Dnes Středa - oblacno 4°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 4°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře by se mělo zúčastnit na tisíc zbrojnošů
18 zář
19 zář
Festivaly
Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře slibuje zajímavou podívanou. Foto: archiv

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře by se mělo zúčastnit na tisíc zbrojnošů

18. 9. 2021 - 19. 9. 2021
Rekonstrukce střetu stavovské a císařské armády při příležitosti 401. výročí bitvy na Bílé hoře se na Vypichu v Praze 6 uskuteční 18. a 19. září. Bojovat by po oba víkendové dny od 15:00 hodin měla asi tisícovka zbrojnošů. Dění na bojišti bude doprovázet nová autorská hudba a změny dozná i scénář rekonstruované bitvy.

Pro návštěvníky 17. ročníku akce jsou připravené také dobové trhy a přednášky mimo jiné o historických souvislostech bitvy nebo o životě vojáků v 17. století. ČTK to za pořadatele sdělil mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.

„Na akci očekáváme účast kolem tisícovky protagonistů z České republiky i ze zahraničí," uvedl Hannich.

Na letošní rekonstrukci bitvy by se podle mluvčího radnice měli představit jezdci na koních, pěší či dělostřelci z Německa a Maďarska. Plánuje se i účast protagonistů ze Španělska, Rakouska a Velké Británie.

Oslav jubilejního 400. výročí bitvy, který připadal na rok 2020, se kvůli covidu-19 zúčastnilo namísto plánovaných 2000 jen několik set vojáků. Účast tehdy kvůli protipandemickým opatřením odmítli zvláště účinkující ze zahraničí.

Kvůli pandemii covidu-19 loni na podzim organizátoři přistoupili k úpravě prostranství na pláni na Vypichu, kde se rekonstrukce bitvy odehrává. Areál na pláni na Vypichu před oborou Hvězda byl rozdělený do několika neprůchozích sektorů, které měly vlastní vstupy a samostatnou tribunu.

Cílem bylo zamezit možnému šíření nákazy mezi lidmi. Letos podle Hannicha takové úpravy hlediště v plánu nejsou. Diváci budou nicméně muset dodržovat preventivní hygienická pravidla, dodal.

Rekonstrukci organizují Občanské sdružení Bílá hora 1620, spolek Rytíři Koruny České a městská část Praha 6. Radnice letos na akci přispěla částkou 405 000 korun.

V bitvě na Bílé hoře, která se konala 8. listopadu 1620, potlačila vojska habsburského císaře Ferdinanda II. povstání českých nekatolických stavů. Bitvě předcházela v roce 1618 pražská defenestrace.

Zástupci stavů tehdy vyhodili místodržící z okna Pražského hradu. Začal tak 30 let trvající celoevropský konflikt, v němž se střetly katolické a protestantské země. Po skončení války se české země staly téměř na 300 let součástí habsburské monarchie.


Autor: ČTK

Zákaznické centrum innogy se přestěhovalo

Dnes v 07:01

Z Chodova na Pankrác se přestěhovalo zákaznické centrum innogy.

Výstava: Andělíčci, Andělé …a Andělky

Včera v 08:08

Až do Nového roku najdete v Praze 3, ve vinotéce a galerii U Posledního soudu výstavu obrazů, kreseb, šperků, keramiky a skla.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Další články
Nahoru