:20

V letošním roce slaví Zahradnictví Ďáblice 100 let od svého založení a v průběhu celého roku pořádá různé akce, při kterých zve i do jeho zázemí a arboreta.

Festival jak víno v Praze 3

Včera v 07:19

Farmářský trh na Jiřáku se v sobotu 15. června od 10 hodin podruhé promění na trh vína, pozvaní jsou vinaři z Francie, Gruzie, Portugalska, Itálie, ale i z Mělníka a stálice z jižní Moravy jako vinařství Volařík a další.

Nahlédněte do útrob muzea i po setmění. Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu

Včera v 07:01

Co vše ukrývá muzeum? Jak to vypadá v muzejním podzemí a jaký je pohled na Prahu ze střechy při západu slunce? To za běžného dne nepoznáte. V rámci Pražské muzejní noci to ale možné bude – Národní zemědělské muzeum pro návštěvníky připravilo noční ponor do hlubin i historie muzea, komentovanou...

Komentovaná prohlídka výstavy o Františku Pláničkovi

10. června 2024 ve 12:16

Autorská komentovaná prohlídka výstavy o brankářské legendě Františku Pláničkovi, který žil v nedaleké ulici Sasankova se koná 25. června v 17:30. Výstavou vás provede spoluautor výstavy Vladimír Zápotocký.

Devětkrát s devítkou: Art kvartet

10. června 2024 v 11:51

Čtvrtý koncert z cyklu koncertů Prahy 9 se koná 12. června. V Parku Přátelství na Proseku uslyšíte Art kvartet.

Další články
Nahoru