dnes
Sobota - jasno
33°C
zítra
Neděle - zatazeno
33°C
pozítří
Pondělí - jasno
33°C
Regulační plán pro smogové situace v Praze má být hotov do podzimu
Ilustrační foto: archiv

Regulační plán pro smogové situace v Praze má být hotov do podzimu

  Konečnou verzi regulačního plánu pro smogové situace v Praze by mělo mít město hotovu do 31. srpna letošního roku. Platný by pak měl být plán od 31. ledna 2018. Na jednání magistrátního výboru pro dopravu to řekla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Regulační plán by neřešil pouze dopravu, ale například i takzvané stacionární zdroje, tedy například velké podniky. Smogovou situaci v Praze vyhlásili meteorologové včera ráno, letos je to již potřetí.

„Lhůty v harmonogramu tvorby plánu půjdou dle mého názoru zkrátit, takže věřím, že regulační plán budeme mít dříve než příští rok v lednu," řekla ČTK Plamínková.

Praha chce mimo jiné nejprve zmapovat postupy evropských měst. Pak vybrat vhodná opatření pro Prahu a zároveň území, na kterém by byla zaváděna. To udělá speciální pracovní skupina. Mapa, kde by byla opatření zavedena, by měla být hotova v dubnu. Finální návrh pak v září. „Potřebujeme dosáhnout za co nejmenšího nepohodlí pro Pražany a co největšího efektu," řekla Plamínková.

Své postupy při smogu vypracují také některé městské organizace, například Technická správa komunikací nebo dopravní podnik.

Opoziční zastupitel Filip Humplík (ODS) vyzval zejména k urychlení vypracování a zavedení regulačního plánu. „Nemůžeme nechat Pražany další zimu ve smogu," řekl. V rámci diskuse pak řešili členové výboru také případné zavedení MHD zdarma, o kterém letos v lednu vedení města uvažovalo. Zastupitel a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice) uvedl, že by Praha měla opatření vyzkoušet. „Jinak se nedozvíme, jaký to má dopad," řekl.

Poslední platný regulační řád Praha měla v roce 2012, ale ten již neplatí. Původní plán ale řešil především problém se zplodinami z výfukových plynů, které Prahu v současné době příliš netrápí. Největším problémem jsou prachové částice označované jako PM10.

Meteorologové vyhlásili v Praze kvůli vysokým koncentracím prachu v ovzduší smogovou situaci dnes ráno. Současně nevyloučili, že by mohl být vyhlášen i druhý stupeň, tedy signál regulace.

Smogová situace bývá vyhlašována, pokud aspoň na polovině měřicích stanic překročil výskyt škodlivin dvanáctihodinový průměr hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin není předpokládán jeho pokles. V hlavním městě byla tato situace naposledy na počátku února.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

16. srpna 2018 v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

15. srpna 2018 v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

15. srpna 2018 v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

15. srpna 2018 v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

Další články
Nahoru