Dnes Středa - polojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rekonstrukce barokního paláce Savarin se blíží ke konci
Jedna z vizualizací Savarinu. Zdroj: Crestyl

Rekonstrukce barokního paláce Savarin se blíží ke konci

Developerská skupina Crestyl dokončí pravděpodobně koncem prázdnin rekonstrukci barokního paláce Savarin v ulici Na Příkopě v centru Prahy. V paláci budou obchody, rekonstrukce začala v roce 2021 a návštěvníkům se budova otevře na podzim. ČTK to sdělil mluvčí skupiny Ondřej Micka. Jde o první část projektu, v další plánuje firma vybudování obchodního a kancelářského komplexu pasáží a podzemních prostor kolem paláce, které propojí ulice Na Příkopě, V Cípu a Jindřišská s Václavským náměstím.

V současnosti se podle mluvčího dokončují práce v interiérech paláce. „Samotná kolaudace by se pak měla uskutečnit koncem léta nebo začátkem podzimu," uvedl. Dodal, že rekonstrukce vyjde Crestyl zhruba na půl miliardy korun. Jaké obchody v paláci budou, Micka nesdělil. „S nájemci vedeme intenzivní jednání, která jsou v různých fázích pokročilosti. Ještě ale nemůžeme sdělit konkrétní jména," uvedl.

„Rekonstrukce pozdně barokního paláce se dělala za zvýšené pozornosti památkového ústavu, s akcentem na zachování architektonických prvků Kiliána Ignáce Dientzehofera a obnovu či výrobu kopií soch Ignáce Františka Platzera, které bohatě zdobí nejen průčelí, ale i interiéry objektu," uvedl Jaromír Sedlický z firmy Syner, která v konsorciu s dalšími firmami práce na exteriérech paláce pro Crestyl uskutečnila.

Další fáze projektu nového obchodního komplexu, která promění nyní uzavřený vnitroblok paláce, je v územním řízení. Projekt podle Micky získal kladné stanovisko památkářů i dalších institucí a souhlasí s ním magistrát, Praha 1 a městský Institut plánování a rozvoje. „Termín dokončení se očekává do tří let od zahájení samotné stavby, přesné časování závisí na vydání všech potřebných povolení," doplnil mluvčí.

Plánované obchodní centrum se bude podle informací developera skládat ze čtyř na sebe navazujících samostatných částí s vlastním způsobem využití. Jeho středobodem bude historická budova jízdárny, kolem níž vznikne ve vnitrobloku náměstí se zahradou, kavárnami a restauracemi. Kromě obchodních a kancelářských prostor bude podle Micky součástí projektu i prostor určený zejména pro kulturní a společenské akce nebo nový vstup do metra.

Hlavní město také zvažuje, že by do podzemí Savarinu umístilo Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Vedení města se nedávno po dlouholetých sporech dohodlo s malířovým příbuzným Johnem Muchou na stažení žaloby, kterou před lety napadl vlastnictví slavného cyklu obrazů Prahou. Další žalobu nicméně podala druhá malířova dědička Jarmila Mucha Plocková, která s vystavením epopeje v Savarinu nesouhlasí.

O umístění obrazů zatím vedení magistrátu nerozhodlo. Podle dřívějších vyjádření náměstka primátora Jiřího Pospíšila (TOP 09) město se skupinou Crestyl jedná, ale zatím nevylučuje ani jiné varianty. „Průběžně probíhá řada jednání a předpokládáme, že se vše podaří brzy finalizovat a schválit," sdělil k tomu Micka.


Autor: ČTK

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

Včera v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

20. července 2024 v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru