dnes
Čtvrtek - jasno
19°C
zítra
Pátek - jasno
19°C
pozítří
Sobota - zatazeno
14°C
Regulační plán pro smogové situace v Praze má být hotov do podzimu
Ilustrační foto: archiv

Regulační plán pro smogové situace v Praze má být hotov do podzimu

  Konečnou verzi regulačního plánu pro smogové situace v Praze by mělo mít město hotovu do 31. srpna letošního roku. Platný by pak měl být plán od 31. ledna 2018. Na jednání magistrátního výboru pro dopravu to řekla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Regulační plán by neřešil pouze dopravu, ale například i takzvané stacionární zdroje, tedy například velké podniky. Smogovou situaci v Praze vyhlásili meteorologové včera ráno, letos je to již potřetí.

„Lhůty v harmonogramu tvorby plánu půjdou dle mého názoru zkrátit, takže věřím, že regulační plán budeme mít dříve než příští rok v lednu," řekla ČTK Plamínková.

Praha chce mimo jiné nejprve zmapovat postupy evropských měst. Pak vybrat vhodná opatření pro Prahu a zároveň území, na kterém by byla zaváděna. To udělá speciální pracovní skupina. Mapa, kde by byla opatření zavedena, by měla být hotova v dubnu. Finální návrh pak v září. „Potřebujeme dosáhnout za co nejmenšího nepohodlí pro Pražany a co největšího efektu," řekla Plamínková.

Své postupy při smogu vypracují také některé městské organizace, například Technická správa komunikací nebo dopravní podnik.

Opoziční zastupitel Filip Humplík (ODS) vyzval zejména k urychlení vypracování a zavedení regulačního plánu. „Nemůžeme nechat Pražany další zimu ve smogu," řekl. V rámci diskuse pak řešili členové výboru také případné zavedení MHD zdarma, o kterém letos v lednu vedení města uvažovalo. Zastupitel a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice) uvedl, že by Praha měla opatření vyzkoušet. „Jinak se nedozvíme, jaký to má dopad," řekl.

Poslední platný regulační řád Praha měla v roce 2012, ale ten již neplatí. Původní plán ale řešil především problém se zplodinami z výfukových plynů, které Prahu v současné době příliš netrápí. Největším problémem jsou prachové částice označované jako PM10.

Meteorologové vyhlásili v Praze kvůli vysokým koncentracím prachu v ovzduší smogovou situaci dnes ráno. Současně nevyloučili, že by mohl být vyhlášen i druhý stupeň, tedy signál regulace.

Smogová situace bývá vyhlašována, pokud aspoň na polovině měřicích stanic překročil výskyt škodlivin dvanáctihodinový průměr hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin není předpokládán jeho pokles. V hlavním městě byla tato situace naposledy na počátku února.


Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

Dnes v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

Dnes v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

Včera v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Bezplatný seminář: Finanční arbitr a spotřebitelé

15. října 2018 ve 12:50

Humanitní odbor Úřadu městské části Praha 2 a Občanská poradna Společnou cestou zvou ve čtvrtek 18 října od 9 hodin na seminář Finanční arbitr a spotřebitelé.

Další články
Nahoru