dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Pro regulaci hazardu obecná pravidla, tvrdí Bříza
Bývalý hokejista Petr Bříza je od roku 2010 pražským zastupitelem. Foto: archiv

Pro regulaci hazardu obecná pravidla, tvrdí Bříza

Petr Bříza, bývalý úspěšný hokejový brankář, je už třetím rokem pražským zastupitelem. Zaměřuje se především na oblast financování sportu. Ke konci roku usedl do komise, která vedení města navrhne, jak nastavit obecná pravidla pro regulaci hazardu. „Ať si městské části rozhodnou, v jaké míře na svém území hazard chtějí," říká.

Jste spokojen s tím, jak je v Praze financován sport?
Ano. Pomůžu si řečí čísel. Doposud přerozdělila Praha nejvíce na sport v roce 2009 a to 245 milionů korun. Na letošní rok však metropole pošle na tuto oblast zhruba 350 milionů. Navíc, že současný přístup, který prosazujeme, začíná být systémový.

V čem systémovost spatřujete?
Prosazováním a zdokonalováním takového grantového systému, který bude fungovat dlouhodobě stabilně nezávisle na změnách vládnoucích garnitur. Smyslem je stanovit a vyprofilovat oblasti, na které se granty použijí. Jsem přesvědčen, že klíčově důležitá je podpora trenérů. Proto je potřeba zajistit finance na jejich platy. Když kluby budou vědět, že si mohou minimálně na několik let financovat dobrého trenéra, přispěje to k rozvoji a kvalitě výchovy sportovní mládeže. Prosazuji i metodiku pro výpočet grantů, čímž se přiblížíme smysluplnosti a transparentnosti jejich přidělování.

Jste členem komise, která má navrhnout, jak by měla Praha regulovat počet heren a kasin. Kdy lze očekávat výsledky vaší práce?
Už jsme si vyjasnili základní principy. Chceme dát při regulaci následnou autonomii městským částem, ať si sami rozhodnou, zda hazard na svém území chtějí, nebo ne. Město by si mělo zachovat restrikční právo, tedy bude moci zakazovat umístění automatů v určitých lokalitách, ale nebude mít možnost přes odpor městské části hazard prosadit, pokud to bude splňovat pravidla vyhlášky. To je politická odpovědnost každé MČ. Chceme zkrátka vytvořit obecné podmínky pro provozování na území hl.m. Prahy, a radnice si už rozhodnou, zda chtějí nad rámec pravidel ještě přitvrdit, či zda půjdou třeba i cestou nulové tolerance. Každopádně naší snahou je, abychom definovali pravidla co nejrychleji. Materiál totiž potom musí projít radou, připomínkovým řízením radnic a také zastupitelstvem, což všechno zabere určitý čas.

Kvůli zřízení komise pražští radní nepřipravili na konci minulého roku novelu vyhlášky, kterou hazard regulovala. A některé městské části si stěžují, že kvůli absenci takové normy nemohly regulaci letos provést. Co říkáte na jejich argumenty?
Tato kritika vychází z jistého úhlu pohledu na celou problematiku. Vedení města na konci roku prostě získalo pocit, že pokud nenastaví obecná pravidla, svévolný postup městských částí se stane problematický, právně napadnutelný ze strany provozovatelů a v konečném důsledku kontraproduktivní.

Jste pro úplnou regulaci hazardu?
Myslíte nulovou toleranci? Ne. Není to řešení problému. Víme, že navíc ani některé městské části takový krok učinit nechtějí. Jen nastavíme pravidla, kterými se budou muset všichni řídit.

Běží už druhá polovina volebního období. Jak jste na tom s plněním slibů a předsevzetí, se kterými jste do politiky šel?
Mým cílem bylo systematizovat pražský sport. Uvědomil jsem si záhy, že je to zatraceně dlouhá a trnitá cesta, ale jsem zatím s průběhem velmi spokojen. Řekl bych, že plním, protože neustále za své sliby bojuji. Jsem také rád, že Rada HMP se zavázala, že do dubna letošního roku předloží principy budoucího financování základních oblastí, jako jsou sport, kultura, zdravotnictví, či třeba školství. Chceme, aby se přidělování financí těmto resortům odvíjelo od procentuálního klíče. Každá oblast by měla stanoveno, jaké procento částky z rozpočtu na ní půjde. A výše částky by se každý rok odvíjela od objemů prostředků v rozpočtu. Předešlo by se tak několikatýdennímu hádání o rozpočet i jakýmkoli jiným tlakům.

Co považujete během vašeho dosavadního působení v pražském zastupitelstvu jako svůj dosavadní největší úspěch?
Předložil jsem veřejnosti projekt Praha sportovní, a aktivně se podílím na fungování a zlepšování projektu, jehož cílem je podporovat sportování v Praze formou pořádání sportovních akcí a spolupráce s pořadateli pražských sportovišť. Jsem hrdý na to, že tato „střecha“ nad pražským sportem funguje, a že se nám do projektu daří zapojovat pražské podnikatele. A za velký úspěch považuji právě ono masivní zvýšení objemu podpory sportu. A také za prosazení nových grantových schémat.

Chcete pokračovat i po roce 2014 v pražské politice?
Zatím neříkám definitivní ano či ne, ale mám chuť nepřestávat v rozdělané práci. Uvědomuji si totiž, že systémové věci se nedají stihnout v jednom období.


Další články
Nahoru