Dnes Úterý - polojasno 25°C
Zítra Středa - prehanky-dest 28°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře by se mělo zúčastnit na tisíc zbrojnošů
18 zář
19 zář
Festivaly
Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře slibuje zajímavou podívanou. Foto: archiv

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře by se mělo zúčastnit na tisíc zbrojnošů

18. 9. 2021 - 19. 9. 2021
Rekonstrukce střetu stavovské a císařské armády při příležitosti 401. výročí bitvy na Bílé hoře se na Vypichu v Praze 6 uskuteční 18. a 19. září. Bojovat by po oba víkendové dny od 15:00 hodin měla asi tisícovka zbrojnošů. Dění na bojišti bude doprovázet nová autorská hudba a změny dozná i scénář rekonstruované bitvy.

Pro návštěvníky 17. ročníku akce jsou připravené také dobové trhy a přednášky mimo jiné o historických souvislostech bitvy nebo o životě vojáků v 17. století. ČTK to za pořadatele sdělil mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.

„Na akci očekáváme účast kolem tisícovky protagonistů z České republiky i ze zahraničí," uvedl Hannich.

Na letošní rekonstrukci bitvy by se podle mluvčího radnice měli představit jezdci na koních, pěší či dělostřelci z Německa a Maďarska. Plánuje se i účast protagonistů ze Španělska, Rakouska a Velké Británie.

Oslav jubilejního 400. výročí bitvy, který připadal na rok 2020, se kvůli covidu-19 zúčastnilo namísto plánovaných 2000 jen několik set vojáků. Účast tehdy kvůli protipandemickým opatřením odmítli zvláště účinkující ze zahraničí.

Kvůli pandemii covidu-19 loni na podzim organizátoři přistoupili k úpravě prostranství na pláni na Vypichu, kde se rekonstrukce bitvy odehrává. Areál na pláni na Vypichu před oborou Hvězda byl rozdělený do několika neprůchozích sektorů, které měly vlastní vstupy a samostatnou tribunu.

Cílem bylo zamezit možnému šíření nákazy mezi lidmi. Letos podle Hannicha takové úpravy hlediště v plánu nejsou. Diváci budou nicméně muset dodržovat preventivní hygienická pravidla, dodal.

Rekonstrukci organizují Občanské sdružení Bílá hora 1620, spolek Rytíři Koruny České a městská část Praha 6. Radnice letos na akci přispěla částkou 405 000 korun.

V bitvě na Bílé hoře, která se konala 8. listopadu 1620, potlačila vojska habsburského císaře Ferdinanda II. povstání českých nekatolických stavů. Bitvě předcházela v roce 1618 pražská defenestrace.

Zástupci stavů tehdy vyhodili místodržící z okna Pražského hradu. Začal tak 30 let trvající celoevropský konflikt, v němž se střetly katolické a protestantské země. Po skončení války se české země staly téměř na 300 let součástí habsburské monarchie.


Autor: ČTK

Festival KoresponDance zve na mezinárodní současný tanec, pohybové divadlo i nový cirkus

Včera ve 20:07

Mašiny, kabely či cívky se stanou kulisami první části mezinárodního festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance, který vstupuje do své první dekády. Jeho představení se odehrají v neobvyklém továrním prostoru Prakab Pražské kabelovny za plného...

Oslava příchodu léta na festivalu radosti

Včera v 16:34

Začátek prázdnin v Praze nabízí festival vozů Ratha yatra, kde vás čeká zpěv, tanec a vynikající jídlo zdarma.

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

26. června 2022 ve 13:47

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

26. června 2022 ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

26. června 2022 v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

26. června 2022 v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

25. června 2022 v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Další články
Nahoru